podróże, wyprawy, relacje
ARTYKUŁYKRAJEGALERIEAKTUALNOŚCIPATRONATYTAPETYPROGRAM TVFORUMKSIEGARNIABILETY LOTNICZE
Geozeta.pl » Patronat
reklama
Organizujesz niecodzienną wyprawę? Zapraszamy do współpracy z GEOZETĄ!
Napisz do nas i opisz cel, założenia, trasę, skład osobowy itp.
Pisz na adres:
Laponia 2010. W poszukiwaniu straconego mroku...

O WYPRAWIE

Cel: Celem wyprawy jest pokonanie kajakiem całego odcinka rzeki Ivalojoki od źródeł do ujścia, łącznie z jeziorem Inari o powierzchni 1040 km2. Górny odcinek rzeki jest w ogóle nie opisany, a do źródła nie prowadzą żadne piesze szlaki. Również opłynięcie jeziora Inari jest dla nas wielkim wyzwaniem. Na tak dużym akwenie występują zjawiska takie jak na morzu m.in. fale przybrzeżne, a ponad 3 tysiące wysp tworzy istny labirynt dla kajakarza.


Lokalizacja: lapońska część Finlandii
Trasa: rzeka Ivalojoki od źródeł do ujścia, jezioro Inari- największy akwen wodny Laponii.
Pomysł wyprawy do Laponii zrodził się w klubie AKK Panta Rei na początku tego roku. Po przestudiowaniu wielu różnych scenariuszy zorientowanych głównie na wschód od Polski, to leżąca na dalekiej północy Laponia okazała się najbliższa naszym celom. Od początku bowiem zakładaliśmy, że interesuje nas głusza, a także dystans i trudności będące wyzwaniem rzucone naszym słabościom. Z Polski wyrusza 12 osobowa ekipa składająca się z 11 członków AKK Panta Rei i jednej osoby z AKTK Bystrze z Krakowa.

Uczestnicy:

Marek Gajewski (vel Malyheman) - nie znosi kajaków. Uważa, że są głupie. A że sam nie grzeszy mądrością pakując się w tą hecę, więc świetnie do siebie pasują. Uważa, że ta wyprawa jest w prostej linii konsekwencją Wielkiego Wybuchu sprzed zgoła 14mld lat i gdyby nie on nie musielibyście zadawać sobie trudu czytając te słowa. Lubi obcować z przyrodą. Pisze zwariowane strony internetowe (vide) i kolekcjonuje komiksy.

Bartłomiej Majcherkiewicz (vel Majer) - komandor wyprawy. Działając pod wpływem impulsu, zwanego też podszeptem diabła, współtworzył szajkę odnowicieli Akademickiego Klubu Kajakowego Panta Rei w Poznaniu. Nie wyciągnąwszy wniosków brnął dalej w proceder, piastując wiele lat funkcje we władzach klubowego półświatka, a w ostatnich latach, zatraciwszy już resztki instynktu samozachowawczego, był szkoleniowcem AKK Panta Rei. Lecząc kompleksy wynikające z braku jakichkolwiek kajakowych umiejętności zakupił na targu uprawnienia instruktora PZKaj, przodownika PTTK oraz IRR. Łamiąc ostatecznie kręgosłup moralny poszedł w uprawę kajakarstwa górskiego, dlatego właśnie do Finlandii jedzie m.in. pływać po jeziorze-morzu. Gra na gitarze (jak Maleńczuk) i śpiewa (jak Waglewski) - chciałby, żeby było odwrotnie. Właściciel firmy m-CANOE.

Magda Chyła (vel Wydmuszka) - aktualna Prezes AKTK Bystrze z Krakowa, Vice Prezes ds organizacyjnych AKTK Bystrze w latach 2006-2008. Pływa na kajakach od 8 lat. Naukę pływania na kajakach nizinnych rozpoczęła w Bystrzu uczestnicząc w wakacyjnych spływach organizowanych przez Klub. Kolejne lata to nowe wyzwania na rzekach górskich w Polsce (Dunajec, Białka, Kamienna) i zagranicą (Izera, Kamienica Tanvaldzka, Mumlava, Wełtawa, Oetztaler, Inn). Cieszą ją każde nowe wyzwania kajakowe, a przede wszystkim te, które wynikają z inicjatywy wspólnej środowiska kajakowego w Polsce.

Kuba Borucki - większość czasu wolnego spędza z wiosłem w ręku. Z działań niekajakowych, zajmuje się optymalizacją i ulepszaniem (wszystkiego ;). Lubi zjeżdżać w kajaku z wysokich brzegów do wody. Pomidor :D

Ania Hoffman - wie, że jak jest zima to musi być zimno, ale nie lubi. Dla rozgrzania ciała załatwia klubowi piwo, a dla uciech duchowych prowadzi pantarejową biblioteczkę. Lubi narty, sanki, marzy o lataniu (co się częściowo spełniło (-;), zna każdy dowcip na świecie i odpowie na każde pytanie, poza tym, na jakim etapie jest jej praca magisterska. Czy się uwinie i zdąży w terminie, by w obcych stronach pływać uczona?

Bartek Doliński (vel Dolina) - studiuje 2 powiązane ze sobą kierunki Optykę Okularową i Rolnictwo. Zapalony wędkarz i miłośnik przyrody. Lubi być w centrum uwagi, wszystkiego próbuje doświadczyć na własnej skórze, interesuje się milionem rzeczy na raz. Uważa że nie ma rzeczy niemożliwych oraz, że do odważnych świat należy! W Laponii ma nadzieje, że spotka Św. Mikołaja oraz, że złowi rybę swoich marzeń i pogłaszcze niedźwiedzia.

Michał Mularczyk (vel Młodas) - młody członek – wzięło się to oczywiście z tego ze gdy wstępował do klubu był najmłodszy z całego towarzystwa. Od tego czasu się już trochę zestarzał ;) i nabrał doświadczenia. Do perfekcji doprowadził organizowanie Reaktywacji ( urodziny klubu), po czym wg reguły "do trzech razy sztuka" postanowił dać szansę innym. Należy do grona najbardziej pozytywnie zakręconych osób. Trzeba uważać na słowa bo wszystko co przy nim powiesz może zostać wykorzystane przeciwko Tobie ;). Jedna z pierwszych gitar i ostatnia Blacha w klubie . O tym, że był drugim prezesem to chyba nie warto wspominać ;)

Marta Kujawska - studentka Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Przygodę z wodniactwem zaczęła od żagli (ach ta biała szmata...). W AKK Panta Rei oficjalnie od 2009 - świeżynka jeśli chodzi o kajakarstwo, ale dobrze zaprawiona trudnościami szkolenia klubowego:-). Uwielbia wyzwania, każdy jej rekord życiowy jest jej prywatnym rekordem świata. A w Laponii planuje spotkać pewnego brodacza i, tym samym, raz na zawsze ukrócić globalne przekłamanie o jego nieistnieniu.

Filip Galoch - człowiek tysiąca przezwisk. Muzyczne beztalencie bez rokowań na przyszłość. Szeptem budzi ptactwo o świcie, bezwzględny egzekutor porannych pobudek. Jego druga ojczyzna to kanada. Jest DEBILem i rzekomo, rzutem na taśmę ukończył Drawę Szkoleniową. Perwersyjny, nieokiełznany inicjator kajakowych figli. Słabo zna fiński.

Karol Ludwikowski (vel Ludziu) - nieodwracalnie uzależniony od pływania (wszędzie i o każdej porze roku), zabaw wysokim napięciem ze studentami i bez oraz usilną potrzebą dzielenia się wiedzą o piorunach i słupach energetycznych. Od siedmiu lat zalogowany w stolicy Krainy Kwitnącego Ziemniaka.

Magda Sieracka - studiuje Zootechnikę na Uniwersytecie Przyrodniczym, pasjonują ją zwierzęta i nie może doczekać się spotkania oko w oko z lapońskim reniferem. Najmłodsza z całej lapońskiej ekipy. Wydaje się, jakby smykałkę do pływania wyssała z mlekiem matki; całkiem nieźle radzi sobie też w wodzie bez wiosła i kajaka. W Panta Reju od niecałych dwóch lat. Klubowy Imprezowiec i ogniskowa kuchara. Krążą plotki ze w ten sposób wkupiła się w łaski wszystkich klubowiczów. Mówią, że przez żołądek do serca.

Ela Stefanowicz - zwariowana dziewczyna z warszawskich "Habaziów". Oprócz pływania na kajakach w wolnym czasie żongluje, chodzi na szczudłach i robi dużo różnych dziwnych rzeczy. Krążą słuchy, że to jedyny w Polsce inżynier budownictwa po szkole cyrkowej.

Organizator:
Akademicki Klub Kajakowy Panta Rei

Więcej informacji o wyprawie na stronie www.laponia2010.pl

Sponsorzy
WYPRAWY
Syberiada – Zimowa Wyprawa na Biegun Zimna
Kultury i ludzie świata czyli autostopem przez świat w poszukiwaniu odległych kultur
„Żywcem w Afryce”. Projekt podróżniczo-filmowy
Ekspedycja "Rzeszów na Koronie Europy" - 46 SZCZYTÓW
Ukraina - śpiew wiatru, wolność kozacka oraz Miasto Widmo
5. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży "Włóczykij"
Transarctica 2011 - arktyczna wyprawa zimą - od Qaanaaq do Resolute
Ural 2011 – co robią Polacy na końcu Europy?
Machu Picchu Cycle Expedition 2011
Kajakowy lodołamacz
TERRA - X Festiwal Slajdów Podróżniczych
Wyprawa wokół Azji - "Droga do Shangri-la"
I Poznański Festiwal Podróży i Fotografii
Polka w Pakistanie
Sępek Świata w Nowej Zelandii
Lofoty 2010: Wyprawa po niezachodzące Słońce
Z Aborygenem do Opery
W dzikie serce Azji – AŁTAJ 2010
Horyzont Marzeń – Na Kołach Pasji
Zrozumieć Afrykę 2010
Alpejski Trawers 2010
Laponia 2010. W poszukiwaniu straconego mroku...
Pociągiem przez Europę
Elbrus – lipiec 2010
Konkurs geograficzny – W 62 dni dookoła świata
Projekt: Korona Ziemi „9 szczytów”
TERRA - IX Festiwal Slajdów Podróżniczych
Wyprawa Kokshaal Too 2009
Wyprawa Silk Road 2009
Rushooka 2009
Scotland Castle Tour 2009
Polska: południe - północ w 30 dni
Wyprawa na Pik Lenina poświęcona pamięci Piotra Morawskiego
Kirgistan 2009 - starymi Ładami przez Azję
Rowerem na 4 krańce Polski
Ob - Irtysz'2009
Alpy 12 x 4000
Sierra Nevada Expedition 2009
Crazy Bike Riders Norway-Spain 2009
Wyprawa rowerowa do Maroka
Całkowite Zaćmienie Słońca i Jedwabny Szlak 2009
Podróż dookoła świata cz. 2
II Festiwal Polarny
Podróż marzeń - Australia, Nowa Zelandia, Ameryka Południowa
Dhaulagiri Expedition 2009
Szlakiem Jedwabiu i Herbaty ku Miastu Białych Nocy 2009
DA BALKAN PROJECT
Botswana – Namibia 2008
Gruzja 2008
Surf The Indian Couch
Nowogard Autostóp Expedition – Nowogardzka wyprawa autostopowa pamięci Kingi Choszcz.
Wschodni Kongres European Geography Association
Rosja Polarna 2008
Skandynawia 2008
Nie bój się Julku. Azja 2008
Na rowerze do Kairu i jeszcze dalej!
ADRIATIC-SUN 2008
Studencka Wyprawa 7134
Motocyklem z Singapuru do Polski
Rajd Adventura
Strzelecki World Odyssey
Gruzja 2008
Górska droga do Persji...
Pamir 2008 Expedition
Wyprawa El Condor Rio Colca
Iran Expedition 2008 - podążać za smakiem piasku…
Żaglowozem przez pustynię – GOBI 2008
Od Zwrotnika Koziorożca do granicy Oceanów - wyprawa do Afryki
Szlakiem Transsyberyjskim 2008
Absurd Expedition 2008 - Pedal Revolution
Wyprawa Aconcagua 2008 - śladami polskich podróżników
W poszukiwaniu zimy - Skandynawia 2008
Nepal'2008
LosWiaheros, czyli z wiatrem i pod wiatr ku marzeniom
Śladami Wiktora Ostrowskiego
Tanzania Expedition 2007
Welocypedem przez piachy Bliskiego Wschodu
Rumunia na rowerze 2007
Bałkański Kocioł '07- wyprawa rowerowa grupy Bajkers
Indie-Nepal'2007
Tour des Alpes 2007 - Rowerem dookoła Alp
Peru - Śladami Polaków
Na Dach, do Środka i naokoło
Arcitc-SIGMA Photo Expedition - summer 2007
Studencka Ekspedycja Naukowa "Jakucja - Góry Czerskiego 2007"
China Expedition 2007
The Throne Of The Sun Tiger Energy Expedition 2007
Islandia - kraina czterech żywiołów
Laos 2007
Gruzja 2007
Oblicza Arktyki - opowieść o krajach polarnych
Po drugiej stronie Świata: Nowa Zelandia - Sydney - Tajlandia
Spitsbergen 2007 - naukowa ekspedycja UAM
The North Face Adventure Trophy
Wyprawa Mont Blanc 2007
Buriacja i Mongolia 2007
Slajdy podróżnicze na wielkim ekranie w kinie Wisła
Water and Mountain - wyprawa do Słowenii i Czarnogóry
Wyprawa rowerowa Istambuł'2007
2 x 7000 Pamir Expedition 2007
Wspinaczkowo-trekingowa wyprawa Maroko 2006
Korona Europy Rowerem 2007
Lista zwycięzcówWYŚLIJ ARTYKUŁ
NEWSLETTER
Jeżeli chcesz na bieżąco być informowany o nowych artykułach w Geozecie, wydarzeniach, zapowiedziach, podaj swoj adres e-mail:
Sprawdź nasze podróże!
W serwisie znajduje się 504 artykułów o 126 krajach.