podróże, wyprawy, relacje
ARTYKUŁYKRAJEGALERIEAKTUALNOŚCIPATRONATYTAPETYPROGRAM TVFORUMKSIEGARNIABILETY LOTNICZE
Geozeta.pl » Spis artykułów » Azja » Azja Centralna
reklama
Natalia i Kamil
zmień font:
Azja Centralna
artykuł czytany 9936 razy
Uzbekistan
Zaproszenie, czyli LOI lub inaczej support letter – ostatnio były problemy z otrzymaniem samego LOI bez zarezerwowania wycieczek z biura. My załatwialiśmy LOI przez http://www.k-saray.com - czas oczekiwania 9 dni. Płatne na miejscu (20 USD).
Wiza - ambasada w Warszawie na Wernyhory 30 dni, wiza dwukrotnego przekroczenia granicy (90 USD).
Tadżykistan
Ambasada w Berlinie – http://www.botschaft-tadschikistan.de
LOI – zgodnie z tadżyckim prawem obywatele UE nie są zobowiązani do przedstawienia zaproszenia. Jednak dla urzędników w ambasadzie niekoniecznie jesteśmy już obywatelami Unii. W razie czego: najtańsze co znalazłem to oferta za 20 USD.
Wiza – ostatecznie otrzymaliśmy bez zaproszenia. Czas oczekiwania – 3 dni. Wiza na 14 dni (45 EUR).
Permit GBAO – potrzebujemy specjalnego zezwolenia, jeśli podróżujemy w Pamir. Najtaniej w http://www.m-r.tj (20 USD).
Kirgizja
W tym przypadku na szczęście wiz nie potrzebujemy. Kirgizi żyją jeszcze w świecie RWPG i cały tamten komunistyczny świat wiz nie potrzebuje. Więc my też z tego korzystamy. Za to trzeba się już na miejscu rejestrować w OVIR.
Kazachstan
Z racji tego, że nie mamy zbyt wiele czasu i nie chciało nam się bawić w kolejne zdobywanie zaproszeń, zapodaliśmy sobie wizę tranzytową. Ważna na podróżowanie przez 3 dni (20 USD). Czas oczekiwania – 1 dzień lub od ręki, jeśli aplikujemy wcześnie rano i konsul jest skory do podpisania wizy. Więcej info na http://www.kazakhstan.pl/www/index.html
Turkmenistan
Tu już kiedyś globetrotter.pl był – patrz http://www.globetrotter.pl/Turkmenistan1.html. Teraz z wizami wygląda krucho, dlatego tu nie jedziemy. Turkmenbasza szczelnie chroni swój folwark. Wizę turystyczną można otrzymać tylko pod warunkiem, że podróżujemy w towarzystwie przewodników. Wiza tranzytowa wydawana jest jedynie po przedstawieniu wizy państwa sąsiadującego. Wydawana na 3-7 dni w zależności od ambasady. Uwaga! Nie można wjechać na wizie tranzytowej z Uzbekistanu i wyjeżdżać do tego samego kraju innym przejściem. No i warto pamiętać, że naruszenia procedur wizowych są w Turkmenistanie surowo karane.

PROLOG

28.07.2004
Mamy wizę do Tadżykistanu! Nie jesteśmy jeszcze dla Tadżyków członkami Unii Europejskiej, ale w końcu wydali wizę bez zaproszenia. Dzięki Ania!

30.07.2004
Polecieli samobójcy w Taszkiencie przed ambasadami.

2.08.2004
Jest w paszporcie wiza uzbecka. Dwukrotnego wjazdu.

6.08.2004
Ostatnia z wiz załatwiona. Trzydniowa wiza tranzytowa przez Kazachstan z bardzo kulturalną i szybką obsługą. Z formalnych dokumentów umożliwiających podróż brakuje nam jeszcze pozwolenia na podróżowanie po GBAO, czyli generalnie po Pamirze. Procesuje się w tej chwili w Duszanbe.

11.08.2004
Patałachy w Duszanbe procesowali nam nie to co trzeba, czyli jest zaproszenie które nie jest nam potrzebne. Ale obiecali, że na 16 sierpnia permit na Pamir będzie gotowy.

12.08.2004
Ktoś wie jak powinno być poprawnie: Kirgizja czy Kirgistan? I skąd różnica?

Uzbekistan, 14.08.2004

Kamil:
Lecieliśmy Aeroflotem i było bardzo kulturalnie. Bałagan był totalny na tranzycie, ale ważne że w końcu wsiedliśmy do właściwego samolotu. Co wcale nie było takie łatwe, bo już siedzieliśmy w autobusie, który wiózł pasażerów do samolotu do... Kijowa. Bagaże doleciały w całości, bez żadnych strat. Na lotnisku puszczali Myslowitz po angielsku i ogólnie było pozytywnie.
Strona:  « poprzednia  1  [2]  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  następna »

górapowrót
kursy walutkursy walut
[Źródło: aktualny kurs NBP]