podróże, wyprawy, relacje
ARTYKUŁYKRAJEGALERIEAKTUALNOŚCIPATRONATYTAPETYPROGRAM TVFORUMKSIEGARNIABILETY LOTNICZE
Geozeta.pl » Patronat
reklama
Organizujesz niecodzienną wyprawę? Zapraszamy do współpracy z GEOZETĄ!
Napisz do nas i opisz cel, założenia, trasę, skład osobowy itp.
Pisz na adres:
Islandia - kraina czterech żywiołów


Islandia... to nie tylko jedyna w swoim rodzaju wyspa położona w "gorącym punkcie" Ziemi, której powierzchnią jest skorupa oceaniczna. To także piękna kraina, pełna dzikich wodospadów, czynnych wulkanów, okolona górami i kotlinami. To kraina bogata w zapierające dech w piersiach widoki, gorące źródła i gejzery, wciąż pokryta lodowcami. Jest ona przedmiotem wielkiego zainteresowania żądnych wrażeń turystów, dziennikarzy, naukowców, fotografów, ale przede wszystkich nas, pragnących nowych wyzwań i odkryć, studentów kierunku Oceanografia na Uniwersytecie Gdańskim, aktywnie działających na rzecz Studenckiego Koła Naukowego.
Wyprawa, którą zaplanowaliśmy na lato 2007 będzie miała charakter naukowo badawczy. Zamierzamy poznać florę i faunę zarówno morskiej jak i lądowej części Islandii. Nasze obserwacje poszerzymy o analizę niezwykłego położenia wyspy, jej jedynej w swoim rodzaju budowy geologicznej oraz wpływ klimatu i występujących wokół Islandii prądów oceanicznych o odmiennych właściwościach. Prowadząc badania zwrócimy uwagę na wpływy antropogeniczne, czyli przejawy aktywności człowieka wywołujące zmiany w środowisku naturalnym. Ostatecznie dokonamy porównania wybranych elementów ekosystemów nadmorskich Polski i Islandii.
Naszej wyprawie przyświeca wiele równie istotnych celów. Obok rozwijania naszych typowo naukowych pasji, pragniemy nawiązać kontakt ze studentami i pracownikami Uniwersytetu w Reykjaviku. Będzie to doskonała okazja, aby wymienić się doświadczeniami, zapoznać się z programem i metodami nauczania promowanymi na tej uczelni. W pewien sposób zostaniemy ambasadorami naszej macierzystej uczelni - Uniwersytetu Gdańskiego. Naszą ciekawość budzi działalność Islandzkiego Instytutu Badań Środowiskowych i Instytutu Badań Morza. Z odrobiną szczęścia będziemy mogli poznać te instytucje "od kuchni". Naszym zdaniem w ten sposób zaplanowany wyjazd stanowi doskonałą okazję do rozwijania zainteresowań oraz daje szansę do zastosowania w praktyce wiedzy zdobywanej przez kilka ostatnich lat. Z pewnością wyprawa na Islandię będzie znakomitym sprawdzianem naszych możliwości i umiejętności.
Nasz wyjazd to również możliwość zebrania szerokiej gamy prób: począwszy od podstawowych danych dotyczących intrygujących nas siedlisk np. pomiar zasolenia, temperatury, poprzez pobór prób wody i osadu do bardziej skomplikowanych analiz parametrów fizycznych i chemicznych, na okazach flory i fauny kończąc. Będą one stanowiły podstawę wielu prac magisterskich, a tym samym przyczynią się do poszerzenia tematyki badawczej realizowanej w Instytucie Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego.
Owoców naszej wyprawy będzie jeszcze więcej. Planujemy zorganizowanie wystawy prezentującej nie tylko zdjęcia i eksponaty z wyprawy, ale również wstępne wyniki przeprowadzonych przez nas badań. Znajdzie ona swoje miejsce w sali wystawowej Instytutu Oceanografii przy Al. Piłsudzkiego 46, gdzie nie tylko studenci, ale i mieszkańcy Gdyni będą mogli zapoznać się z naszą fascynacją niezwykłą Islandią. Ponadto planujemy przygotować i wygłosić referat na zebraniu Gdyńskiego Towarzystwa Naukowego.
Cele wyprawy

- poznanie historii i budowy geologicznej oraz procesów kształtujących powierzchnię Islandii,
- ocena właściwości środowiska wodnego w świetle wykonanych analiz fizycznych i chemicznych,
- ocena struktury i zróżnicowania wodnych zbiorowisk roślinnych i zwierzęcych
- poznanie wpływu nieożywionej części środowiska na rozwój świata roślinnego i zwierzęcego,
- ocena wpływu zanieczyszczeń pochodzenia antropogenicznego na wybrane elementy środowiska nieożywionego i ożywionego,
- poznanie form ochrony przyrody i alternatywnych źródeł energii wykorzystywanych na Islandii.
Uczestnicy wyprawy

Organizatorzy:

Anna Groza - studentka IV roku Oceanografii, specjalizacja Geologii Morza, członek Studenckiego Koła Naukowego Oceanografii. Przygotowuje pracę magisterską pt. "Budowa i stan dna przybrzeża w rejonie jeziora Kopań". Dynamicznie współpracowała z sekcją akwarystyczną i edukacyjną w Akwarium Morskim w Gdyni. Codziennie wędruje przez świat - czasem bliski, czasem daleki. Pasjonują ją podróże, nie tylko palcem po mapie.
Magdalena Koźbiał - studentka IV roku Oceanografii, ścieżka Geologia Morza. Przygotowuje pracę magisterską pt. "Budowa i stan dna przybrzeża w rejonie Wicka". W roku 2005 ukończyła Wydział Oceanotechniki i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej, specjalizacja Marketing i Zarządzanie w Gospodarce Morskiej. Członek zarządu Klubu Wysokogórskiego "Trójmiasto". Aktynie wspina się w górach i skałach. Interesuje się fotografią. Kocha podróżować; odwiedziła wiele krajów europejskich (Francję, Włochy, Niemcy, Norwegię, Szwecję, Danię, Czechy, Słowację, Turcję) oraz południowo-wschodnią Afrykę (Tanzania).
Agnieszka Niewińska - studentka IV roku Oceanografii, specjalizacja Biologia Morza, aktywnie uczestniczy w pracach Studenckiego Koła Naukowego Oceanografii. Przygotowuje pracę magisterską pt. "Zmienność przestrzenna i sezonowa zawartości zanieczyszczeń organicznych w europejskiej populacji omułka". Instruktorka rekreacji ze specjalnością jazda konna, obecnie edukuje się w zakresie technik hodowli koni. Posiada kurs sędziego skokowego klasy trzeciej, prawo jazdy kat.B.
Sylwia Śliwińska - studentka III roku Oceanografii, specjalizacja Biologia Morza, aktywna uczestniczka Studenckiego Koła Naukowego Oceanografii. Interesuje się badaniem korelacji czynników środowiskowych i bioróżnorodności okrzemek bentosowych. Miłośniczka wielu wypraw, nie tylko naukowych. Instruktor Programowy ZHP. Wolontariuszka wspomagająca działalność Fundacji "Rodzina Nadziei". Ukończyła kurs Barmana I stopnia. Hobby: malarstwo. Rozwija swoją pasję w Pracowni Sztuki w Pałacu Młodzieży w Gdańsku.
Monika Tarasiewicz - studentka III roku Oceanografii, ścieżka Biologia Morza, członek Studenckiego Koła Naukowego Oceanografii. Interesuje się różnorodnością gatunkową makrozoobentosu. Jej pasją jest jazda konna i długie, piesze wędrówki. Uczestniczy w akcjach na rzecz ochrony przyrody. Uwielbia poszerzanie swojej wiedzy na temat ssaków morskich, nie tylko tych Bałtyckich. Hobby: Zapalona miłośniczka wędkarstwa.
Marta Tomaszkiewicz - studentka IV roku Oceanografii, specjalizacja Biologia Morza, aktywnie uczestniczy w pracach Studenckiego Koła Naukowego Oceanografii. Przygotowuje pracę magisterską pt. "Charakterystyka chromosomów mitotycznych u Saduria entomon". Interesuje się językoznawstwem, muzyką i sztuką. Amatorsko zajmuje się fotografią. Uwielbia podróże, odwiedziła m.in. Francję, Włochy, Hiszpanię i północną Afrykę. Posiada CAE (Certificate of Advanced English).
Emilia Trudnowska - studentka III roku Oceanografii, specjalizacja Biologia Morza, aktywnie uczestniczy w pracach Studenckiego Koła Naukowego Oceanografii. Interesuje się badaniem różnorodności gatunkowej meiofauny w osadach. Współpracuje naukowo z Instytutem Oceanologii PAN. Od wczesnego dzieciństwa zafascynowana żeglarstwem. Należy do Jacht Klubu Marynarki Wojennej "Kotwica". Hobby: łowiectwo i wędkarstwo.
Kadra naukowa:

Prof. dr hab. Maciej Wołowicz
Kierownik Zakładu Funkcjonowania Ekosystemów Morskich w Instytucie Oceanografii na Uniwersytecie Gdańskim. Wykładowca Międzynarodowej Szkoły Letniej organizowanej w ramach Centrum Doskonałości BALTDER w V Programie Ramowym Unii Europejskiej. Prowadził badania naukowe m.in. na Islandii we współpracy z instytutami naukowymi działającymi przy Uniwersytecie Reykjaviku. Specjalność: oceanografia biologiczna i oceanologia.
Zainteresowania badawcze:
- wpływ czynników środowiska na bezkręgowce morskie (głównie małże),
- zróżnicowanie geograficzne populacji małży,
- wpływ wybranych czynników środowiska oraz zanieczyszczeń na fizjologię i genetykę małży.
dr Aleksandra Zgrundo
Adiunkt w Zakładzie Funkcjonowania Ekosystemów Morskich w Instytucie Oceanografii na Uniwersytecie Gdańskim. Członek British Phycological Society, członek Polskiego Towarzystwa Botanicznego, członek założyciel Polskiego Towarzystwa Fykologicznego. Wspiera inicjatywy Studenckiego Koła Oceanografów. Specjalność: oceanografia biologiczna, ekologia i bioindykacja.
Zainteresowania badawcze:
- weryfikacja habitatów dna Zatoki Gdańskiej w oparciu o analizę zbiorowisk okrzemek bentosowych,
- bioindykacja środowisk sedymentacyjnych oparta głównie na wskaźnikach okrzemkowych,
- indeksy okrzemkowe i ich zastosowanie w klasyfikacji wód słonawych,
- okrzemki środowisk ekstremalnych.
Zwolenniczka aktywnej formy spędzania wolnego czasu.
Więcej informacji na stronie: www.islandia.idego.pl
Sponsorzy:


Patroni medialni:

WYPRAWY
Syberiada – Zimowa Wyprawa na Biegun Zimna
Kultury i ludzie świata czyli autostopem przez świat w poszukiwaniu odległych kultur
„Żywcem w Afryce”. Projekt podróżniczo-filmowy
Ekspedycja "Rzeszów na Koronie Europy" - 46 SZCZYTÓW
Ukraina - śpiew wiatru, wolność kozacka oraz Miasto Widmo
5. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży "Włóczykij"
Transarctica 2011 - arktyczna wyprawa zimą - od Qaanaaq do Resolute
Ural 2011 – co robią Polacy na końcu Europy?
Machu Picchu Cycle Expedition 2011
Kajakowy lodołamacz
TERRA - X Festiwal Slajdów Podróżniczych
Wyprawa wokół Azji - "Droga do Shangri-la"
I Poznański Festiwal Podróży i Fotografii
Polka w Pakistanie
Sępek Świata w Nowej Zelandii
Lofoty 2010: Wyprawa po niezachodzące Słońce
Z Aborygenem do Opery
W dzikie serce Azji – AŁTAJ 2010
Horyzont Marzeń – Na Kołach Pasji
Zrozumieć Afrykę 2010
Alpejski Trawers 2010
Laponia 2010. W poszukiwaniu straconego mroku...
Pociągiem przez Europę
Elbrus – lipiec 2010
Konkurs geograficzny – W 62 dni dookoła świata
Projekt: Korona Ziemi „9 szczytów”
TERRA - IX Festiwal Slajdów Podróżniczych
Wyprawa Kokshaal Too 2009
Wyprawa Silk Road 2009
Rushooka 2009
Scotland Castle Tour 2009
Polska: południe - północ w 30 dni
Wyprawa na Pik Lenina poświęcona pamięci Piotra Morawskiego
Kirgistan 2009 - starymi Ładami przez Azję
Rowerem na 4 krańce Polski
Ob - Irtysz'2009
Alpy 12 x 4000
Sierra Nevada Expedition 2009
Crazy Bike Riders Norway-Spain 2009
Wyprawa rowerowa do Maroka
Całkowite Zaćmienie Słońca i Jedwabny Szlak 2009
Podróż dookoła świata cz. 2
II Festiwal Polarny
Podróż marzeń - Australia, Nowa Zelandia, Ameryka Południowa
Dhaulagiri Expedition 2009
Szlakiem Jedwabiu i Herbaty ku Miastu Białych Nocy 2009
DA BALKAN PROJECT
Botswana – Namibia 2008
Gruzja 2008
Surf The Indian Couch
Nowogard Autostóp Expedition – Nowogardzka wyprawa autostopowa pamięci Kingi Choszcz.
Wschodni Kongres European Geography Association
Rosja Polarna 2008
Skandynawia 2008
Nie bój się Julku. Azja 2008
Na rowerze do Kairu i jeszcze dalej!
ADRIATIC-SUN 2008
Studencka Wyprawa 7134
Motocyklem z Singapuru do Polski
Rajd Adventura
Strzelecki World Odyssey
Gruzja 2008
Górska droga do Persji...
Pamir 2008 Expedition
Wyprawa El Condor Rio Colca
Iran Expedition 2008 - podążać za smakiem piasku…
Żaglowozem przez pustynię – GOBI 2008
Od Zwrotnika Koziorożca do granicy Oceanów - wyprawa do Afryki
Szlakiem Transsyberyjskim 2008
Absurd Expedition 2008 - Pedal Revolution
Wyprawa Aconcagua 2008 - śladami polskich podróżników
W poszukiwaniu zimy - Skandynawia 2008
Nepal'2008
LosWiaheros, czyli z wiatrem i pod wiatr ku marzeniom
Śladami Wiktora Ostrowskiego
Tanzania Expedition 2007
Welocypedem przez piachy Bliskiego Wschodu
Rumunia na rowerze 2007
Bałkański Kocioł '07- wyprawa rowerowa grupy Bajkers
Indie-Nepal'2007
Tour des Alpes 2007 - Rowerem dookoła Alp
Peru - Śladami Polaków
Na Dach, do Środka i naokoło
Arcitc-SIGMA Photo Expedition - summer 2007
Studencka Ekspedycja Naukowa "Jakucja - Góry Czerskiego 2007"
China Expedition 2007
The Throne Of The Sun Tiger Energy Expedition 2007
Islandia - kraina czterech żywiołów
Laos 2007
Gruzja 2007
Oblicza Arktyki - opowieść o krajach polarnych
Po drugiej stronie Świata: Nowa Zelandia - Sydney - Tajlandia
Spitsbergen 2007 - naukowa ekspedycja UAM
The North Face Adventure Trophy
Wyprawa Mont Blanc 2007
Buriacja i Mongolia 2007
Slajdy podróżnicze na wielkim ekranie w kinie Wisła
Water and Mountain - wyprawa do Słowenii i Czarnogóry
Wyprawa rowerowa Istambuł'2007
2 x 7000 Pamir Expedition 2007
Wspinaczkowo-trekingowa wyprawa Maroko 2006
Korona Europy Rowerem 2007
Lista zwycięzcówWYŚLIJ ARTYKUŁ
NEWSLETTER
Jeżeli chcesz na bieżąco być informowany o nowych artykułach w Geozecie, wydarzeniach, zapowiedziach, podaj swoj adres e-mail:
Sprawdź nasze podróże!
W serwisie znajduje się 504 artykułów o 126 krajach.