podróże, wyprawy, relacje
ARTYKUŁYKRAJEGALERIEAKTUALNOŚCIPATRONATYTAPETYPROGRAM TVFORUMKSIEGARNIABILETY LOTNICZE
Geozeta.pl » Patronat
reklama
Organizujesz niecodzienną wyprawę? Zapraszamy do współpracy z GEOZETĄ!
Napisz do nas i opisz cel, założenia, trasę, skład osobowy itp.
Pisz na adres:
Projekt: Korona Ziemi „9 szczytów”
Wyprawy na najwyższe szczyty Europy:
• Elbrus (5642 m n.p.m.) – najwyższa góra wg Messnera
• Mount Blanc (4810 m n.p.m) – najwyższa góra wg geografów
Cel wypraw:
Naszym celem jest zdobycie dwóch europejskich szczytów zaliczanych do Korony Ziemi.
Jednym z nich jest Mount Blanc położony na styku granicy francusko – włoskiej. Przez wielu jest on uważany za najwyższy szczyt Europy i nazywany „Dachem Europy”. Jego wysokość wynosi 4810 m n.p.m. Mont Blanc zbudowany jest głównie ze skał krystalicznych. Tworzy rozbudowany masyw, rozcięty licznymi dolinami glacjalnymi (17 lodowców o łącznej powierzchni 200 km²). Jest młodym, stale rosnącym masywem górskim (przyrost roczny wysokości wynosi ok. 2-3 mm). Wysokość góry zmienia się też o kilka metrów ze względu na grubość czapy lodowej pokrywającej szczyt. Drugim szczytem, jaki chcemy zdobyć jest Elbrus położony w zachodniej części głównego łańcucha Kaukazu, na terenie Kabardo-Bałkarii. Jest najwyższym szczytem Rosji. Masyw Elbrusa wyróżnia się charakterystyczną sylwetką o dwóch kopulastych wierzchołkach, odległych od siebie o ok. 3 km:
• zachodnim (wyższym) – 5642 m n.p.m. (dawniej 5633 m n.p.m.);
• wschodnim – 5621 m n.p.m. (dawniej 5595 m n.p.m.).
Wierzchołki rozdzielone są szerokim, płaskim siodłem o wysokości 5200 m n.p.m.
W przypadku wyprawy na Elbrus głównym problemem jest wybór środka transportu, którym można dostać się do Mineralnych Wód. Mamy do wyboru samolot, który oszczędza nasz czas lub pociąg, z którego możemy podziwiać piękno rosyjskiego krajobrazu.
Zarówno samolotem jak i pociągiem musimy dotrzeć do Mineralnych Wód skąd busem wyruszymy do Terskol. Tutaj zatrzymamy się na jeden dzień aby nabrać sił przed dalszą wspinaczką. Z Terskol zrobimy wycieczkę aklimatyzacyjną na wysokość powyżej 3000 metrów. Na następny dzień wyruszmy do stacji pośredniej Stary Krugozor (3000 m n.p.m.) gdzie spędzimy resztę dnia zwiedzając okolicę i aklimatyzując się. Rano wyruszymy do Prijuta na wysokość 4100 m n.p.m. – wchodzimy na lodowiec. Tutaj kolejny przystanek aklimatyzacyjny i rano podchodzimy do Skał Pastuchowa(4600 – 4700 m n.p.m.). Nie zatrzymujemy się na tej wysokości tylko schodzimy spać do Prijuta skąd w nocy wyruszymy na atak szczytowy. Po udanym ataku schodzimy na wysokość 4100 metrów i odpoczywamy w obozie. Rano schodzimy do kolejki i zjeżdżamy do Azau skąd wyruszamy w drogę powrotną do Polski.
Na Mount Blanc dojedziemy bez najmniejszego problemu z Polski busem. Pierwszym etapem naszej podróży będzie dojazd do Les Houches skąd później wyruszymy do schroniska Tete Rousse położonego na wysokości 3160 m n.p.pm. Tutaj rozbijemy pierwszy obóz aklimatyzacyjny. Rano wyruszymy do schroniska Aiguille du Goûter (3863 m n.p.m.) gdzie rozbijemy drugi obóz aklimatyzacyjny i spędzimy resztę dnia. Atak na szczyt Mount Blanc zaczniemy około 3 – 4 rano tak żeby wejść na niego około godz. 9 – 10. Po zdobyciu szczytu zejdziemy do schroniska Aiguille du Goûter gdzie odpoczniemy po ataku szczytowym. Rano zejdziemy do Bellevue skąd kolejką linową zjedziemy do Les Houches. Tam po wykąpaniu się i zjedzeniu ciepłego posiłku wyruszymy w drogę powrotną do Polski.
Projekt Korona Ziemi "9 szczytów"
Naszym głównym celem jest zdobycie wszystkich najwyższych szczytów świata - Korony Ziemi. Żeby zdobyć Koronę Ziemi trzeba wejść na 9 szczytów – stąd nazwa naszego projektu „9 szczytów”. Do Korony Ziemi zaliczają się najwyższe szczyty na każdym z kontynentów. Skoro kontynentów jest 7 to skąd wzięło nam się 9 szczytów? Wynika to różnic interpretacji i obranych kryteriów.

Do Korony Ziemi zalicza się:
• Azja: Mount Everest (8848 m n.p.m.)
• Ameryka Południowa: Aconcagua (6960 m n.p.m.)
• Ameryka Północna: Mount McKinley (6195 m n.p.m.)
• Afryka: Kilimandżaro (5895 m n.p.m.)
• Europa:
o (wg geografów) Mont Blanc (4807 m n.p.m.)
o (wg Messnera) Elbrus (5642 m n.p.m.)
• Australia:
o (wg Bassa) Góra Kościuszki (2230 m n.p.m.)
o (wg Messnera) Oceania: Puncak Jaya (4884 m n.p.m.)
• Antarktyda: Masyw Vinsona (4892 m n.p.m.)

Najbardziej „kłopotliwe” do zdobycia są szczyty w Europie oraz Australii i Oceanii, ponieważ trzeba zdobywać je podwójnie. Wielu wspinaczy nie uzna, bowiem zdobycia Korony Ziemi bez wejścia na Elbrus, dlatego chcemy zacząć zdobywanie do Europy: Elbrus i Mount Blanc. Nie chcemy poprzestać tylko i wyłącznie na zdobyciu Korony Ziemi, planujemy również zdobywać niższe szczyty, w tym ośmiotysięczniki. Zadanie jest trudne, lecz wykonalne. Oprócz zdobywania górskich szczytów chcielibyśmy krzewić ideę i kulturę alpinizmu wśród młodzieży.
Uczestnicy wyprawy
Jesteśmy szóstką młodych ludzi zafascynowanych górami, którzy, pomimo, że w górach nie mieszkają każdą wolną chwilę wykorzystują żeby w nie pojechać. Ilona, Marcin, Piotrek, Karol, Mateusz i Marcin - to właśnie ta szóstka fascynatów postawiła sobie za cel zdobycie Korony Ziemi i krzewienie wśród młodzieży idei i kultury alpinizmu.

Ilona Żuk
Ilona pracuje w firmie Computer 2000 w Anglii. Jej hobby to sporty walki – Taekwondo – posiada uprawnienia instruktora, wspinaczka skałkowa – wspina się od 5 lat, jest w trakcie kursu instruktora, turystyka wysokogórska i kajakarstwo górskie. Stara się żyć aktywnie i w miarę możliwości, udało mi się jej wyjechać na kanioning do Francji oraz skakać z bungee (bungee jump). Jej następny cel to skok z samolotu. Wspina się regularnie i chodzi na spływy kajakowe oraz wyjeżdża na krótkie wypady w góry po Anglii Szkocji.

Marcin Jóźwiak
Marcin ma 37 lat, pracuje w Warszawie w dużym banku, jako Administrator RAFC. Jego hobby to modelarstwo kartonowe i fotografia. Oprócz tego uczy się teraz tworzyć strony internetowe oraz pisze artykuły do gazet.

Piotr Bobrowski
Piotrek ma 25 lat i na chwilę obecną aktywnie poszukuje pracy. Jego hobby to turystyka wysokogórska. Interesuje się produktami turystycznymi oraz na bieżąco śledzi wszelkie zmiany w tej dziedzinie. Obecnie kończy studia magisterskie na kierunku: zarządzanie w turystyce i hotelarstwie. W tym roku będzie bronił pracy magisterskiej.

Karol Kosmala
Karol ma 22 lata, pracuje w sklepie Intersport na warszawskim Ursynowie. Od 2 lat studiuje na Politechnice Warszawskiej na kierunku Administracja. Jest pasjonatem kolarstwa górskiego i wspinaczki na sztucznej ściance. Oprócz tego zajmuje się fotografią – jest fotoreporterem miesięcznika Politechniki Warszawskiej, uczęszcza na różnego rodzaju warsztaty fotograficzne oraz spotkania z zawodowymi fotografami.

Mateusz Kosmala
Mateusz jest absolwentem politechniki warszawskiej oraz pracownikiem dużej firmy telekomunikacyjnej. Razem z Karolem (którego jest kuzynem) pasjonuje się kolarstwem górskim i wspinaczką na sztucznej ściance. Co roku razem wyjeżdżają na epickie wyprawy rowerowe (bądź piesze) po polskich górach.

Marcin Fabiszewski
Od urodzenia kocha wyprawy w góry i nad morze. Jego marzeniem jest zdobycie Korony Ziemi i opłynięcie globu na jachcie. Jest absolwentem AWF'u a aktualnie pracuje razem w z Karolem w sklepie Intersport. Po za tym jest instruktorem narciarstwa i żeglarstwa, uprawia wspinaczkę sportową i windsurfing, co za tym idzie spędza wolny czas aktywnie.
Więcej informacji na stronie: www.9szczytow.pl
Sponsorzy i patroni

WYPRAWY
Syberiada – Zimowa Wyprawa na Biegun Zimna
Kultury i ludzie świata czyli autostopem przez świat w poszukiwaniu odległych kultur
„Żywcem w Afryce”. Projekt podróżniczo-filmowy
Ekspedycja "Rzeszów na Koronie Europy" - 46 SZCZYTÓW
Ukraina - śpiew wiatru, wolność kozacka oraz Miasto Widmo
5. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży "Włóczykij"
Transarctica 2011 - arktyczna wyprawa zimą - od Qaanaaq do Resolute
Ural 2011 – co robią Polacy na końcu Europy?
Machu Picchu Cycle Expedition 2011
Kajakowy lodołamacz
TERRA - X Festiwal Slajdów Podróżniczych
Wyprawa wokół Azji - "Droga do Shangri-la"
I Poznański Festiwal Podróży i Fotografii
Polka w Pakistanie
Sępek Świata w Nowej Zelandii
Lofoty 2010: Wyprawa po niezachodzące Słońce
Z Aborygenem do Opery
W dzikie serce Azji – AŁTAJ 2010
Horyzont Marzeń – Na Kołach Pasji
Zrozumieć Afrykę 2010
Alpejski Trawers 2010
Laponia 2010. W poszukiwaniu straconego mroku...
Pociągiem przez Europę
Elbrus – lipiec 2010
Konkurs geograficzny – W 62 dni dookoła świata
Projekt: Korona Ziemi „9 szczytów”
TERRA - IX Festiwal Slajdów Podróżniczych
Wyprawa Kokshaal Too 2009
Wyprawa Silk Road 2009
Rushooka 2009
Scotland Castle Tour 2009
Polska: południe - północ w 30 dni
Wyprawa na Pik Lenina poświęcona pamięci Piotra Morawskiego
Kirgistan 2009 - starymi Ładami przez Azję
Rowerem na 4 krańce Polski
Ob - Irtysz'2009
Alpy 12 x 4000
Sierra Nevada Expedition 2009
Crazy Bike Riders Norway-Spain 2009
Wyprawa rowerowa do Maroka
Całkowite Zaćmienie Słońca i Jedwabny Szlak 2009
Podróż dookoła świata cz. 2
II Festiwal Polarny
Podróż marzeń - Australia, Nowa Zelandia, Ameryka Południowa
Dhaulagiri Expedition 2009
Szlakiem Jedwabiu i Herbaty ku Miastu Białych Nocy 2009
DA BALKAN PROJECT
Botswana – Namibia 2008
Gruzja 2008
Surf The Indian Couch
Nowogard Autostóp Expedition – Nowogardzka wyprawa autostopowa pamięci Kingi Choszcz.
Wschodni Kongres European Geography Association
Rosja Polarna 2008
Skandynawia 2008
Nie bój się Julku. Azja 2008
Na rowerze do Kairu i jeszcze dalej!
ADRIATIC-SUN 2008
Studencka Wyprawa 7134
Motocyklem z Singapuru do Polski
Rajd Adventura
Strzelecki World Odyssey
Gruzja 2008
Górska droga do Persji...
Pamir 2008 Expedition
Wyprawa El Condor Rio Colca
Iran Expedition 2008 - podążać za smakiem piasku…
Żaglowozem przez pustynię – GOBI 2008
Od Zwrotnika Koziorożca do granicy Oceanów - wyprawa do Afryki
Szlakiem Transsyberyjskim 2008
Absurd Expedition 2008 - Pedal Revolution
Wyprawa Aconcagua 2008 - śladami polskich podróżników
W poszukiwaniu zimy - Skandynawia 2008
Nepal'2008
LosWiaheros, czyli z wiatrem i pod wiatr ku marzeniom
Śladami Wiktora Ostrowskiego
Tanzania Expedition 2007
Welocypedem przez piachy Bliskiego Wschodu
Rumunia na rowerze 2007
Bałkański Kocioł '07- wyprawa rowerowa grupy Bajkers
Indie-Nepal'2007
Tour des Alpes 2007 - Rowerem dookoła Alp
Peru - Śladami Polaków
Na Dach, do Środka i naokoło
Arcitc-SIGMA Photo Expedition - summer 2007
Studencka Ekspedycja Naukowa "Jakucja - Góry Czerskiego 2007"
China Expedition 2007
The Throne Of The Sun Tiger Energy Expedition 2007
Islandia - kraina czterech żywiołów
Laos 2007
Gruzja 2007
Oblicza Arktyki - opowieść o krajach polarnych
Po drugiej stronie Świata: Nowa Zelandia - Sydney - Tajlandia
Spitsbergen 2007 - naukowa ekspedycja UAM
The North Face Adventure Trophy
Wyprawa Mont Blanc 2007
Buriacja i Mongolia 2007
Slajdy podróżnicze na wielkim ekranie w kinie Wisła
Water and Mountain - wyprawa do Słowenii i Czarnogóry
Wyprawa rowerowa Istambuł'2007
2 x 7000 Pamir Expedition 2007
Wspinaczkowo-trekingowa wyprawa Maroko 2006
Korona Europy Rowerem 2007
Lista zwycięzcówWYŚLIJ ARTYKUŁ
NEWSLETTER
Jeżeli chcesz na bieżąco być informowany o nowych artykułach w Geozecie, wydarzeniach, zapowiedziach, podaj swoj adres e-mail:
Sprawdź nasze podróże!
W serwisie znajduje się 504 artykułów o 126 krajach.