Costa Brava – niezbyt dzikie wybrzeże
artykuł czytany
59606
razy
Adres hiszpańskich kolei: www.renfe.es
Przykładowe ceny przejazdów:
Autobus Lloret – Tossa: 1,15 euro
Autobus Lloret – Blanes: 1,15 euro
Pociąg Blanes – Barcelona – Blanes: 7 euro
NOCLEGI
Kempingi oferują m. in. dostęp do elektryczności (wynajmując albo rozbijając tam własny namiot warto mieć ze sobą solidny przedłużacz, kabel z żarówką i grzałkę) i do basenu.. Wszystkie opłaty za kemping mogą wynieść kilkanaście euro i więcej. Nocleg w hostelu też nie należy do tanich: 17 euro to normalna cena, a może być i drożej. Najsensowniej jest chyba wynająć większą grupą osób kwaterę, ale wtedy już trzeba założyć dłuższy pobyt w takim miejscu. Zważywszy na ceny, najtańszą opcją może się w końcu okazać pójście na łatwiznę i wykupienie w Polsce w promocji wczasów na Costa Brava. Na pocieszenie można dodać, że jak na Europę Zachodnią Hiszpania i tak jest tanim krajem. Poszukiwanie noclegu można zacząć od adresów, które podaję na końcu artykułu.
Spanie pod gołym niebem na Costa Brava jest praktykowane, ale trzeba się liczyć z tym, że obudzimy się bez dokumentów, pieniędzy i bagażu.
PRZEWODNIKI I INFORMACJA
Przewodników po Costa Brava jest cała masa. Ja miałem ze sobą Pascala „Hiszpania – część północna” sprzed ładnych kilku lat. Zabrałem go bardziej ze względu na informacje krajoznawcze niż praktyczne. Na Costa Brava można z powodzeniem obejść się bez przewodnika. W turystycznych miejscowościach znajdują się informacje turystyczne, które udzielą porad o tym gdzie, co i jak, i jeszcze za darmo zaopatrzą w mniej lub bardziej przydatne mapki, aktualne rozkłady jazdy i foldery w kilku językach (a czasem tylko po katalońsku).
Warto wiedzieć, że w bibliotekach publicznych w Hiszpanii można za darmo korzystać z Internetu, choć czas użytkowania jest ograniczony.
MIEJSCOWOŚCI
Blanes
Blanes jest połączone z Lloret de Mar lokalną komunikacją (autobusy miejskie, do których można wsiąść na przystankach w różnych częściach miasta). Ma też oddalone nieco od siebie dwa dworce – kolejowy i autobusowy.
Blanes w gruncie rzeczy posiada dwa centra. Jedno jest turystyczne i rozrywkowe, bliżej plaży – tam położone są restauracje, pizzerie, naleśnikarnie, holenderskie bary, salony tatuażu, sklepy z pamiątkami i dyskoteki; drugie bardziej kojarzy się z typowym miastem, gdzie znajdują się urzędy, poczta, księgarnie, sklepy muzyczne, komputerowe i co ważne poranny targ owocowo-warzywny przy styku ulic Muralla i Dr. X. Brunet. Po mieście można poruszać się autobusem (ale się nie opłaca: bilet kosztuje 0,90 euro), odległości są dużo większe niż w sąsiednich kurortach. Wzdłuż plaży biegnie deptak obsadzony palmami. Gdyby ktoś miał wątpliwości, gdzie się znajduje, nad jedną z malowniczych skał wystających z morza łopocze flaga Katalonii.
Przeczytaj podobne artykuły