podróże, wyprawy, relacje
ARTYKUŁYKRAJEGALERIEAKTUALNOŚCIPATRONATYTAPETYPROGRAM TVFORUMKSIEGARNIABILETY LOTNICZE
Geozeta.pl » Patronat
reklama
Organizujesz niecodzienną wyprawę? Zapraszamy do współpracy z GEOZETĄ!
Napisz do nas i opisz cel, założenia, trasę, skład osobowy itp.
Pisz na adres:
„Żywcem w Afryce”. Projekt podróżniczo-filmowy
CEL WYPRAWY
Wyprawa w lipcu i sierpniu 2011 roku podąży do wiosek plemiennych usytuowanych w Kenii, Tanzanii i Ugandzie. Podróżować będą w swoich ludowych strojach, aby prowokować zaciekawienie autochtonów i dążyć do spotkania skrajnie odmiennych kultur. Dialog nawiązywany będzie poprzez barter - śpiew, muzykę, taniec i ludowe zabawy. Zrodzą się niezwykłe sytuacje, nie do powtórzenia podczas "normalnego" podróżowania. Podczas wyprawy zostanie zrealizowany film dokumentalny oraz fotoreportaż. Będą pełnym humoru połączeniem dokumentu o ludziach i kulturze oraz relacji z podróży. W filmie będzie ukazana kultura góralska oraz to, jak górale radzą sobie na obczyźnie i podejmują dialog z odwiedzanymi plemionami.

OPIS WYPRAWY
Corocznie miliony turystów przemierzają świat w poszukiwaniu niezwykłych wydarzeń, miejsc i ludzi. W lipcu tego roku górale żywieccy wyruszą do Afryki Wschodniej, w okolice Jeziora Wiktorii. Podróżując wyłącznie w ludowych strojach, przygrywając na okarynie i skrzypkach, tańcem i muzyką doprowadzą do spotkania wielu kultur. O swoim pomyśle opowiadają w nietypowy sposób:

„Co by za duzo sie nie rozpisywac to lecymy na żywca. W lipcu i sierpniu momy zamiar pojechac do Afryki, Keni, Ugandy i Tanzanii. Polecymy tam paradnie, w nasyk góralskich strojach, bydymy sie wymieniać kulturom z tubylcami. Trocha se razym pośpiywomy, potańcujymy i pogromy. My ik naucymy łobyrtki i a uni nos skokać do samiuśkigo nieba. Nojwozniejse, ze przez calusińki cos tego wojazu bydzie za nami laziła kamera. Co sie na nij nagro to póżnij w Żywcu i w Polsce calej pokozymy.”

Pomysł narodził się w Tajlandii, podczas zwiedzania wiosek etnicznych. Jak sami mówią, zdali sobie wtedy sprawę, że tubylcy odgrywają swoisty rodzaj przedstawienia, tragedii, w obliczu zanikania tej kultury. Gdy zmienia się styl życia w regionie, dawne zwyczaje tracą na znaczeniu praktycznym, ale nadal kształtują myślenie człowieka. Kultury różnych społeczności od zawsze na siebie wpływają i jest to pozytywny proces, w tym sensie, że prowadzi do zaakceptowania różnorodności. Górale zamierzają wykorzystać bogactwo swojej tradycji do nawiązania interakcji, relacji ze społeczeństwami plemiennymi. Eksperyment społeczny, czy barter? Mają nadzieję, że przede wszystkim życzliwe spotkanie z ludźmi.

Wyprawa będzie dokumentowana w formie fotograficznej i filmowej. Podróżnicy nie posiadają jeszcze wysokiej jakości sprzętu, ale podchodzą do tego filozoficznie. „Ady jaka to kamera bydzie, tak se nagromy. Jak ło lepsiejsza, to piknie. Jak gorsiejsza, to ino dobrze. Przecie to wazne co my wyprawiać bedziemy!”. Film ma, między innymi, trafić do żywieckich szkół. Z pewnością wzbudzi zainteresowanie młodych górali tym tematem i skłoni do gorących dyskusji.

Przygotowania do wyprawy trwają. Podróżnicy ćwiczą wspólnie taniec, śpiew i grę na instrumentach. Równolegle na nowo odkrywają własne zwyczaje, sięgając do pisemnych opracowań i wspomnień starszych górali. Poszukują partnerów do promowania i współfinansowania wyprawy, nie bojąc się spojrzeć na siebie z dystansem. Tutaj możecie zobaczyć próbkę ich improwizacyjnych możliwości: www.youtube.com/watch?v=2OtH1bszOq8

Oficjalna strona internetowa projektu: www.zywcemwafryce.wordpress.com
UCZESTNICY

Anna Stokłosa
Animator kultury, prowdziwo góralka, ucy sie grac na skrzypeckak, śpiewo trocha gorzyj niz słowik, nojpierso wodzirejka na potańcówkach, po górach haso jak ta sarna, kocho swoje Beskidy, ale ciagnie jom tez do łorientalnej Azji, trocha świata juz uwidziala i caly cos probuje go zrozumiej.
„Żywcem w Afryce to dlo mnie podroz z dusom, to łostawiynie śladu góralskiego na łobcej zimii, to ciekawy sposób promocyji nasej pieknej kultury, to nowiuśiynki pomysł na edukacyje regionalnom. To trudne zadanie naucynio sie grania na skrzypeckak.”

Mateusz Stokłosa
Student ATH w Bielsku-Białej, Były członek zespołów regionalnych w tym "Ziemi Żywieckiej", Żywczan"," Lipowian". Zapalony podróżnik z wieloma pasjami. Człowiek o wielu obliczach i nie kończącym się uśmiechu na twarzy.

„Projekt ten jest dla mnie udowodnieniem ludziom jak też i samemu sobie, że chcieć to móc. To przeżycie niesamowitej przygody. Pokazanie tego, że człowiek jeżeli czegoś pragnie z całych sił, o czymś marzy, chce realizować swoje pasję, może finalizować wszystko dzięki swojej wytrwałości. To nie tylko podróż, ale poznanie siebie na nowo.”

Marta Kantyka
Pedagog z powołania, podróżnik z zamiłowania, góralka z urodzenia. Absolwentka pedagogiki z wychowaniem fizycznym, obecnie wychowawca świetlicy szkolnej. Podczas wyprawy będzie przygrywać na skrzypkach, trochę tańcować i śpiewać.

„Podróż stwarza mi okazję zmierzenia się z własnymi możliwościami i słabościami. Już sam fakt zastąpienia luźnej, wygodnej odzieży strojem ludowym, a także muzykowanie, "hajdukowanie", oraz co najważniejsze, konfrontacja z plemionami Afryki, to dla mnie wielka próba. Z punktu widzenia pedagoga staje przede mną duże wyzwanie edukacyjne, jakim jest dialog z młodzieżą w jakże trudnym temacie tolerancji odmienności i akceptacji własnej kultury. Udział w projekcie daje mi poczucie ogromnej satysfakcji, a zrealizowanie jego założeń będzie dla mnie osobistym sukcesem.”

Sylwia Mucha

Absolwentka wydziału sztuk pięknych: grafik, fotograf. Wystawy malarstwa na terenie Niemiec (Gewelsberg, Berlin), Francji (Vandom). Członek Kłodzkiego Klubu Fotograficznego. Udział w wystawach zbiorowych na terenie Polski i Czech. Roczny udział w międzynarodowym projekcie wolontariackim fundacji Krzyżowa „Memoria” dla porozumienia europejskiego. W projekcie zaangażowana jako fotograf.

„Z Żywczanami od lat 2 związana, duchem ich radosnym i silnym urzeczona, pragnę z nimi w afrykańskim eksperymencie uczestniczyć i fotograficznie sytuacje zapisać.”

Kasia Pawlus
Z wykształcenia animator kultury i etnolog. W Afryce umili czas na okarynie i flecie przygrywając jak tez kwiotków z bibułki robić naucy...

„Wyprawa jest dla mnie bezcenna, bowiem to praktyczna lekcja z etnologii pozaeuropejskiej. Projekt wymaga od nas głębszego, niż dotychczas, zanurzenia się we własnej kulturze ludowej. Zawsze miałam ochotę na tego typu poczynania, wreszcie jest godny pretekst do działań w tym kierunku.”

Andrzej Biel

Dojrzewający etnolog, maratończyk do potęgi o czym świadczy 1 m-ce w kategorii M20 w biegu na 72 km jak oraz 100 km pokonane w 14 godzin podczas „Sudeckiej setki”. Były wolontariusz w „Akademii Przygody”, z dziada pradziada góral żywiecki co w Afryce zaśpiewo i zatańcuje!

„Dla mnie podróż ta będzie zupełnie nowym doświadczeniem spotkania innej kultury w niekonwencjonalny sposób, a także próbą spojrzenia na całą sytuację okiem etnologa (miejmy nadzieję, że już po obronie). O Afryce mogliśmy się wiele dowiedzieć od prowadzących na studiach. Teraz nadarza się okazja do sprawdzenia tej wiedzy w praktyce, w konfrontacji dwóch kultur.”

Zbigniew Bodzek

Człowiek sprzeczności, fizyk i aktor pantomimy Teatru Formy, adept studia Wrocławskiego Teatru Pantomimy, animator kultury Akademii Wyobraźni. Laureat nagrody TVP2 „Dolina Kreatywna” w kategorii animacja kulturalna. Wychowany w stowarzyszeniu Akademia Przygody, zapala się na widok wyzwań. W projekcie będzie pełnił funkcję kamerzysty.

„Traktuję tę wyprawę jako wyjątkowy eksperyment. Na myśl o niej rodzą się w mojej głowie dziesiątki pytań, a to znak, że warto ją zrealizować. Ktoś powiedział, że teraz (do momentu uruchomienia międzyplanetarnych lotów załogowych) najważniejsze podróże nie będą eksplorować przestrzeni, ale będą wiodły w głąb. Ta wyprawa będzie nas wiodła w głąb naszej wspólnej kultury.”
WYPRAWY
Syberiada – Zimowa Wyprawa na Biegun Zimna
Kultury i ludzie świata czyli autostopem przez świat w poszukiwaniu odległych kultur
„Żywcem w Afryce”. Projekt podróżniczo-filmowy
Ekspedycja "Rzeszów na Koronie Europy" - 46 SZCZYTÓW
Ukraina - śpiew wiatru, wolność kozacka oraz Miasto Widmo
5. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży "Włóczykij"
Transarctica 2011 - arktyczna wyprawa zimą - od Qaanaaq do Resolute
Ural 2011 – co robią Polacy na końcu Europy?
Machu Picchu Cycle Expedition 2011
Kajakowy lodołamacz
TERRA - X Festiwal Slajdów Podróżniczych
Wyprawa wokół Azji - "Droga do Shangri-la"
I Poznański Festiwal Podróży i Fotografii
Polka w Pakistanie
Sępek Świata w Nowej Zelandii
Lofoty 2010: Wyprawa po niezachodzące Słońce
Z Aborygenem do Opery
W dzikie serce Azji – AŁTAJ 2010
Horyzont Marzeń – Na Kołach Pasji
Zrozumieć Afrykę 2010
Alpejski Trawers 2010
Laponia 2010. W poszukiwaniu straconego mroku...
Pociągiem przez Europę
Elbrus – lipiec 2010
Konkurs geograficzny – W 62 dni dookoła świata
Projekt: Korona Ziemi „9 szczytów”
TERRA - IX Festiwal Slajdów Podróżniczych
Wyprawa Kokshaal Too 2009
Wyprawa Silk Road 2009
Rushooka 2009
Scotland Castle Tour 2009
Polska: południe - północ w 30 dni
Wyprawa na Pik Lenina poświęcona pamięci Piotra Morawskiego
Kirgistan 2009 - starymi Ładami przez Azję
Rowerem na 4 krańce Polski
Ob - Irtysz'2009
Alpy 12 x 4000
Sierra Nevada Expedition 2009
Crazy Bike Riders Norway-Spain 2009
Wyprawa rowerowa do Maroka
Całkowite Zaćmienie Słońca i Jedwabny Szlak 2009
Podróż dookoła świata cz. 2
II Festiwal Polarny
Podróż marzeń - Australia, Nowa Zelandia, Ameryka Południowa
Dhaulagiri Expedition 2009
Szlakiem Jedwabiu i Herbaty ku Miastu Białych Nocy 2009
DA BALKAN PROJECT
Botswana – Namibia 2008
Gruzja 2008
Surf The Indian Couch
Nowogard Autostóp Expedition – Nowogardzka wyprawa autostopowa pamięci Kingi Choszcz.
Wschodni Kongres European Geography Association
Rosja Polarna 2008
Skandynawia 2008
Nie bój się Julku. Azja 2008
Na rowerze do Kairu i jeszcze dalej!
ADRIATIC-SUN 2008
Studencka Wyprawa 7134
Motocyklem z Singapuru do Polski
Rajd Adventura
Strzelecki World Odyssey
Gruzja 2008
Górska droga do Persji...
Pamir 2008 Expedition
Wyprawa El Condor Rio Colca
Iran Expedition 2008 - podążać za smakiem piasku…
Żaglowozem przez pustynię – GOBI 2008
Od Zwrotnika Koziorożca do granicy Oceanów - wyprawa do Afryki
Szlakiem Transsyberyjskim 2008
Absurd Expedition 2008 - Pedal Revolution
Wyprawa Aconcagua 2008 - śladami polskich podróżników
W poszukiwaniu zimy - Skandynawia 2008
Nepal'2008
LosWiaheros, czyli z wiatrem i pod wiatr ku marzeniom
Śladami Wiktora Ostrowskiego
Tanzania Expedition 2007
Welocypedem przez piachy Bliskiego Wschodu
Rumunia na rowerze 2007
Bałkański Kocioł '07- wyprawa rowerowa grupy Bajkers
Indie-Nepal'2007
Tour des Alpes 2007 - Rowerem dookoła Alp
Peru - Śladami Polaków
Na Dach, do Środka i naokoło
Arcitc-SIGMA Photo Expedition - summer 2007
Studencka Ekspedycja Naukowa "Jakucja - Góry Czerskiego 2007"
China Expedition 2007
The Throne Of The Sun Tiger Energy Expedition 2007
Islandia - kraina czterech żywiołów
Laos 2007
Gruzja 2007
Oblicza Arktyki - opowieść o krajach polarnych
Po drugiej stronie Świata: Nowa Zelandia - Sydney - Tajlandia
Spitsbergen 2007 - naukowa ekspedycja UAM
The North Face Adventure Trophy
Wyprawa Mont Blanc 2007
Buriacja i Mongolia 2007
Slajdy podróżnicze na wielkim ekranie w kinie Wisła
Water and Mountain - wyprawa do Słowenii i Czarnogóry
Wyprawa rowerowa Istambuł'2007
2 x 7000 Pamir Expedition 2007
Wspinaczkowo-trekingowa wyprawa Maroko 2006
Korona Europy Rowerem 2007
Lista zwycięzcówWYŚLIJ ARTYKUŁ
NEWSLETTER
Jeżeli chcesz na bieżąco być informowany o nowych artykułach w Geozecie, wydarzeniach, zapowiedziach, podaj swoj adres e-mail:
Sprawdź nasze podróże!
W serwisie znajduje się 504 artykułów o 126 krajach.