podróże, wyprawy, relacje
ARTYKUŁYKRAJEGALERIEAKTUALNOŚCIPATRONATYTAPETYPROGRAM TVFORUMKSIEGARNIABILETY LOTNICZE
Geozeta.pl » Spis artykułów » Europa » Walim - kompleks "Riese"
reklama
Kamrem
zmień font:
Walim - kompleks "Riese"
artykuł czytany 4643 razy
Są miejsca mało znane, a niezwykle atrakcyjne, na pewno warte zwiedzenia. Jednym z takich miejsc jest podziemny kompleks "Riese" w Górach Sowich koło Walimia.

Kilka słów z historii

W czasie II wojny światowej w rejonach Gór Sowich, w miejscowości Walim, Trzecia Rzesza rozpoczyna z ogromnym rozmachem prace nad nowym, tajnym projektem pod kryptonimem "Riese" czyli "Olbrzym". Był to jeden z kompleksów budowanych w okolicach zamku Książ.
Oprócz temu rozpoczęto budowę kompleksów "Jugowice Górne - Jawornik", "Włodarz", "Osówka", "Soboń", "Sokolec - Gontowa" i "Książ". W sumie na niewielkiej przestrzeni miały powstać podziemne kompleksy drążone w skałach. Do dnia dzisiejszego nie wiadomo, jaki był cel budowy takich obiektów. Mówi się, że miały tam powstać tajne laboratoria, wyrzutnie rakiet V1 i V2, a w samym Książu miał swoja siedzibę mieć przywódca Trzeciej Rzeszy.

Dzisiaj...

To historia, dziś część tych obiektów jest dostępna dla zwiedzających. W Walimiu zaś w kompleksie ?Riese? powstało Muzeum Sztolni Walimskich. Niezwykła atrakcja nie tylko dla miłośników II wojny światowej i podziemi, ale także dla wszystkich zainteresowanych ciekawym spędzaniem czasu. Samochodem lub autobusem trafiamy na obszerny parking, prawie dwupoziomowy. Jedna część znajduje się zaraz przy wejściu, koło przepływającej rzeczki o wdzięcznej nazwie Walimka. Drugi parking ustuowany jest przy trasie Nowa Ruda ? Wałbrzych. Z tego wyższego parkingu schodzimy schodami w dół a następnie przechodzimy przez zabytkowy most Baileya.
Mijamy pomnik ofiar faszyzmu i już za moment możemy zwiedzać podziemia. Ze względu na niską temperaturę około 6 stopni celsjusza zwiedza się je nawet latem, dość ciepło ubranym.
Cała podziemna część kompleksu wytyczona jest na planie przypominającą literę E. Składają się na nią trzy równoległe sztolnie, które są oddalone od siebie o około 50 metrów i połączone są prostopadłym wyrobiskiem, który łączy wszystkie te sztolnie.
W wydrążonych korytarzach znajdują się imponujące hale wydrążone w litej skale. Jedna z większych komór ma aż 32 metry długości i ponad 6 metrów wysokości. Rekordzistką jest hala łącząca sztolnie I i III. Ma ona 80 m długości, aż 10 m wysokości i 8 m. szerokości. Całkowita długość wyrobisk podziemnych wynosi ok. 500 m, powierzchnia 2 500 m2, a objętość 14 000 m3. Jak na podziemia bywa można w nich spotkać dziwne stworzenia i nie chodzi tu o duchy, a o nietoperze.

górapowrót
podobne artykułyPrzeczytaj podobne artykuły
»  Bałtyckie wspomnienia
»  Kanał Elbląski, czyli raz wodą a raz lądem
»  Kociewie - moje badania, moje inspiracje
»  Mechowo
»  W krainie jezior, komarów i bagien - Pojezierze Łęczyńsko-Włodawskie
»  Wyszogród - Rzeczpospolita Obojga Mostów
»  Gubałówka - inny świat
»  Śnieżka - góra symbol
»  Jak Mogielica zęby pokazała, czyli Mogielica narciarska krwawica
»  Kościół drewniany w Michalicach - duch dziejów obok nas
»  Lawina
»  O reniferach, które na Mazowszu żyły...
»  Polska na weekend: Stobrawski Park Krajobrazowy
»  Szlakiem Orlich Gniazd
»  Polska na weekend: Zalew Michalicki - wpadnij nie tylko na karpia
»  Muzeum - Pracownia Arkadego Fiedlera w Puszczykowie
»  Korona Gór Polski na szybko - Proszę bardzo!
»  Kraków - Cudze chwalicie, swojego nie znacie
»  Bieszczady
górapowrót