Urok Italii
artykuł czytany
2068
razy
"Każdy człowiek cywilizowany ma dwie Ojczyzny - własną i Włochy" - Niewątpliwie Henryk Sienkiewicz miał rację. Magia i urok Italii urzeka ze szczególną siłą. Zachwycająca architektura, imponujące swym pięknem starożytne budowle, malownicze wąskie uliczki, skarbnica arcydzieł najznakomitszych artystów, miasto na wodzie. Ponadto wspaniała kultura i piękny, wymowny język. To tylko wstępna oferta dla podróżników przemierzających szlakiem słonecznej Italii.
Kraj ten od zawsze przyciągał rzesze turystów. Upodobany przez historyków, szukających natchnienia artystów, znawców kultury, ludzi świata mody oraz zwykłych romantyków szukających wrażeń. Zadowoli każdego, kto zechce odbyć podróż w poszukiwaniu skarbów. Włosi od lat są mistrzami w sztuce dogadzania gościom.
Miasto na wodzie
Jako, że jestem romantyczką, podróż po Włoszech, polecam zacząć od miasta na wodzie. Wenecja od dawien dawna cieszy się mianem najbardziej romantycznego miasta na świecie. Wieczorem widok zachodzącego nad Wenecją słońca jest zachwycający. Odbijając się w tafli wody. Słońce zanika, jakby wchłonięte niewidzialną siłą…
Canal Grande - największa droga wodna miasta, długości prawie 4 km. Płynie mijając dziesiątki pałaców. Po szmaragdowej wodzie suną gondole pełne turystów podziwiających te urzekające miejsca. Canal Grande dzieli Wenecję na dwie części. Najstarszym mostem na Canal Grande jest Rialto. Pochodzi z 1591 r. i jest dziełem Antonia da Ponte.
Miejsce to cieszy się ogromnym powodzeniem wśród turystów, gdyż po obu stronach mostu i w sąsiedztwie jest mnóstwo sklepików. Kto, będąc w Wenecji zdecyduje się na Vaporetto, by ze stacji Santa Lucia dostać się do basenu San Marco, podczas rejsu nacieszy oczy pięknem jedynej w świecie "drogi tryumfalnej", gdzie woda i architektura tworzą niezwykły krajobraz.
Nad basenem San Marco, naprzeciwko wyspy San Georgio, znajduje się jedyny plac Wenecji, symbol tego miasta. Tu piętnaście wieków historii pozostawiło urzekające swym pięknem budowle. Plac Św. Marka zdobią dwie kolumny z granitu, zwieńczone kapitelami, na których umieszczono Lwa, symbol Św. Marka, i posąg pierwszego patrona miasta, Św. Teodora. Nad placykiem i basenem Św. Marka góruje Pałac Dożów.
Nowe więzienia (Prigioni Nuove) ze starymi więzieniami (Prigioni Vecchie) Pałacu Dożów, łączy Most Westchnień. Zbudowano go na początku XXII w. Fantazja ludowa każe wywodzić nazwę od jęków skazańców, którzy po nim przechodzili. Dziś westchnienia nie mają już tak dramatycznego podłoża, są bowiem westchnieniami zakochanych, którzy patrząc na most, przysięgają sobie wieczną miłość.
Na planie krzyża greckiego obok kaplicy w Pałacu Dożów, została zbudowana Bazylika Św. Marka - świątynia a od 1807 r. - katedra. Bazylika posiada cenne dzieła sztuki, do których należy Madonna Nicopeia z XII w. Z Ala Napoleonida, budowli zamykającej plac Św. Marka od strony przeciwległej do bazyliki, wchodzi się do największego muzeum ze zbiorami pamiątek historycznych Wenecji. Są tam rozmaite wizerunki miasta, ubiory, zabytkowe przedmioty, broń, arrasy, sprzęty i monety.
Przeczytaj podobne artykuły