podróże, wyprawy, relacje
ARTYKUŁYKRAJEGALERIEAKTUALNOŚCIPATRONATYTAPETYPROGRAM TVFORUMKSIEGARNIABILETY LOTNICZE
Geozeta.pl » Patronat
reklama
Organizujesz niecodzienną wyprawę? Zapraszamy do współpracy z GEOZETĄ!
Napisz do nas i opisz cel, założenia, trasę, skład osobowy itp.
Pisz na adres:
Tanzania Expedition 2007
O WYPRAWIE

Ktoś kiedyś powiedział "Myśl globalnie, działaj lokalnie" - dzięki tym słowom Afryka stanęła przed naszą ekipą na wyciągnięcie ręki, choć nie było to łatwe. Ponad dziesięć miesięcy ciężkiej, wytężonej pracy przyniosło upragniony cel - 5 września przez Amsterdam wyruszamy w prawie miesięczną podróż życia do Tanzanii.
Choć nie jesteśmy znani, to jesteśmy jedyną ekipą, która zdobędzie Dach Afryki z okazji 100-lecia skautingu na świecie. Postanowiliśmy uczcić tą wyjątkową rocznice w niebanalny sposób na wierzchołku Kilimandżaro (5895m n.p.m.), gdzie odnowimy Przyrzeczenie Harcerskie. Szczyt postanowiliśmy zdobyć najaatrakcyjniejszą drogą Mahame Route w czasie 6 dni. Jest to najdłuższy wariant (pomijając trasy wiodące poprzez Shirę), dający jednak najlepszą aklimatyzację. Wejście i zejście zajmują sześć dni, w trakcie jest jeden dzień na aklimatyzację, ale czynną - jest to po prostu jeden dzień marszu, w którym nie zdobywa się specjalnie wysokości. Oprócz tego ekipa zamierza zdobyć szczyt czynnego wulkanu Ol Donyo Lengai (2878 m n.p.m.), położonego w pobliżu krateru Ngorongoro. Podobno według Masajów w wulkanie toczy się nieustanna walka dwóch bogów (dobrego i złego) spierającyh się o losy ludzkości.
Choć nie jestesmy pionierami, to jako pierwsi a Wfryce Środkowej przeprowadzimy międzykulturowe badania poświęcone uwarnkowaniom wyobraźni twórczej. Badania z wykorzystaniem Testu Wyobraźni Twórczej, stworzonego przez Janusza Kujawskiego, są koordynowane przez doktora Macieja Karwowskiego i realizowane w takich krajach, jak: Polska, USA, Hongkong, Tunezja, Słowenia oraz od tego roku dzięki nam również w Tanzanii.
Nie jesteśmy popularni, ale jako pierwsza ekipa polskich harcerzy wyruszamy na wyprawę do Tanzanii, gdzie poprowadzimy projekt "Stawiajmy na uśmiech" . Projekt jest efektem naszej współpracy ze Stowarzyszeniem Misji Afrykańskich i jest skierowany do dzieci i młodzieży z rodzin masajskich z terenów należących do parafii w Moite Bwawani. W ramach projektu poprowadzimy zajęcia integracyjne, językowe, kulurowe oraz pomożemy w zebraniu środków na budowę placu zabaw dla dzieci. Poza tym poznamy specyfikę pracy księży misjonarzy, o której opowiemy po powrocie.
Podczas pobytu w Tanzanii chcielibyśmy również odwiedzić Park Tarangire, jezioro Manyara oraz unikatowy Rezerwat Ngorongoro z zamkniętym ekosystemem. Oczywiście w czasie wyprawy planujemy również zwiedzić niektóre miasta Tanzanii, czasem napić się Coca - Coli, pójść na targ i kupić klapki rodzimej produkcji lub po prostu odpocząć, kładąc się pod baobabem.
Nie jesteśmy alpinistami, ale dzięki ciężkiej pracy osiągamy najwyższe szczyty marzeń. Nasza wyprawa to nie tylko zdobycie Dachu Afryki, wizyta na misji oraz badania - to przede wszystkim pogoń za przygodą i pokonywanie własnych słabości. Wyprawę kończymy w mieście Dar Es Salaam skąd wracamy do Polski 1 października.
TRASA

Plan naszej wyprawy to przedewszystkim odkrywanie Afryki z każdym kolejnym krokiem, każdego kolejnego dnia. A dokładniej to nasz plan jest bardzo napięty. Właściwie nie ma w nim zbyt dużo wolnych chwil. Wyprawa będzie trwała 27 dni a rozpocznie się już 5 września 2007 roku i potrwa do 1 października. Wyruszamy popołudniu z Warszawy przez Amsterdam, gdzie zatrzymamy się jeszcze na 7 godzin by przy okazji zwiedzić miasto. Po tym krótkim postoju wsiadamy na pokład samolotu by po 10 godzinach lotu stanąć wreszcie na czarnym lądzie w Nairobi w Kenii. Stamtąd czeka nas jeszcze dość długa podróż autobusowa do Arushy do Tanzanii, gdzie będzie na nas czekał ks. Arek, który zabierze nas do wioski Moi Botwani. Tyle wiemy na pewno reszta to tylko plany.
UCZESTNICYPiotr Zadrożny (23 lata, Otwock)
23 lata, instruktor ZHP, przewodniczący Harcerskiego Klubu Turystycznego. W harcerstwie od blisko 10 lat, instruktor ZHP, namiestnik Wędrowniczy, członek KH, szef HKT a prywatnie student Informatyki i Ekonometrii na Uniwersytecie kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie oraz pracownik jednej z pod warszawskich firm. W swoich przygodach miał okazję próbować już nurkowania, wspinaczki oraz zwiedzania tatrzańskich jaskiń (tj. Jaskinia Zimna oraz Jaskinia Kasprowa Wyżnia). Zdobył większość ważniejszych szczytów Polskich i Sowackich Tatr, niektóre nawet kilkukrotnie. Obecnie przygotowuje się do wyprawy do Tanzanii – jest to jego pierwszy tak egzotyczny i zarazem najbardziej szalony wyjazd. Do tej pory miał również okazję uczestniczyć w programie Work & Travel w USA (Cape Cod, MA) w 2005 roku. Poza tym odwiedził: Chorwację, Anglię oraz Kanadę. Jego cichym marzeniem jest podróż dookoła świata oraz zdobycie Dachu Świata (choć nie wie czy starczy mu siły i odwagi).

DOŚWIADCZENIE GÓRSKIE:
1. Rysy (2499 m n.p.m. - 2003 r.)
2. Kozi Wierch (2291 m n.p.m. - 1993 r.)
3. Wysoka Vychodna – Słowacja (2428 m n.p.m. – 2004 r.)
4. Mięguszowiecka Przełęcz pod Chłopkiem (2307 m n.p.m. - 2004 r.)
5. Orla Perć (kilkukrotnie)
6. Vidova Gora na wyspie Brač – Chorwacja (780 m n.p.m. –rowerem – 2001 r.)

Magorzata Osuch (23 lata, Otwock)
23 lata, wędrowniczka z Hufca Otwock. Od ponad 7 lat w harcerstwie, studentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz młoda podróżniczka. Obecnie przygotowuje się do wyprawy do Tanzanii – jest to jej pierwszy tak egzotyczny wyjazd. Do tej pory zdobyła większość szczytów Polskich i Słowackich Tatr. Lubi niezwykłe miejsca, wyzwania oraz odmienne kultury. Uczestniczyła w zimowym przejściu po Bieszczadzkich szczytach (2001 r.) a latem tego samego roku wyjechała na obóz do Finlandii. Miała również okazją przejść niektóre tatrzańskie jaskinie (min. Jas. Naciekowa, Jas. Śpiących Rycerzy). Jednak jej największą dotychczasową przygodą był wyjazd do USA (Cape Cod, MA), gdzie brała udział w programie Work & Travel (2005). Poza tym odwiedziła: Grecję, Anglię oraz Kanadę. Jej największym marzeniem jest założyć rodzinę i mieć gromadkę dzieci.

DOŚWIADCZENIE GÓRSKIE:
1. Rysy (2499 m n.p.m.- 2003 r.)
2. Mięguszowiecka Przełęcz pod Chłopkiem (2307 m n.p.m. - 2004 r.)
3. Orla Perć
4. Wysoka Vychodna – Słowacja (2428 m n.p.m. – 2004 r.)
5. Tarnica (1346 m n.p.m. - 2001 r.)

Łukasz Kostrzewa (24 lata, Otwock)
pwd. Łukasz Kostrzewa – 24 lata, instruktor ZHP. W ZHP działa już 13 lat. Student psychopedagogiki kreatywności na Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie, Instruktor ZHP, członek PTTK. Posiada uprawnienia kierownika w placówkach wypoczynku dzieci i młodzieży oraz kierownika wycieczek szkolnych. Uwielbia żeglarstwo w pełnym tego słowa znaczeniu: woda, wiatr i ogromne przechyły. Turystyka górska to dla niego niezwykła strawa duchowa. Energie czerpie z rytmów reggae. Wokalista w zespole Szczyt Możliwości. Laureat Samorządowego Konkursu Nastolatków "Ośmiu Wspaniałych". Na swojej harcerskiej drodze był przybocznym, drużynowym oraz członkiem komendy hufca. Założyciel i Prezes Akademickiego Koła Turystycznego działającego przy Akademii Pedagogiki Specjalnej. Jego największe marzenie:...?

DOŚWIADCZENIE GÓRSKIE:
1. „Biestrekking” zimowe przejście Bieszczad – cztery bazy namiotowe powyżej 1000 metrów.
2. Starorobociański Wierch (2176 m n.p.m.)
3. Szpiglasowy Wierch (2172 m n.p.m.)
4. Ciemniak (2096 m n.p.m.)
5. Małołączniak (2096 m n.p.m.)
6. Wołowiec (2064 m n.p.m.)
7. Krzesanica (2067 m n.p.m.)

Eliza Więcaszek (24 lata, Warszawa)
24 lata, wędrowniczka z Hufca Otwock. Studentka V roku logopedii na Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie. Od najmłodszych lat zwiedza i podróżuje. Pasją wędrowniczą zaraziła się od swojej mamy. Wiele czasu już spędziła na wspinaczce po polskich górach. Jej ulubioną porą na wycieczki górskie są wakacje .Do tej pory udało jej się wędrować po Pieninach Bieszczadach Tatrach Beskidzie Sądeckim, Beskidzie Niskim Beskidzie Żywieckim. Lubi długie letnie wieczory przy ogniskach, a także tatrzańskie wschody słońca, które uważa za najpiękniejsze na świecie. W te wakacje a dokładnie we wrześniu planuje wyprawę do Tanzanii będzie to jej pierwsza tropikalna wyprawa. Oprócz górskich wspinaczek lubi także zagraniczne podróże. Odwiedziła już Niemcy Słowację Ukrainę Litwę i Francję. Jej największym marzeniem jest podróż do Chin i Tybetu.

DOŚWIADCZENIE GÓRSKIE
1. Starorobociański Wierch (2176 m n.p.m.)
2. Ciemniak (2096 m n.p.m.)
3. Małołączniak (2096 m n.p.m.)
4. Wołowiec (2064 m n.p.m.)
5. Krzesanica (2067 m n.p.m.)
6. Kondracka Kopa (2005 m n.p.m.)
Więcej informacji na stronie: www.hkt.otwock.zhp.pl
WYPRAWY
Syberiada – Zimowa Wyprawa na Biegun Zimna
Kultury i ludzie świata czyli autostopem przez świat w poszukiwaniu odległych kultur
„Żywcem w Afryce”. Projekt podróżniczo-filmowy
Ekspedycja "Rzeszów na Koronie Europy" - 46 SZCZYTÓW
Ukraina - śpiew wiatru, wolność kozacka oraz Miasto Widmo
5. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży "Włóczykij"
Transarctica 2011 - arktyczna wyprawa zimą - od Qaanaaq do Resolute
Ural 2011 – co robią Polacy na końcu Europy?
Machu Picchu Cycle Expedition 2011
Kajakowy lodołamacz
TERRA - X Festiwal Slajdów Podróżniczych
Wyprawa wokół Azji - "Droga do Shangri-la"
I Poznański Festiwal Podróży i Fotografii
Polka w Pakistanie
Sępek Świata w Nowej Zelandii
Lofoty 2010: Wyprawa po niezachodzące Słońce
Z Aborygenem do Opery
W dzikie serce Azji – AŁTAJ 2010
Horyzont Marzeń – Na Kołach Pasji
Zrozumieć Afrykę 2010
Alpejski Trawers 2010
Laponia 2010. W poszukiwaniu straconego mroku...
Pociągiem przez Europę
Elbrus – lipiec 2010
Konkurs geograficzny – W 62 dni dookoła świata
Projekt: Korona Ziemi „9 szczytów”
TERRA - IX Festiwal Slajdów Podróżniczych
Wyprawa Kokshaal Too 2009
Wyprawa Silk Road 2009
Rushooka 2009
Scotland Castle Tour 2009
Polska: południe - północ w 30 dni
Wyprawa na Pik Lenina poświęcona pamięci Piotra Morawskiego
Kirgistan 2009 - starymi Ładami przez Azję
Rowerem na 4 krańce Polski
Ob - Irtysz'2009
Alpy 12 x 4000
Sierra Nevada Expedition 2009
Crazy Bike Riders Norway-Spain 2009
Wyprawa rowerowa do Maroka
Całkowite Zaćmienie Słońca i Jedwabny Szlak 2009
Podróż dookoła świata cz. 2
II Festiwal Polarny
Podróż marzeń - Australia, Nowa Zelandia, Ameryka Południowa
Dhaulagiri Expedition 2009
Szlakiem Jedwabiu i Herbaty ku Miastu Białych Nocy 2009
DA BALKAN PROJECT
Botswana – Namibia 2008
Gruzja 2008
Surf The Indian Couch
Nowogard Autostóp Expedition – Nowogardzka wyprawa autostopowa pamięci Kingi Choszcz.
Wschodni Kongres European Geography Association
Rosja Polarna 2008
Skandynawia 2008
Nie bój się Julku. Azja 2008
Na rowerze do Kairu i jeszcze dalej!
ADRIATIC-SUN 2008
Studencka Wyprawa 7134
Motocyklem z Singapuru do Polski
Rajd Adventura
Strzelecki World Odyssey
Gruzja 2008
Górska droga do Persji...
Pamir 2008 Expedition
Wyprawa El Condor Rio Colca
Iran Expedition 2008 - podążać za smakiem piasku…
Żaglowozem przez pustynię – GOBI 2008
Od Zwrotnika Koziorożca do granicy Oceanów - wyprawa do Afryki
Szlakiem Transsyberyjskim 2008
Absurd Expedition 2008 - Pedal Revolution
Wyprawa Aconcagua 2008 - śladami polskich podróżników
W poszukiwaniu zimy - Skandynawia 2008
Nepal'2008
LosWiaheros, czyli z wiatrem i pod wiatr ku marzeniom
Śladami Wiktora Ostrowskiego
Tanzania Expedition 2007
Welocypedem przez piachy Bliskiego Wschodu
Rumunia na rowerze 2007
Bałkański Kocioł '07- wyprawa rowerowa grupy Bajkers
Indie-Nepal'2007
Tour des Alpes 2007 - Rowerem dookoła Alp
Peru - Śladami Polaków
Na Dach, do Środka i naokoło
Arcitc-SIGMA Photo Expedition - summer 2007
Studencka Ekspedycja Naukowa "Jakucja - Góry Czerskiego 2007"
China Expedition 2007
The Throne Of The Sun Tiger Energy Expedition 2007
Islandia - kraina czterech żywiołów
Laos 2007
Gruzja 2007
Oblicza Arktyki - opowieść o krajach polarnych
Po drugiej stronie Świata: Nowa Zelandia - Sydney - Tajlandia
Spitsbergen 2007 - naukowa ekspedycja UAM
The North Face Adventure Trophy
Wyprawa Mont Blanc 2007
Buriacja i Mongolia 2007
Slajdy podróżnicze na wielkim ekranie w kinie Wisła
Water and Mountain - wyprawa do Słowenii i Czarnogóry
Wyprawa rowerowa Istambuł'2007
2 x 7000 Pamir Expedition 2007
Wspinaczkowo-trekingowa wyprawa Maroko 2006
Korona Europy Rowerem 2007
Lista zwycięzcówWYŚLIJ ARTYKUŁ
NEWSLETTER
Jeżeli chcesz na bieżąco być informowany o nowych artykułach w Geozecie, wydarzeniach, zapowiedziach, podaj swoj adres e-mail:
Sprawdź nasze podróże!
W serwisie znajduje się 504 artykułów o 126 krajach.