podróże, wyprawy, relacje
ARTYKUŁYKRAJEGALERIEAKTUALNOŚCIPATRONATYTAPETYPROGRAM TVFORUMKSIEGARNIABILETY LOTNICZE
Geozeta.pl » Patronat
reklama
Organizujesz niecodzienną wyprawę? Zapraszamy do współpracy z GEOZETĄ!
Napisz do nas i opisz cel, założenia, trasę, skład osobowy itp.
Pisz na adres:
Machu Picchu Cycle Expedition 2011
Nasz cel:
Od momentu narodzin każdy z nas ukierunkowany jest na poznawanie świata i dążenie do poznawania granic możliwości swojego organizmu. Z wiekiem rozwijamy własne zainteresowania i staramy się nasze marzenia wcielić w życie. Naszą pasją jest podróżowanie, poznawanie miejsc dotychczas oglądanych tylko na fotografiach, doświadczanie na własnej skórze uroków innego klimatu oraz zapoznawanie się z historią i obyczajami innych krajów.

Nasze marzenia wciąż ewoluują, bujamy w obłokach, a wiele osób stuka się w czoło, uważając że nasze plany są nierealne. My jednak nie tylko marzymy, ale chcemy urzeczywistniać nasze plany, stąd też rodzą się pomysły na rozmaite eskapady. Od kilku lat naszą domeną są wyprawy rowerowe. Choć każdy z nas jest inny, łączy nas ciekawość świata, zamiłowanie do wyzwań i spędzania czasu pośród dzikiej przyrody. Wciąż wyznaczamy sobie nowe cele, dlatego w tym roku również planujemy "podbić" nowe tereny.

Tym razem nasz wybór padł na Peru. Czterotygodniowa wyprawa, która odbędzie się w lipcu sierpniu 2011 r., będzie wymagała od nas sporego wysiłku, gdyż mamy zamiar pokonać prawie 3000 km po słabo zaludnionym terenie, pokonując przy tym położone na ponad 4000 m n.p.m. przełęcze Andów. Niektórzy być może powiedzą, że nie jest to żaden nadzwyczajny wyczyn. Nie będziemy bowiem eksplorować żadnego kanionu, nie wejdziemy na najwyższy szczyt pasma górskiego, nie odkryjemy także żadnego nowego skrawka lądu… Skupimy się za to na ludziach tam żyjących oraz na poznaniu historii narodu tak odmiennego od naszego, a jednocześnie sięgającego czasów świetności Inków.
Dlaczego wybraliśmy Peru?
Pomysł aby zwiedzić inny kontynent tkwił w mojej głowie od wielu lat. Zafascynowanie Ameryką Południową nastąpiło po przeczytaniu dwóch ostatnich książek Alfreda Szklarskiego opisującego przygody Tomka Wilmowskiego, jeszcze z okresu szkoły podstawowej. Z czasem zastanawiałem się jaki kraj obrać za cel wyprawy. Peru wydaje się miejscem idealnym, ze względu na to, co ma do zaoferowania. Znaleźć tam można wysokie góry, dziką i niebezpieczną dżunglę, rdzennych Indian i ich fascynującą, zupełnie odmienną od polskiej, kulturę. Warto również wspomnieć o starej cywilizacji Inków oraz ich spuściźnie w postaci Machu Picchu czy Ollantaytambo.

W tym roku wraz z trójką śmiałków chcemy poznać „od kuchni” to, co Ameryka Południowa ma nam do zaoferowania. Warto wspomnieć, że w historii tego kraju złotymi zgłoskami zapisał się obywatel Polski. Mowa oczywiście o Erneście Malinowskim, który w XIX wieku zbudował w Peru najwyżej położoną trasę kolejową na świecie, pobitą dopiero w 2005 roku. Trasa ta uznawana była przez dziesięciolecia za cud techniki, zważywszy chociażby na fakt, iż pociąg wspina się na niej praktycznie od poziomu morza na wysokość 4817 m n.p.m.

Wyzwaniem dla nas będzie na pewno pokonywanie rowerem przełęczy powyżej 4000 m n.p.m. Dodatkowo ciekaw jestem peruwiańskiej kultury i gościnności. Razem z grupką pasjonatów, którzy chętni są poznać te jakże odległe od Polski tereny, mam zamiar przemierzać peruwiańskie drogi, spać w namiocie tam, gdzie noc nas zastanie oraz poznać zwyczaje tubylców i inną rzeczywistość życia tam się toczącego. Z perspektywy siodełka rowerowego chcemy poznać życie codzienne Peruwiańczyków oraz przekonać się ile prawdy niosą w sobie wszystkie barwne i pięknie ilustrowane foldery turystyczne. Naszym celem będzie poznanie realiów życia zwykłych ludzi żyjących z dala od wielkich miast, którzy wychowywani byli w duchu poszanowania dla historii inkaskiej świetności oraz walki z europejską konkwistą. W czasie naszej podróży powinniśmy także zetknąć się z polityczną burzą, ze względu na odbywające się w 2011 roku wybory prezydenckie. Dzięki temu poznamy współczesne problemy z którymi zmaga się Peru oraz być może dowiemy się jak biznes narkotykowy wpływa na rządy sprawowane w tym kraju.

Skład osobowy:

Szymon Belka - 1983), organizator Absolwent Telekomunikacji na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym oraz Informatyki na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Jego pasją są rowery, góry, marsze na orientację, historia średniowiecza oraz fotografia. Typowy turysta, kolarz, a jednocześnie wielokrotny uczestnik marszów oraz rajdów rowerowych na orientację. Członek LUKS "Pol" w Czersku oraz Studenckiego Klubu Turystycznego Politechniki Gdańskiej "FIFY".
Wyprawy rowerowe: Ukraina (2010), Brodnica (2010), Szkocja (2009), Słupsk (2009), Szlak Piastowski (2008), Litwa (2007), Szlak zamków Gotyckich (2004), Kaszuby (2003),Kaszuby (2002), Jura (2002).
Wyprawy piesze: Wielokrotne wypady w Tatry, Bieszczady, Góry Stołowe, Sudety.

Anna Kitowska - (1987) Studentka V roku Matematyki Finansowej na Politechnice Gdańskiej. Miłość do gór i wypraw rowerowych stara się łączyć z realizowaną od wielu lat pasją podróżowania. Ostatnio uczestniczka marszów na orientację i wypraw rowerowych. Uczestniczka Pucharu Borów Tucholskich w marszach na orientację. Członkini Zarządu Studenckiego Klubu Turystycznego Politechniki Gdańskiej "FIFY" oraz klubu LUKS "Pol" z Czerska.
Wyprawy rowerowe: Ukraina (2010), Brodnica (2010), Szkocja (2009), Słupsk (2009).
Wyprawy piesze: Tatry, Bieszczady, rajdy klubowe.

Roman Bednarek - (1983) Absolwent Geodezji i Kartografii na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, w wolnych chwilach - student Lotniczego i Naziemnego Skaningu Laserowego na AGH w Krakowie. Uczestniczył w 3 spływach pontonowych po Dniestrze. Jego pasją są rower, góry, podróże. W 2010 roku pojechał na swoją pierwszą, prawdziwą wyprawę rowerową. Przejechał ponad 1300 km przez Czechy, Austrię, Słowenię i Włochy.
Wyprawy rowerowe: Praga-Barcelona (2010), Zlate Hory (2006, 2007, 2008), Hel (2005).
Wyprawy piesze: Sudety, Tatry, Góry Krymskie, Karpaty Wschodnie, Alpy Julijskie

Kacper Kadłubiski - (1986) Student Telekomunikacji oraz Zarządzania na Politechnice Gdańskiej, Prezes (AD2010) Studenckiego Klubu Turystycznego Politechniki Gdańskiej "FIFY", członek sekcji judo PG, wokalista Formacji O-dur. Zapalony podróżnik, miłośnik gór, uzależniony od poznawania świata na rowerze. Odwiedził dotychczas 21 krajów w Europie. Zdobył najwyższe szczyty Grecji, Czarnogóry i Słowenii.
Wyprawy rowerowe:
- Na Olimp (2008) - Rumunia, Bułgaria i Grecja - 2000 km,
- Rowerowy BZIK (2009) - Macedonia, Albania, Czarnogóra, Bośnia i Hercegowina, Serbia - 1800 km,
- Praga-Barcelona (2010) - Czechy, Austria, Słowenia, Włochy, Francja, Hiszpania - 3000 km.
Wyprawy piesze: Masyw Olimpu (Grecja), Alpy Julijskie (Słowenia), Durmitor (Czarnogóra), Pirin (Bułgaria), Bieszczady.
Planowana trasa:



Z Polski zamierzamy dostać się samolotem do stolicy Peru - Limy. Biorąc pod uwagę fakt, iż na wyprawę możemy poświęcić tylko 4 tygodnie, trasa pokonywana rowerem jest nieco ograniczona. Chcąc jak najlepiej poznać ten południowoamerykański kraj, zmuszeni będziemy korzystać także z publicznych środków transportu. Przewidywana trasa rowerowa to około 2200 km po peruwiańskich drogach i bezdrożach.
Z Limy transportem lokalnym chcemy dotrzeć do Arequipy, następnie - już na rowerach - wyruszymy w okolice najgłębszego na świecie kanionu Colca. Kanion ten po raz pierwszy eksplorowany był dopiero w 1981 roku przez naszych rodaków, stad też wiele miejsc w nim do dziś ma nazwy wywodzące się z języka polskiego. Kolejne dni spędzimy w drodze do najwyżej położonego jeziora wysokogórskiego świata (Titicaca). Następnych 600 km spędzimy w siodełku, tak by jak najszybciej dotrzeć do Cuzco, które było pierwszą stolicą Imperium Inków w Peru. W planach jest zwiedzanie miasta oraz twierdzy w Sacsahuamán. Miejscowość ta jest jednocześnie naszą bazą wypadową w dżunglę. Później w planach mamy odwiedzenie miast związanych ze starożytnym Imperium Inków takich jak Ollantaytambo, czy też najlepiej zachowane i najsłynniejsze Machu Picchu. Po zwiedzeniu tych miejscowości mamy zamiar kierować się do Limy, po drodze odwiedzając jeszcze Pisco.
W przypadku nadmiaru czasu zamierzamy jeszcze zrobić rundkę po terenach na północ od Limy. Przy niedomiarze zmuszeni będziemy użyć transportu publicznego, tak aby zdążyć na powrotny samolot do Polski. Planowana trasa może ulec zmianie w przypadku znalezienia tańszych połączeń lotniczych do innych miast Peru.

Więcej o wyprawie na stronie www.peru2011.cba.pl
WYPRAWY
Syberiada – Zimowa Wyprawa na Biegun Zimna
Kultury i ludzie świata czyli autostopem przez świat w poszukiwaniu odległych kultur
„Żywcem w Afryce”. Projekt podróżniczo-filmowy
Ekspedycja "Rzeszów na Koronie Europy" - 46 SZCZYTÓW
Ukraina - śpiew wiatru, wolność kozacka oraz Miasto Widmo
5. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży "Włóczykij"
Transarctica 2011 - arktyczna wyprawa zimą - od Qaanaaq do Resolute
Ural 2011 – co robią Polacy na końcu Europy?
Machu Picchu Cycle Expedition 2011
Kajakowy lodołamacz
TERRA - X Festiwal Slajdów Podróżniczych
Wyprawa wokół Azji - "Droga do Shangri-la"
I Poznański Festiwal Podróży i Fotografii
Polka w Pakistanie
Sępek Świata w Nowej Zelandii
Lofoty 2010: Wyprawa po niezachodzące Słońce
Z Aborygenem do Opery
W dzikie serce Azji – AŁTAJ 2010
Horyzont Marzeń – Na Kołach Pasji
Zrozumieć Afrykę 2010
Alpejski Trawers 2010
Laponia 2010. W poszukiwaniu straconego mroku...
Pociągiem przez Europę
Elbrus – lipiec 2010
Konkurs geograficzny – W 62 dni dookoła świata
Projekt: Korona Ziemi „9 szczytów”
TERRA - IX Festiwal Slajdów Podróżniczych
Wyprawa Kokshaal Too 2009
Wyprawa Silk Road 2009
Rushooka 2009
Scotland Castle Tour 2009
Polska: południe - północ w 30 dni
Wyprawa na Pik Lenina poświęcona pamięci Piotra Morawskiego
Kirgistan 2009 - starymi Ładami przez Azję
Rowerem na 4 krańce Polski
Ob - Irtysz'2009
Alpy 12 x 4000
Sierra Nevada Expedition 2009
Crazy Bike Riders Norway-Spain 2009
Wyprawa rowerowa do Maroka
Całkowite Zaćmienie Słońca i Jedwabny Szlak 2009
Podróż dookoła świata cz. 2
II Festiwal Polarny
Podróż marzeń - Australia, Nowa Zelandia, Ameryka Południowa
Dhaulagiri Expedition 2009
Szlakiem Jedwabiu i Herbaty ku Miastu Białych Nocy 2009
DA BALKAN PROJECT
Botswana – Namibia 2008
Gruzja 2008
Surf The Indian Couch
Nowogard Autostóp Expedition – Nowogardzka wyprawa autostopowa pamięci Kingi Choszcz.
Wschodni Kongres European Geography Association
Rosja Polarna 2008
Skandynawia 2008
Nie bój się Julku. Azja 2008
Na rowerze do Kairu i jeszcze dalej!
ADRIATIC-SUN 2008
Studencka Wyprawa 7134
Motocyklem z Singapuru do Polski
Rajd Adventura
Strzelecki World Odyssey
Gruzja 2008
Górska droga do Persji...
Pamir 2008 Expedition
Wyprawa El Condor Rio Colca
Iran Expedition 2008 - podążać za smakiem piasku…
Żaglowozem przez pustynię – GOBI 2008
Od Zwrotnika Koziorożca do granicy Oceanów - wyprawa do Afryki
Szlakiem Transsyberyjskim 2008
Absurd Expedition 2008 - Pedal Revolution
Wyprawa Aconcagua 2008 - śladami polskich podróżników
W poszukiwaniu zimy - Skandynawia 2008
Nepal'2008
LosWiaheros, czyli z wiatrem i pod wiatr ku marzeniom
Śladami Wiktora Ostrowskiego
Tanzania Expedition 2007
Welocypedem przez piachy Bliskiego Wschodu
Rumunia na rowerze 2007
Bałkański Kocioł '07- wyprawa rowerowa grupy Bajkers
Indie-Nepal'2007
Tour des Alpes 2007 - Rowerem dookoła Alp
Peru - Śladami Polaków
Na Dach, do Środka i naokoło
Arcitc-SIGMA Photo Expedition - summer 2007
Studencka Ekspedycja Naukowa "Jakucja - Góry Czerskiego 2007"
China Expedition 2007
The Throne Of The Sun Tiger Energy Expedition 2007
Islandia - kraina czterech żywiołów
Laos 2007
Gruzja 2007
Oblicza Arktyki - opowieść o krajach polarnych
Po drugiej stronie Świata: Nowa Zelandia - Sydney - Tajlandia
Spitsbergen 2007 - naukowa ekspedycja UAM
The North Face Adventure Trophy
Wyprawa Mont Blanc 2007
Buriacja i Mongolia 2007
Slajdy podróżnicze na wielkim ekranie w kinie Wisła
Water and Mountain - wyprawa do Słowenii i Czarnogóry
Wyprawa rowerowa Istambuł'2007
2 x 7000 Pamir Expedition 2007
Wspinaczkowo-trekingowa wyprawa Maroko 2006
Korona Europy Rowerem 2007
Lista zwycięzcówWYŚLIJ ARTYKUŁ
NEWSLETTER
Jeżeli chcesz na bieżąco być informowany o nowych artykułach w Geozecie, wydarzeniach, zapowiedziach, podaj swoj adres e-mail:
Sprawdź nasze podróże!
W serwisie znajduje się 504 artykułów o 126 krajach.