podróże, wyprawy, relacje
ARTYKUŁYKRAJEGALERIEAKTUALNOŚCIPATRONATYTAPETYPROGRAM TVFORUMKSIEGARNIABILETY LOTNICZE
Geozeta.pl » Spis artykułów » Europa » Muzeum - Pracownia Arkadego Fiedlera w Puszczykowie
reklama
Wilhelm Karud
zmień font:
Muzeum - Pracownia Arkadego Fiedlera w Puszczykowie
artykuł czytany 4234 razy
Replika flagowego żaglowca Krzysztofa Kolumba, Santa Maria, od kilku lat powstaje wśród brzóz i sosen ogrodu rodziny Fiedlerów. Budowany w skali 1:1 zgodnie z kanonami piętnastowiecznej sztuki szkutniczej. Po zakończeniu prac wnętrze korabu wypełnią eksponaty związane z odkrywczymi wyprawami słynnego Genueńczyka i historią żeglarstwa. Raz w roku na pokładzie jednostki odbywać się będzie Festiwal Szant.
Synowie słynnego podróżnika i humanisty, Arkady Radosław oraz Marek Fiedlerowie sukcesywnie wzbogacają zbiory i uatrakcyjniają ofertę Muzeum. Kilka lat temu otworzyli kolejne pomieszczenia. Jedno poświęcono kulturze Azteków, Majów oraz Inków - "Tajemniczy świat Indian" (warto obejrzeć salę "zderzenia kultur" i grobowiec władcy Majów). Organizowany jest cykl spotkań p.n. " Świat mnie wabił", gdzie prezentuje się kolejne zakątki globu. Zapraszani są znani podróżnicy i reporterzy a synowie A. Fiedlera dzielą się swoimi wrażeniami z wypraw. Obaj są globtroterami, fotoreporterami i literatami.
W pierwszą swą zagraniczną podróż Arkady Fiedler wyruszył już w 1929 roku do Norwegii. Ostatnią wyprawę odbył w 1981 do Afryki Zachodniej. Miał swoje fascynacje. Wielokrotnie wracał do Ameryki Południowej, do Kanady i Afryki Zachodniej (z Madagaskarem). O tych regionach pisał z największym pietyzmem a książki Ryby śpiewają w Ukajali, Kanada pachnąca żywicą czy Wyspa kochających lemurów stanowią kwintesencję jego fascynacji przyrodą, innymi cywilizacjami i człowiekiem.
Już kilka lat temu liczba zwiedzających Muzeum przekroczyła milion. Ponad połowę zwiedzających stanowią dzieci, młodzież i grupy szkolne. Wielu ludzi przybywa tu po lekturze pasjonujących książek podróżnika czytanych jeszcze przed wojną. Pojawia się coraz więcej turystów z zagranicy robiąc z Poznania krótkie wypady w stronę Rogalina (słynne dęby po obu stronach Warty, pałac barokowy, galeria malarstwa polskiego i europejskiego, Rogaliński Park Krajobrazowy) lub do Kórnika (zespół pałacowo - parkowy, arboretum, zabytkowy ratusz).
W sezonie wiosenno - letnim przy Muzeum działa bar z napojami, kawą i herbatą, lodami, pizzą oraz zapiekankami. W obiekcie zawsze można nabyć kartki pocztowe, foldery, przewodniki i literaturę podróżniczą. Powodzeniem cieszą się także pamiątki z egzotycznych krajów oraz amulety szczęścia.
* * *

Jak trafić do Muzeum

Adres: ul. Słowackiego 1, 62-041 Puszczykowo, tel. 061 81 33 794, www.fiedler.pl
Przy trasie kolejowej Poznań - Wrocław, wysiąść w Puszczykówku ( muzeum znajduje się 400 m od stacji kolejowej, poprowadzą nas znaki).
Samochodem - 16 km od Poznania w kierunku na Mosinę. Od strony Kórnika (trasa Katowice - Poznań) początkowo na Mosinę, potem na Puszczykowo.

Muzeum czynne od wtorku do niedzieli w godz. 10.00 - 15.00, w sezonie do 18.00.

Gdzie się zatrzymać i zjeść

Dobra baza noclegowa i gastronomiczna. Kilka hoteli, moteli, bary i restauracje.
www.puszczykowo.pl
www.eholiday.pl/noclegi-puszczykowo.html

Restauracja Popas (polecam), w kameralnej i rodzinnej atmosferze zjemy dania tradycyjnej polskiej kuchni i kulinarne hity z całej Europy (micha pierogów - 10 zł, kaczka pieczona z jabłkami i figą + dodatki - 36 zł, polędwiczki wieprzowe w pachnącym lasem sosie z podgrzybków - 28 zł). Ul. Podleśna 1B, tel. 8 194 396, e-mail: restauracja[at]popas.pl

Restauracja - Hotel La Paloma - pokoje 1, 2 i 3 osobowe z wygodami. Cena od 55 zł. osoba/doba. Hitem kulinarnym restauracji jest Pstrąg saute w ziołach prowansalskich. Duży wybór innych dań (polędwica la paloma, stek ze strusia - cena z dodatkami 25 zł). Puszczykowo, Niwka Stara 34, tel. 061 813 32 91, www.lapaloma.com.pl, recepcja[at]lapaloma.com.pl

Motel pod Kukułką, pokoje od 40 - 80zł. Osoba/doba , tel. 061 813 38 47, www.podkukulka.xu.pl

Dom Sadyba, noclegi 15 - 30 zł. osoba/doba, tel. 061 813 31 28
Strona:  « poprzednia  1  [2] 

górapowrót
podobne artykułyPrzeczytaj podobne artykuły
»  Bałtyckie wspomnienia
»  Kanał Elbląski, czyli raz wodą a raz lądem
»  Kociewie - moje badania, moje inspiracje
»  Mechowo
»  W krainie jezior, komarów i bagien - Pojezierze Łęczyńsko-Włodawskie
»  Wyszogród - Rzeczpospolita Obojga Mostów
»  Gubałówka - inny świat
»  Śnieżka - góra symbol
»  Jak Mogielica zęby pokazała, czyli Mogielica narciarska krwawica
»  Kościół drewniany w Michalicach - duch dziejów obok nas
»  Lawina
»  O reniferach, które na Mazowszu żyły...
»  Polska na weekend: Stobrawski Park Krajobrazowy
»  Szlakiem Orlich Gniazd
»  Walim - kompleks "Riese"
»  Polska na weekend: Zalew Michalicki - wpadnij nie tylko na karpia
»  Korona Gór Polski na szybko - Proszę bardzo!
»  Kraków - Cudze chwalicie, swojego nie znacie
»  Bieszczady
górapowrót
ZDJĘCIA