podróże, wyprawy, relacje
ARTYKUŁYKRAJEGALERIEAKTUALNOŚCIPATRONATYTAPETYPROGRAM TVFORUMKSIEGARNIABILETY LOTNICZE
Geozeta.pl » Spis artykułów » Azja » Kambodża (2002)
reklama
Joanna i Artur Morawcowie
zmień font:
Kambodża (2002)
artykuł czytany 6165 razy
Ceny w innych hotelach (informacje z ulotek reklamowych) położonych w Centrum Phnom Phen:
Capitol Guest House No. 14AE0, Road 182 Sangkat Beng Prolitt Khann 7 MAKARA
Jedynka z łazienką - 4 USD, jedynka bez łazienki - 2 USD, dwójka z łazienką - 5 USD, dwójka bez łazienki - 3 USD, dwójka z AC - 12 USD, w łazienkach ciepła woda.
W pobliżu Capitol Guest House na sąsiednich uliczkach znajdują się następujące hotele:
Capitol 2 Guest Hause
jedynka z łazienką - 4 USD, jedynka bez łazienki - 2 USD, dwójka bez łazienki - 3 USD, capitol 3 Guest Hause, jedynka z łazienką - 4 USD, dwójka z łazienką - 6 USD, jedynka z łazienką i AC- 10 USD, dwójka z łazienką i AC - 12 USD.
Happy Guest House
Jedynka z łazienką - 3,5 USD, jedynka bez łazienki - 2,5 USD, dwójka z łazienką - 4 USD, dwójka bez łazienki - 3 USD.
Hello Guest House
Jedynka z łazienką - 4 USD, jedynka z łazienką i AC- 8 USD, dwójka bez łazienki - 4 USD.
Hong Phann Guest House
Jedynka z łazienką - 4 USD, dwójka z łazienką - 6 USD, jedynka z łazienką i AC (ciepła woda)- 10 USD, dwójka z łazienką i AC (ciepła woda)- 12 USD, trójka z łazienką i AC (ciepła woda) - 15 USD

Przejazdy

Warto skorzystać z oferty Capitol Open Tour. Biuro tej firmy znajdują się przy Capitol Guest House, a także nad jeziorem Boeng Kak koło hoteliku, w którym mieszkaliśmy. Przejazdy wykupywane w tej firmie są tańsze np. do Sihanoukville z pod Central Market odjeżdżają 4 autobusy dziennie, są jednak droższe od autobusu odjeżdżającego spod Capitol Guest House (bilet kosztuje w nich 3 USD wobec 2,5 USD w Capitolu). Bilet na wodolot do Siem Rap kupiony w Capitolu jest o 3 USD tańszy. Poniżej przedstawiamy rozkład jazdy autobusów Capital Open Tour:
Przejazdy do Wietnamu
Phnom Phen - Saigon -AC bus - odjazd 6:45 rano, cena 6 USD
Phnom Phen - Chau Doc - wodolotem - odjazd 8:00 rano, cena 10 USD
Przejazdy Krajowe
Phnom Phen - Siem Reap - AC bus - odjazd 7:30 rano, cena 5 USD
Phnom Phen - Siem Reap - wodolot - odjazd 6:30 rano, cena 22 USD (w biurach Capitolu) lub 25 USD (w porcie)
Phnom Phen - Sihanoukville - AC bus - odjazd 7:15 rano - cena 2,5 USD. Bilet w 2 strony 4 USD
Phnom Phen - Kampot - Ac bus - odjazd 8:15 rano - cena 2,5 USD
Phnom Phen - Battambang - odjazd 7:00 rano - cena 12 USD
Phnom Phen - Poipet (granica z Tajlandią) - odjazd 7:00 rano - cena 16 USD

Zwiedzanie miasta

Najciekawszymi zabytkami Phnom Phen jest Pałac Królewski i znajdująca się na jego terenie Srebna Pagoda - bilet wstępu kosztuje 3 USD na osobę + 2 USD za aparat fotograficzny. Warto zwiedzić również świątynie Wat Phnom, Wat Ounalom i Wat Lang Ka.
Osobnym rodzajem zabytków są pamiątki po Czerwonych Khmerach. Niezwykle wstrząsająca jest wizyta w Toul Sleng Muzeum - znajdującym się na terenie dawnego więzienia. Czerwoni Khmerowie dokumentowali torturowanie więźniów, swoim ofiarom robili zdjęcia przed i po torturach. Bilet wstępu kosztuje 2 USD. 13 km od Phnom Phen znajdują się Pola Śmierci w Choeung Ek. Czerwoni Khmerowie przeprowadzali tam egzekucje więźniów. Wstęp również 2 USD. Capital Tour organizuje wycieczki z przewodnikiem na pola Śmierci. Koszt 2 USD od osoby (bilet na miejscu kupuje się osobno). Wyjazd minibusem o 9:00, 11:00 i 14:00.

Inne informacje

W Phnom Phen nie istnieje komunikacja miejska. Transport w obrębie miasta opiera się na taksówkach i motocyklach. Za 1 USD można dojechać motocyklem w dowolny punkt miasta. Jeden motocykl może zabrać 2 pasażerów.
Zakupy warto dokonać na Toul Tom Pong market (tzw. Rosyjski market) - można tanio kupić pamiątki, ubrania, sprzęt turystyczny itd.
Najtańszą kafejkę internetową w Phnom Phen znaleźliśmy na rogu Preah Sihanouk Blvd i Sandech Sothearos Boulevard (500m od pałacu królewskiego) - cena 1500 r za godzinę. W innych miejscach ceny od 2000 r do 1 USD za 1 h.
Przykładowe ceny w Phon Phen: coca cola 800-1000 r, woda mineralna 500 r, papier toaletowy 600 r, sok pomarańczowy świeży - 1000 r, bagietka 500 r, piwo ok. 1 USD.

Sihanoukville

Do Sihanoukville przyjechaliśmy autobusem Capitolu. Plusem jazdy tym autobusem jest dojazd bezpośrednio do wybranego hotelu. Na rogatkach Sihanoukvill wsiada do autobusu pracownik Capitolu, pyta się każdego turysty w jakim hotelu lub rejonie miasta chce się zatrzymać i następnie autobus rozwozi turystów do wskazanych rejonów miasta.
Sihanoukvill jest w zasadzie małym ale bardzo rozległym miasteczkiem. Można wyróżnić w nim cztery następujące rejony:
Rejon portu i dworca kolejowego - w zasadzie nie ma tam nic ciekawego. Na północ od portu znajduje się przystań wodolotów płynących do Koh Kong (granica z Tajlandią).
Rejon "Weather Station Hill" - znajduje się tu kilka tanich hotelików i pensjonatów. My zatrzymaliśmy się w tym rejonie w Christmas Guest Haus, gdzie za czysty, ładny pokoik z łazienką płaciliśmy 5 USD . Obok znajdowały się opisane w Lonely Planet Da Da Guest Haus, Mealy Chenda Guesthaus oraz Victory Guesthause o cenach zaczynających się od 3 USD za pokój dwuosobowy bez łazienki. Z ww. hotelików jest blisko do Port Beach (niezbyt ładna plaża, wąska i brudna) oraz do Hawai Beach (ładna szeroka plaża. Można przed słońcem chronić się pod rozstawionymi parasolami).
Rejon Centrum. Jest stosunkowo odległy od morza. Znajduje się tam wiele hoteli o różnym standarcie, biuro Capitolu, kilka sklepów oraz kolorowy Targ.
Rejon Ochheuteal Bech. W pobliżu uważanej za najładniejszą w Sihanoukville plaży Ochheuteal. Jest stąd także blisko do Sokha Beach. Ceny hoteli są tu jednak wyższe niż w Centrum lub na wzgórzu ze stacją metrologiczną.
Strona:  « poprzednia  1  2  3  [4]  5  następna »

górapowrót
kursy walutkursy walut
[Źródło: aktualny kurs NBP]