Portugalia
artykuł czytany
12243
razy
Portugalia to kraj, który kojarzy mi się z historią wielkich odkryć żeglarskich, wspaniałymi, malowniczymi plażami Algarve, doskonałą zabawą podczas nocy świętojańskiej w Porto, z zapachem sardynek z rusztu i smakiem wyśmienitego, mocnego wina porto.
Algarve
Ten niewielki region na południu kraju jest dla wielu osób synonimem Portugalii. Mnóstwo malowniczych, piaszczystych plaż na południu, spektakularne skaliste brzegi na zachodzie i wspaniały klimat, zbliżony bardziej do śródziemnomorskiego niż atlantyckiego, przeciągają tu w sezonie rzesze wczasowiczów i turystów.
Wygodną bazą wypadową, umożliwiającą zwiedzenie najciekawszych miejsc regionu, jest miasto Lagos, z którego w epoce portugalskich odkryć geograficznych wyruszały statki do Afryki. Miłośnicy słońca i wody znajdą tu kilka pięknych plaż, położonych niemal w samym centrum miasta (np. Praia da Batata, Praia do Pinhao, czy leżąca nieco bardziej na południe Praia de Dona Ana).
Z Lagos warto się wybrać na samochodową wycieczkę na północ, do znajdującego się na zachodnim wybrzeżu Ocedeixe. Nieopodal miasteczka, u ujścia rzeki Siexe, znajduje się olbrzymia piaszczysta plaża, otoczona z dwóch stron urwistymi skałami. Tak jak na większości zachodnich plaż, zwróconych w kierunku otwartego Atlantyku, temperatura jest tu o kilka stopni niższa niż na południu, jest też bardziej wietrznie i pochmurno. Wokół słychać rozbijające się z hukiem o brzeg fale oceanu, a w powietrzu unosi się mgiełka słonej wody.
Wracając do Lagos drogą wzdłuż wybrzeża koniecznie trzeba odwiedzić wysunięty najbardziej na południowy-zachód cypel Portugalii - Cabo de Sao Vincetne (Przylądek Św. Wincentego). Ten dziki, smagany zachodnimi wiatrami przylądek nazywano niegdyś końcem świata. To tu, w szkole morskiej założonej nieopodal w XV wieku przez księcia Henryka Żeglarza, dawni odkrywcy poznawali tajniki astronomii, nawigacji, kartografii, budowy okrętów. Stąd spoglądali w kierunku nieznanego oceanu i zastanawiali się co znajdą za horyzontem. Stąd wyruszali na swoje wyprawy - niepewni tego co będzie czekało ich podczas podróży oraz czy dane im będzie wrócić do domu. Znajdująca się na szczycie przylądka latarnia morska wskazywała im drogę do domu. Dziś stoi tam jedna z najpotężniejszych europejskich latarni, której światło o mocy 3 tysięcy watów widziane jest na odległość nawet 100 km. W miejscu dawnej szkoły morskiej znajdują się ruiny twierdzy Forteleza de Sagres wraz ze skromną kaplicą oraz ogromną, mającą 43 metry średnicy, Różą Wiatrów, pochodzącą prawdopodobnie z epoki Henryka Żeglarza. Warto przespacerować się wzdłuż klifu, poczuć powiew wiatru na twarzy, wsłuchać w szum fal i zapatrzyć się w odległy horyzont.
Algarve to piękny region. Należy jednak pamiętać, że znacznie różni się pod względem klimatu, krajobrazów i charakteru od pozostałej części Portugalii.
Lizbona i okolice
Lizbona jest jedną z najmniejszych stolic europejskich. Miasto, zbudowane zostało na północnym brzegu rzeki Tag, tuż przy jej ujściu do oceanu. Wznosi się na siedmiu wzgórzach. Odznacza się ono bogatą i różnorodną kulturą oraz dużą dynamiką wzrostu.
Zwiedzanie Lizbony można rozpocząć od dzielnicy Belem, która na każdym kroku przypomina o ścisłym związku Portugalii z morzem. Już kilkaset lat temu stąd właśnie portugalskie żaglowce odpływały na kolejne morskie wyprawy. Dziś nad brzegiem Tagu stoi Pomnik Odkrywców oddający cześć bohaterom narodowym oraz twierdza Torre de Belem, która niegdyś broniła wejścia do lizbońskiego portu. Nieopodal znajduje się Centro Cultural de Belem (Ośrodek Kultury w Belem), przepiękny Mosteiro dos Jeronimos (klasztor hieronimitów) oraz znajdujące się w XIX wiecznym skrzydle klasztoru Museu da Marinha (Muzeum Morskie).
Przeczytaj podobne artykułyfotoreportaż