podróże, wyprawy, relacje
ARTYKUŁYKRAJEGALERIEAKTUALNOŚCIPATRONATYTAPETYPROGRAM TVFORUMKSIEGARNIABILETY LOTNICZE
Geozeta.pl » Spis artykułów » Europa » Urok Italii
reklama
Izabela Pek
zmień font:
Urok Italii
artykuł czytany 2054 razy
Na prawo od Santa Maria Formosa wznosi się XVI-wieczny pałac z ogrodami. W ogrodach za Arsenałem znajdują się pawilony Biennale, jednej z ważniejszych międzynarodowych wystaw sztuki. Warto je zwiedzić, by podziwiać pośród zieleni architekturę odzwierciedlającą tendencje różnych narodów w latach 1907-1964. Przy biegnącej w kierunku stacji kolejowej Strada Nuova stoi Złoty Dom, pałacyk w stylu weneckiego gotyku, najsłynniejszy budynek miasta, arcydzieło weneckiego gotyku.

Miasto mozaik

W przeciwieństwie do Wenecji turystyka zdaje się być ubocznym elementem życia Rawenny, choć Mirabilandia, disnejowski park w pobliżu, przyciąga latem prawdziwe tłumy. Rawenna znana jest przede wszystkim ze swych bodaj najpiękniejszych na świecie zbiorów mozaik bizantyjskich oraz licznych kościołów. Życie nocne jest ubogie, lecz latem rozrywki dostarczą pobliskie kurorty.

Kolebka mody

Leżącą u podnóża Alp stolicę Lombardii, upodobali sobie ludzie świata mody. Będąc w Mediolanie koniecznie trzeba przejść się ulicami złotego kwartału - via Durini, via Manzoni, via Montenapoleone i via Senato. To na nich mieszczą się butiki słynnych projektantów. Miu Miu, Calvin Klein, Emporo Armani, Jil Bander, Borsalino, Versace. Długo by wymieniać wszystkich.
Idąc od Duomo (katedry) przez słynną Galerię Vittorio Emmanuele (piękny architektonicznie pasaż z XIX wieku), w której najprawdziwsza Prada spotyka się z tysiącami podróbek klasycznych marek, jak Louis Vuitton sprzedawanych z ręki, mijając La Scalę trafi się wreszcie na via Brera, przechodzącą w via Solferino. To malownicza i bardzo włoska, pełna małych prywatnych galerii, sklepów dla artystów i z ciuchami (Guarda Roba) oraz innych niespodzianek.
Kolejny obowiązkowy adres to Corso Como 10, czyli creme de la creme europejskiej mody, designu, muzyki, wydawnictw. To kultowy mediolański adres, w którym powstają trendy za sprawą Carli Sozzani, byłej naczelnej włoskiego Vogue'a.

Republika San Marino

San Marino uważa się za najstarszą republikę świata. Jeden z mniejszych krajów Europy otoczony jest ze wszystkich stron przez Włochy. Mniejszym państwem jest jedynie Watykan i Monako.
San Marino jest niewątpliwie rajem dla miłośników tradycji, kultury i historii. Zwiedzanie wielu nagromadzonych tu zabytków jest niezapomnianym przeżyciem. Największą atrakcją związaną z San Marino jest odbywający się tu barwny z wieloma atrakcjami festiwal "Medieval Days", czyli "Dni Średniowiecza". Z okazji tego święta odbywają się tu liczne koncerty, turnieje i parady, w czasie których uczestnicy przebierają się w średniowieczne stroje.
Strona:  « poprzednia  1  [2]  3  następna »

górapowrót
kursy walutkursy walut
Włochy (euro) 1 EUR =  4,61 PLN
[Źródło: aktualny kurs NBP]
ZDJĘCIA