podróże, wyprawy, relacje
ARTYKUŁYKRAJEGALERIEAKTUALNOŚCIPATRONATYTAPETYPROGRAM TVFORUMKSIEGARNIABILETY LOTNICZE
Geozeta.pl » Spis artykułów » Europa » Majorka - z dala od hoteli i dyskotek
reklama
Joanna Markowska
zmień font:
Majorka - z dala od hoteli i dyskotek
artykuł czytany 18028 razy

Trochę słońca w S'Estret

Z miłym, starszym panem udało się dojechać do ostatniego sektora skalnego położonego w południowo-wschodniej części wyspy. Na pagórkowatym, wschodnim wybrzeżu Majorki znajdują się znane regiony wspinaczkowe: Cala Magraner i S'Estret. Mimo, że widoki są niezapomniane - bogato urzeźbione skalne ściany wznoszą się z morza na kilkadziesiąt metrów wzwyż, turyści rzadko tu docierają. Mieszkańcy okolicznych farm chętnie rozmawiają z przybyszami, ciekawi nowinek. W jednym z gospodarstw, gdzie poprosiliśmy o wodę, zostaliśmy zaproszeni na kawę, a ponieważ poprzedniego dnia było świniobicie, gospodarze podarowali nam świeże kiełbasy.
Starsi ludzie, mieszkający w górskich wioskach z dala od turystycznych atrakcji, wiodą tradycyjny tryb życia. Ich duże domy są zbudowane z wapienia. Kamienne ściany zapewniają przyjemny chłód wewnątrz, podczas gdy na dworze panuje 30 - stopniowy upał. Zajmują się uprawą drzew cytrusowych oraz hodowlą owiec i świń. Najczęściej są samotni, gdyż dzieci emigrują do miast na studia oraz w poszukiwaniu pracy w przynoszącej dochody turystyce.

Znów w Palmie

Po kilku dniach wspinaczki w sektorze S'Estret musieliśmy wracać do Palmy na samolot. Zatoczyliśmy krąg. Ulice nowoczesnego miasta na razie były puste, a turystów niewielu. Dało to możliwość podpatrzenia mieszkańców. W większości domów drzwi są otwarte wprost na ulicę i można przez nie zajrzeć do środka eleganckich holi. W oknach rzadko wieszane są zasłony; wyczuwa się tu południowy styl życia - otwartość i gościnność. Mieszkania najczęściej ozdobione są obrazami, na drewnianych komodach stoją bibeloty, świeczniki i zdjęcia najbliższych. Na ulicach było spokojnie. Nawet na plaży, gdzie spędziliśmy ostatnią noc oprócz psa i patrolu Guardii Civil nie było nikogo.

Przyszłość wyspy?

Któregoś dnia, gdy szukaliśmy miejsca na nocleg na skałach ponad portem Valdemossa, zagadnął nas słabą angielszczyzną młody chłopak. "Turyści? Macie gdzie nocować? Możecie przyjść do mnie". Zaskoczeni gościnnością szybko ochłonęliśmy gdy dodał po chwili "Moja mama da wam zniżkę".
Obecnie najpopularniejszymi kierunkami studiów na uniwersytecie w Palmie są: ekonomia, marketing i turystyka. Wszystko wskazuje na to, że za kilka lat Majorka stanie się największą baza turystyczną Europy. Lotnisko jest stale rozbudowywane, powstają nowe hotele, pensjonaty i restauracje.
L'Illa de la Calma (Wyspa Spokoju), jak czasem bywa nazywana Majorka, od wieków przyciągała artystów i pisarzy. Również i dziś zamożni ludzie kupują domy na wyspie i przenoszą się tam w poszukiwaniu spokoju i odpoczynku. Znajdują się tu ponoć rezydencje hollywoodzkich aktorów.
Właściciele przybytków budują swoje luksusowe wille z basenami poza miastem. Piękne kolumny, ozdobione wazami zdobią wejścia, szerokie wiodą do domó,w aleje są gęsto obsadzone palmami, w małych oczkach wodnych pływają złote rybki, a na dachach błyszczą baterie słoneczne. Współczesne, nowobogackie zabudowania stanowią olbrzymi kontrast z kamiennymi domami. Coraz trudniej znaleźć miejsce, gdzie można rozbić namiot. Większa część wyspy została wykupiona przez prywatne osoby i wzdłuż dróg kilometrami ciągną się ogrodzenia z tablicami "Coto privato de casa".
Strona:  « poprzednia  1  2  3  [4]  5  następna »

górapowrót
kursy walutkursy walut
Hiszpania (euro) 1 EUR =  4,61 PLN
[Źródło: aktualny kurs NBP]
ZDJĘCIA