podróże, wyprawy, relacje
ARTYKUŁYKRAJEGALERIEAKTUALNOŚCIPATRONATYTAPETYPROGRAM TVFORUMKSIEGARNIABILETY LOTNICZE
Geozeta.pl » Spis artykułów » Europa » W krainie jezior, komarów i bagien - Pojezierze Łęczyńsko-Włodawskie
reklama
Michał Osowiec
zmień font:
W krainie jezior, komarów i bagien - Pojezierze Łęczyńsko-Włodawskie
Geozeta nr 10
artykuł czytany 49797 razy
Jezioro Moszne zajmuje 104,85 ha z 17 hektarowym jeziorem otoczonym spleją. Wokół jeziora rozciąga się torfowisko wysokie, na zachodzie przechodzące w bór bagienny. Rosną tu rzadkie, chronione gatunki roślin, takie jak: brzoza niska, wierzba lapońska i borówkowolistna, trzy gatunki rosiczek, aldrowanda pęcherzykowata i inne. W rezerwacie gnieździ się błotniak popielaty, kulik wielki i żuraw.
Jezioro Długie obejmuje obszar 57,43 ha. Jezioro o powierzchni 31ha otoczone jest spleją (torfowisko przejściowe). Rosną tu: brzoza niska, wierzba lapońska, gnidosz królewski, kilka gatunków storczyków, aldrowanda pęcherzykowata, bagnica torfowa i inne. Lasy są miejscem gniazdowania bociana czarnego.
Jezioro Karaśne torfowisko przejściowe z kilkuhektarowym, zarastającym jeziorkiem. Rośnie olszyna i bór bagienny oraz gatunki torfowiskowe: turzyca bagienna, bagnica torfowa, aldrowanda pęcherzykowata, pływacz drobny i średni. Natknąć się można na łosia i wilka.
Na tym obszarze utworzono kilkanaście rezerwatów o dużych walorach florystycznych i faunistycznych, w okolicach których występują atrakcyjne jeziora. Należą do nich: Torfowisko przy Jeziorze Czarnym, Jezioro Brzeziczno, Jezioro Brudzieniec, Jezioro Świerszczów, Serniawy, Lejno, Jezioro Łukietek, Małoziemce, Żółwiowe Błota, Uroczysko Uściwierskie. Projektowanych jest jeszcze kilka innych rezerwatów.
Zagrożenia przyrody
W sposób bezpośredni, przyrodzie tego obszaru zagraża eksploatacja węgla kamiennego w rozbudowującym się Lubelskim Zagłębiu Węglowym. Działalność górnicza doprowadziła do zwiększenia deficytu wody poprzez powstawanie leja depresyjnego w rejonie kopalni, powstają zapadliska pod polami górniczymi, zaburzone są naturalne stosunki hydrologiczne, istnieje możliwość transportu i zrzutu słonych wód dołowych (węgiel wydobywany jest metodą "na zawał") na tereny chronione. Do najistotniejszych zagrożeń środowiska przyrodniczego Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego należy wadliwe przeprowadzenie i działanie systemu melioracji Kanału Wieprz-Krzna, które to inwestycje spowodowały zmiany stosunków wodnych i funkcjonowania naturalnych ekosystemów. W wyniku jednokierunkowych zmian - odwodnienia, rozległe kompleksy torfowiskowe przekształcono w łąki kośne. Kilka jezior, poprzez spłycenie lub zarastanie, całkowicie zanikło. W innych, zmniejszyła się znacznie powierzchnia otwartego lustra wody. Nadmierne przesuszenie powoduje degradację gleb, eutrofizację środowiska, a co za tym idzie niekorzystne zmiany sukcesyjne w roślinności. Zagrożenie stanowi dopływ do cennych ekosystemów wodno-torfowiskowych wód obcych, zanieczyszczonych i o odmiennym składzie chemicznym.
Z zasadami ochrony krajobrazu koliduje intensywna gospodarka rolna, czyli dostarczanie pestycydów poprzez nawożenie mineralne i organiczne. W związku z tym, na terenach i tak mało urodzajnych, należy zmienić sposób gospodarowania na przyjazny środowisku.
Wzmożony rozwój turystyki pobytowej i brak infrastruktury sanitarnej wokół jezior mogą doprowadzić do rychłego ich zanieczyszczenia.
Strona:  « poprzednia  1  2  3  [4]  5  6  następna »

górapowrót
podobne artykułyPrzeczytaj podobne artykuły
»  Bałtyckie wspomnienia
»  Kanał Elbląski, czyli raz wodą a raz lądem
»  Kociewie - moje badania, moje inspiracje
»  Mechowo
»  Wyszogród - Rzeczpospolita Obojga Mostów
»  Gubałówka - inny świat
»  Śnieżka - góra symbol
»  Jak Mogielica zęby pokazała, czyli Mogielica narciarska krwawica
»  Kościół drewniany w Michalicach - duch dziejów obok nas
»  Lawina
»  O reniferach, które na Mazowszu żyły...
»  Polska na weekend: Stobrawski Park Krajobrazowy
»  Szlakiem Orlich Gniazd
»  Walim - kompleks "Riese"
»  Polska na weekend: Zalew Michalicki - wpadnij nie tylko na karpia
»  Muzeum - Pracownia Arkadego Fiedlera w Puszczykowie
»  Korona Gór Polski na szybko - Proszę bardzo!
»  Kraków - Cudze chwalicie, swojego nie znacie
»  Bieszczady
górapowrót