podróże, wyprawy, relacje
ARTYKUŁYKRAJEGALERIEAKTUALNOŚCIPATRONATYTAPETYPROGRAM TVFORUMKSIEGARNIABILETY LOTNICZE
Geozeta.pl » Spis artykułów » Azja » Kambodża (2002)
reklama
Joanna i Artur Morawcowie
zmień font:
Kambodża (2002)
artykuł czytany 6165 razy
Można tez za około 1 USD dojechać tylko do głównego kompleksu świątyń, a dalej zwiedzać na piechotę. Zobaczy się jednak wówczas tylko świątynie na małym terenie. Jeżeli przeznaczy się na zwiedzanie więcej dni, można odleglejsze świątynie zwiedzić na wynajętych motocyklach, a główny zespół świątyń Angkor Thorm na piechotę. Istnieje również możliwość wynajęcia roweru.
Cena wstępu do świątyń Angkoru jest bardzo wysoka. Wynosi 20 USD za 1 dzień, 40 USD za 3 dni i 60 USD za tydzień.
Jadąc do świątyń Angkoru mieliśmy wizję zagubionych w dżungli pięknych świątyń. Świątynie rzeczywiście są piękne, ale jeśli ktoś oczekuje dzikości, to się rozczaruje. Pod każdy większy kompleks świątyń prowadzi dobra asfaltowa droga. Turystów i pielgrzymów jest dość dużo, szczególnie podczas wschodu i zachodu słońca w Angkor Wat - najsłynniejszej świątyni Angkoru . Aby wówczas zrobić zdjęcie bez innych turystów w tle należy się nieźle nagimnastykować.
Przed głównymi świątyniami znajdują się kramy z pamiątkami i knajpki. Jedzenie w nich jest dość drogie, można trochę utargować. Ceny wywoławcze to 1 USD za puszkę coli (ale godzą się sprzedać 2 puszki za 1 USD), 2 USD za butelkę wody mineralnej i 1 USD za niewielką miseczkę ryżu lub makaronu z warzywami. Lepiej zjeść w Siem Rap, a zapas wody mieć ze sobą.
Na terenie Angkoru znajdują się setki świątyń. Poniżej przedstawiamy najciekawsze z tych, które odwiedziliśmy:

Angkor Thorm - Centrum dawnego Angkoru, otoczone 12 km murem. Znajdował tam się Pałac królów Khmerskich. W Centrum Angor Thorm znajduje się Bayon - wspaniała świątynia z charakterystycznymi wielkimi płaskorzeźbami twarzy. Inne najważniejsze obiekty Angor Thorm to Baphuon (podczas naszego pobytu był w renowacji), Top Pranam oraz znajdujący się w centrum dawnego pałacu królewskiego Phimeanakas. Ciekawe są również bramy wjazdowe do Angkor Thormu.
Angkor Wat - najsłynniejsza za świątyń Angkoru, leży 3,3 km na południe od Bayonu ( 2,1 km od południowej Bramy do Angkor Thom). Ze względu na oświetlenie najlepiej przybyć tu popołudniem oraz wcześnie rano na wschód słońca.
Banteay Srei - leży 21 km na północny -wschód od Bayon. Ta zbudowana w 10 wieku "pomarańczowa" świątynia zachwyca wspaniałymi, doskonale zachowanymi płaskorzeźbami i rzeźbieniami.
Ta Prohm - W mury tej świątyni wrosły olbrzymie drzewa. W odróżnieniu od innych świątyń Ta Prohm nie został oczyszczony z roślinności i wygląda tak, jak zobaczyli go pierwsi Europejczycy w 1860 roku. To trzeba zobaczyć.
Ta Keo - Świątynia ta, pochodząca z X w., przypominała nam meksykańskie piramidy. Leży pomiędzy Ta Prohm a Angkor Thorm.
Pre Rup - również piramidalna świątynia, leży około 4 km na wschód od Ta Prohm.
Phnom Bakheng - Leży na wysokim wzgórzu, pomiędzy Angkor Thorm a Angkor Wat. Ze świątyni jest wspaniały widok "z góry" na Angkor Wat. (przydatna lornetka lub aparat z dobrym obiektywem). Późnym popołudniem przybywa tu wielu turystów, by obserwować Angkor Wat w promieniach zachodzącego słońca.

Phnom Phnem

Do Phnom Phen przyjechaliśmy z Siem Rap wodolotem. Przejazd ciekawy, najpierw przez jezioro Tanie Sap, a później rzeką o tej samej nazwie. Po drodze ciekawe osady na wodzie (domy na palach). W wodolocie jest klimatyzacja - dość mocna, dlatego warto wziąć koszulę z długim rękawem i spodnie. Istnieje również możliwość podróżowania na dachu wodolotu. Należy jednak wówczas zabezpieczyć się przed słońcem, które może bardzo mocno spalić (również wskazane spodnie i koszula z rękawem oraz krem przeciwsłoneczny na twarz).

Zakwaterowanie

W Phnom Phnem zatrzymaliśmy się w 11 Happy Guest House (On Boeung kak Lake 11 D, St 93, Sras Chok Phnom Phen; tel (855) 12884 506). Za mały pokoik z łazienką płaciliśmy 3 USD. Zaletą tego hotelu, położonego poza centrum nad jeziorem Boeung kak, była panująca tam cisza i spokój oraz uroczy widok z tarasu hotelu na jezioro. Wadą - pewne oddalenie od Centrum, do którego trzeba dojechać motocyklem (pod licznymi w tym rejonie hotelami oczekują motocykliści, cena wywoławcza za każdy przejazd po Phnom Phen to 1 USD) lub wybrać się na dłuższy spacer (około 0,5 h do pałacu królewskiego).
Strona:  « poprzednia  1  2  [3]  4  5  następna »

górapowrót
kursy walutkursy walut
[Źródło: aktualny kurs NBP]