podróże, wyprawy, relacje
ARTYKUŁYKRAJEGALERIEAKTUALNOŚCIPATRONATYTAPETYPROGRAM TVFORUMKSIEGARNIABILETY LOTNICZE
Geozeta.pl » Spis artykułów » Europa » Costa Brava – niezbyt dzikie wybrzeże
reklama
Rafał W. Zarębski
zmień font:
Costa Brava – niezbyt dzikie wybrzeże
artykuł czytany 59543 razy

Lloret de Mar

Słynny i mocno przereklamowany kurort, przez który przewalają się tabuny turystów. W centrum drogo. Jeśli warto w ogóle zajrzeć do Lloret to ze względu na malownicze skały po prawej stronie plaży. Roztacza się stamtąd ładny widok na okolicę. Ze skał, wzdłuż urwiska wdrapywałem się dalej, do starej, ogrodzonej wieży obserwacyjnej (podobne można spotkać w wielu miejscach w Katalonii i w Walencji). Niestety, wieża była nieczynna. A szkoda, zwłaszcza, że biegł w pobliżu jakiś szlak turystyczny. Być może warto się nim przespacerować, ja przeszedłem tylko mały odcinek.
W Lloret potwierdziłem opinie, mówiące, że podróżowanie autostopem po Costa Brava wymaga cierpliwości. Przez godzinę próbowałem zatrzymać samochód, żeby dostać się do Tossy. W końcu jednak wróciłem na dworzec i wsiadłem w autobus. Lloret ma jedne z najlepszych połączeń autobusowych z resztą regionu, ale pociąg do niego nie dojeżdża.

Malgrat de Mar

Miejscowość jakich wiele na Costa Brava. To co zwykle: plaża, bary, dyskoteki... Malgrat jest oddzielone od Blanes korytem rzeki la Tordera. W lecie niewiele tam wody, nieraz można przejść przez koryto suchą nogą. Zarośla nad rzeką są o wiele bardziej interesujące niż samo Malgrat – przynajmniej można umieścić na zdjęciu coś co jest zielone i nie jest jedną z setek identycznych palm.

Santa Susana

Santa Susanę znam właściwie tylko przejazdem. Nie jest tak popularna jak pobliskie kurorty, ale ma jeden poważny atut: piękne i zupełnie niezatłoczone plaże. Niestety, jak w wielu miejscach na Costa Brava, tuż obok plaży biegną tory kolejowe. Dzięki temu pasażerowie mają piękne widoki, za to plażowicze, mogą podziwiać pędzące pociągi.

Tossa de Mar

Jeden z większych atutów Costa Brava. Do miejscowości tej nie można dostać się koleją, a trasa autobusu prowadzi przez ładne okolice, które dają trochę pojęcia jak mogła kiedyś wyglądać Costa Brava.
Tossa de Mar jest bardzo chętnie odwiedzana przez turystów z powodu wspaniałej średniowiecznej zabudowy, rozciągającej się na wzgórzu górującym nad plażą. Mury, baszty i ciasne uliczki Tossy zrobiły na mnie wrażenie, choć trudno mi powiedzieć ile w nich autentyczności, a ile ciężkiej pracy restauratorów zabytków. Ciekawe też są widoki z urwiska, na którym znajduje się średniowieczny kompleks oraz położony na skarpie park. Jest tam też jakieś muzeum, które bez żalu zignorowałem. I bez muzeum w Tossie jest co oglądać.
Ze wzniesienia po drugiej strony plaży, na średniowieczne miasto patrzy spory posąg Ateny, który pojawia się na pocztówkach. Miasto warto obejrzeć także z perspektywy bogini.
Strona:  « poprzednia  1  2  3  4  [5]  6  następna »

górapowrót
kursy walutkursy walut
Hiszpania (euro) 1 EUR =  4,61 PLN
[Źródło: aktualny kurs NBP]