podróże, wyprawy, relacje
ARTYKUŁYKRAJEGALERIEAKTUALNOŚCIPATRONATYTAPETYPROGRAM TVFORUMKSIEGARNIABILETY LOTNICZE
Geozeta.pl » Patronat
reklama
Organizujesz niecodzienną wyprawę? Zapraszamy do współpracy z GEOZETĄ!
Napisz do nas i opisz cel, założenia, trasę, skład osobowy itp.
Pisz na adres:
Lofoty 2010: Wyprawa po niezachodzące Słońce


Plan i cele

Naszą wyprawę można streścić w dwóch słowach jako "wspinaczka i turystyka". Chcemy poznać ten rejon zarówno z punktu widzenia turysty 'plecakowego' podczas kilkudniowych wędrówek po tamtejszych górach, jak i wspinacza. Wyspy te są bogate w ambitne drogi wspinaczkowe, poprowadzone w litym granicie.

Jedną z naszych pasji, nierozerwalnie związaną z turystyką, jest fotografia. Lofoty to miejsce szczególne, o niepowtarzalnym krajobrazie. Liczymy na doskonały plener i pokaźną kolekcję zdjęć z tej wyprawy.

Chcemy, by jednym z efektów naszej wyprawy była możliwie pełna relacja umieszczona w internecie, która mogłaby być pomocna wszystkim, którzy planują podróż w te rejony Norwegii.

Wyprawę zaplanowaliśmy na trzy tygodnie, z możliwością elastycznej zmiany planów ze względu na niespodzianki (pogodowe, okolicznościowe, turystyczne), zatem podane miejsca i daty są jedynie orientacyjne. Po osobistych oględzinach terenu zdecydujemy, gdzie chcemy działać dłużej, a gdzie spędzimy tylko chwilę.
Przejazd

11.07 - wyjazd z Warszawy samochodem do Gdańska
12.07 - dopływamy promem do Nynashamn. Przejazd przez Szwecję
13.07-16.07 - działania w rejonie Stetinda,
17.07 - docieramy do Bodo i dalej promem do Moskenes, prawie na samym 'czubku' Lofotów
18.07-1.08 - działania na Lofotach i Vesteralen
2-4.08 - przejazd do Nynashamn i prom do Gdańska
5.08 - powrót do Warszawy.

Jednym z naszych celów jest Stetind, ochrzczona narodową górą Norwegii. Jest to granitowy gigant o wysokości względnej i bezwzględnej 1390m, wynurzający się z wód fiordu. Na tzw. "false summit" prowadzi ambitna turystycznie droga normalna. Na właściwy wierzchołek przedostaniemy się wspinaczkową granią.

Dalej będziemy działać na Lofotach, a jeśli czas pozwoli, to również na Vesteralen i w Alpach Lyngen.
Turystyka

Przejście do wioski Å i stamtąd brzegiem jeziora Ågvatnet w poprzek wyspy do zatoki Stokvikka. Następnie przez szczyt Mengedalstinder (825) na północ, a dalej na wschód w kierunku jeziora Tennesvann, kończąc ten etap w Forsfjordzie. Potem przez Storskivę (848)do Kjerksfjordu. Dalej w kierunku wschodniego wybrzeża do Rostad, a potem Hamnoy i powrót do Moskenes przez Munkebo.
Wspinaczka

Nasze cele wspinaczkowe koncentrują się na trzech eksplorowanych rejonach: zachód Lofotów ("The west"), Henningsvaer i Kalle. "Eksplorowane" nie oznacza wcale, że będzie wszystko dla nas przygotowane. Norwegowie mają podobną filozofię do Szkotów - nie lubią zostawiać żelastwa w ścianie, spity i stare haki są naprawdę rzadkością, a o wklejonych stanowiskach nie można marzyć. Lofoty oferują bardzo fajny granit, miły klimat i ściany do 500 m oraz "słońce o północy" :-) Dzięki temu czeka nas wspinanie na długich drogach, bez ryzyka "kibla", a do tego z widokami na archipelag. Drogi, które zamierzamy zrobić, to ultra-klasyki rejonu, w tym 14-wyciągowy południowy filar Stetinda. Oprócz tego będziemy napierać na drogi polecane w naszym przewodniku o większej trudności, będące na granicy naszej możliwości: do norweskiego 7-, czyli naszego tatrzańskiego VII+.
Do naszych głównych celów zaleca się sztandarowa ściana: Presten, wybijający się na 400m z okalającego go fiordu.
Uczestnicy

Nasza grupa składa się z czterech osób. Wszyscy studiujemy i choć różnią nas zainteresowania naukowe, dzielimy pasję sportowo - turystyczną. Uczestniczyliśmy w wielu wyprawach - na Islandię, Ural, do Finlandii, Ameryki Południowej, a nawet Chin i Korei. Nie ograniczamy się przy tym do jednej dyscypliny. Cenimy zarówno uroki wypraw czysto turystycznych ('plecakowo-namiotowych'), jak i zwiedzanie świata z wysokości siodełka własnego roweru, co zaowocowało jak dotąd kilkoma dłuższymi wycieczkami (powyżej 300 km) oraz kilkunastoma weekendowymi wypadami 'w Polskę'.

Zimą, kiedy rower i namiot stoją w piwnicy, sami postanowiliśmy nie zardzewieć i dać upust sportowemu zacięciu - od kilku sezonów jesteśmy fanami zimowej turystyki wysokogórskiej oraz skialpinizmu i na fokach naznaczamy zimą górskie stoki. I tak stanęliśmy w górach, a to teren interesujący z jeszcze jednego względu - wspinaczkowego. Taternictwo (na razie letnie, ale miejmy nadzieję, że niebawem również zimowe) to kolejna dyscyplina, w którą inwestujemy dużo czasu i pasji.

Poniżej przedstawiamy krótko nasze sylwetki.

Dorota Dulińska
W ostatnim tygodniu maja będę bronić pracę magisterską na psychologii na Uniwersytecie Jagiellońskim, poza tym pracuję w krakowskiej firmie szkoleniowej. Pracę i studia godzę z pasją wspinania i podróżowania, a podczas wypraw nie rozstaję się z aparatem. Najdalej zagnało mnie do Peru gdzie stanęłam na wierzchołku Vallunaraju (5686 m n.p.m.) i Boliwii gdzie podjęłam próbę wyjścia na Parinacotę (6348 m. n.p.m.). Podczas podróży staram się omijać popularne szlaki turystyczne, aby jak najbardziej poczuć klimat odwiedzanego miejsca i poznać kulturę mieszkańców. W zeszłym roku zakosztowałam przyjemności płynącej ze wspinania na wielowyciągówkach w granicie, a od tego nie wyobrażam sobie zimowo-wiosennych wypraw w góry bez nart (krótkie spodenki na środku Czarnego Stawu podczas tury – bezcenne :) Pociąga mnie wszystko to, co można nazwać przygodą.

Marta Sosnowska
Studiuję Inżynierię Środowiska na Politechnice Warszawskiej. Zajmuję się częstym zmienianiem miejsca zamieszkania. Chwilowo znajduję się w Korei Południowej. Chodzenie po górach i rowerowanie wywołują u mnie znaczący wzrost poziomu endorfin. Przez dwa lata byłam członkinią Club Alpino Italiano i tam skakałam po klifach. Lubię pić dobrą kawę, obserwować ważki, gotować i słuchać Rostropowicza.

Maciek Lisicki
Studiuję fizykę teoretyczną na Uniwersytecie Warszawskim. Fizyka jest zdecydowanie największą moją pasją. Kiedy jednak wystawiam nos z książek, najchętniej jadę w Tatry albo na wyprawę rowerową. Uwielbiam podróżować i zwiedzać, zwłaszcza wysokogórskie granie, zarówno latem, jak i zimą. Kilka sezonów temu przesiadłem się z wyciągu narciarskiego na foki i wciąż jestem pod wrażeniem nowej jakości. Oprócz aktywności sportowej, przyjemność znajduję w gotowaniu (ale nigdy w sprzątaniu po skończonym dziele), fotografii, muzyce klasycznej i dobrej czekoladzie. Poza tym nie śpię zbyt dużo, bo nie lubię. Więcej (głównie 'zawodowo'): www.fuw.edu.pl/~mklis

Paweł Szostek
Trzy lata temu byłem na wyprawie na Ural Polarny, dwa lata temu objechałem Islandię autostopem. Dało mi to obraz arktyki, który od tamtego czasu nie daje mi spokoju... Rowerem zainteresowałem się na poważniej 6 lat temu. Od tego czasu nakręciłem ponad 20 tys. km na wielu wycieczkach. Wspinanie towarzyszy mi od 4 lat. Dwa sezony temu zacząłem się wspinać w Tatrach i od tego czasu pokochałem wielkie granitowe ściany i wspinaczkę wielowyciągową. Dwa lata temu doszło do tego narciarstwo wysokogórskie, które pochłania mnie zimą całkowicie. Podczas wszystkich moich wypadów lubię robić zdjęcia, żeby dzielić się potem moimi przeżyciami z rodziną i znajomymi. Na co dzień studiuję informatykę na Wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej.

Więcej informacji o wyprawie na stronie www.lofoty2010.pl
WYPRAWY
Syberiada – Zimowa Wyprawa na Biegun Zimna
Kultury i ludzie świata czyli autostopem przez świat w poszukiwaniu odległych kultur
„Żywcem w Afryce”. Projekt podróżniczo-filmowy
Ekspedycja "Rzeszów na Koronie Europy" - 46 SZCZYTÓW
Ukraina - śpiew wiatru, wolność kozacka oraz Miasto Widmo
5. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży "Włóczykij"
Transarctica 2011 - arktyczna wyprawa zimą - od Qaanaaq do Resolute
Ural 2011 – co robią Polacy na końcu Europy?
Machu Picchu Cycle Expedition 2011
Kajakowy lodołamacz
TERRA - X Festiwal Slajdów Podróżniczych
Wyprawa wokół Azji - "Droga do Shangri-la"
I Poznański Festiwal Podróży i Fotografii
Polka w Pakistanie
Sępek Świata w Nowej Zelandii
Lofoty 2010: Wyprawa po niezachodzące Słońce
Z Aborygenem do Opery
W dzikie serce Azji – AŁTAJ 2010
Horyzont Marzeń – Na Kołach Pasji
Zrozumieć Afrykę 2010
Alpejski Trawers 2010
Laponia 2010. W poszukiwaniu straconego mroku...
Pociągiem przez Europę
Elbrus – lipiec 2010
Konkurs geograficzny – W 62 dni dookoła świata
Projekt: Korona Ziemi „9 szczytów”
TERRA - IX Festiwal Slajdów Podróżniczych
Wyprawa Kokshaal Too 2009
Wyprawa Silk Road 2009
Rushooka 2009
Scotland Castle Tour 2009
Polska: południe - północ w 30 dni
Wyprawa na Pik Lenina poświęcona pamięci Piotra Morawskiego
Kirgistan 2009 - starymi Ładami przez Azję
Rowerem na 4 krańce Polski
Ob - Irtysz'2009
Alpy 12 x 4000
Sierra Nevada Expedition 2009
Crazy Bike Riders Norway-Spain 2009
Wyprawa rowerowa do Maroka
Całkowite Zaćmienie Słońca i Jedwabny Szlak 2009
Podróż dookoła świata cz. 2
II Festiwal Polarny
Podróż marzeń - Australia, Nowa Zelandia, Ameryka Południowa
Dhaulagiri Expedition 2009
Szlakiem Jedwabiu i Herbaty ku Miastu Białych Nocy 2009
DA BALKAN PROJECT
Botswana – Namibia 2008
Gruzja 2008
Surf The Indian Couch
Nowogard Autostóp Expedition – Nowogardzka wyprawa autostopowa pamięci Kingi Choszcz.
Wschodni Kongres European Geography Association
Rosja Polarna 2008
Skandynawia 2008
Nie bój się Julku. Azja 2008
Na rowerze do Kairu i jeszcze dalej!
ADRIATIC-SUN 2008
Studencka Wyprawa 7134
Motocyklem z Singapuru do Polski
Rajd Adventura
Strzelecki World Odyssey
Gruzja 2008
Górska droga do Persji...
Pamir 2008 Expedition
Wyprawa El Condor Rio Colca
Iran Expedition 2008 - podążać za smakiem piasku…
Żaglowozem przez pustynię – GOBI 2008
Od Zwrotnika Koziorożca do granicy Oceanów - wyprawa do Afryki
Szlakiem Transsyberyjskim 2008
Absurd Expedition 2008 - Pedal Revolution
Wyprawa Aconcagua 2008 - śladami polskich podróżników
W poszukiwaniu zimy - Skandynawia 2008
Nepal'2008
LosWiaheros, czyli z wiatrem i pod wiatr ku marzeniom
Śladami Wiktora Ostrowskiego
Tanzania Expedition 2007
Welocypedem przez piachy Bliskiego Wschodu
Rumunia na rowerze 2007
Bałkański Kocioł '07- wyprawa rowerowa grupy Bajkers
Indie-Nepal'2007
Tour des Alpes 2007 - Rowerem dookoła Alp
Peru - Śladami Polaków
Na Dach, do Środka i naokoło
Arcitc-SIGMA Photo Expedition - summer 2007
Studencka Ekspedycja Naukowa "Jakucja - Góry Czerskiego 2007"
China Expedition 2007
The Throne Of The Sun Tiger Energy Expedition 2007
Islandia - kraina czterech żywiołów
Laos 2007
Gruzja 2007
Oblicza Arktyki - opowieść o krajach polarnych
Po drugiej stronie Świata: Nowa Zelandia - Sydney - Tajlandia
Spitsbergen 2007 - naukowa ekspedycja UAM
The North Face Adventure Trophy
Wyprawa Mont Blanc 2007
Buriacja i Mongolia 2007
Slajdy podróżnicze na wielkim ekranie w kinie Wisła
Water and Mountain - wyprawa do Słowenii i Czarnogóry
Wyprawa rowerowa Istambuł'2007
2 x 7000 Pamir Expedition 2007
Wspinaczkowo-trekingowa wyprawa Maroko 2006
Korona Europy Rowerem 2007
Lista zwycięzcówWYŚLIJ ARTYKUŁ
NEWSLETTER
Jeżeli chcesz na bieżąco być informowany o nowych artykułach w Geozecie, wydarzeniach, zapowiedziach, podaj swoj adres e-mail:
Sprawdź nasze podróże!
W serwisie znajduje się 504 artykułów o 126 krajach.