podróże, wyprawy, relacje
ARTYKUŁYKRAJEGALERIEAKTUALNOŚCIPATRONATYTAPETYPROGRAM TVFORUMKSIEGARNIABILETY LOTNICZE
Geozeta.pl » Spis artykułów » Afryka » Świętowanie po egipsku
reklama
Aneta Łyżwa
zmień font:
Świętowanie po egipsku
Geozeta nr 9
artykuł czytany 3251 razy
Specjalną potrawą przygotowywaną z okazji tego święta są fasih, czyli marynowane ryby (przeważnie sardynki) na krawędzi całkowitego zepsucia. Corocznie, z powodu zjedzenia fasih'u z niesprawdzonego źródła, umiera kilka setek Egipcjan!

Nowy Rok według Koranu

Dla Egipcjan kolejną doskonałą okazją do świętowania jest "Ras as-Sana al-Hidżra", czyli odpowiednik naszego Nowego Roku, obliczany na podstawie islamskiego kalendarza księżycowego. Uroczystości zaczynają się pierwszego dnia pierwszego islamskiego miesiąca - Muharrama. Często już w noc je poprzedzającą odbywają się imprezy. Główne obchody przypadają właśnie na pierwszy dzień Nowego Roku, kiedy to muzułmanie organizują dla rodziny i przyjaciół huczne oraz bardzo obfite przyjęcia.

Dzień Zwycięstwa

Rząd z ogromną dokładnością przestrzega dat kolejnych świąt państwowych, ustanowionych na pamiątkę "spektakularnych egipskich zwycięstw" w wojnie z Izraelem. Jednym z nich jest wypadające 25 kwietnia - "Święto Wyzwolenia Synaju". Wszyscy są niezmiernie dumni ze swojej armii. Z przyjemnością obchodzą święta gloryfikujące odniesione przez nią zwycięstwa, zwłaszcza te nad Izraelem. W tym roku, w orędziu wygłoszonym do narodu Prezydent Mohammad Hosni Mubarak zwrócił się z apelem o utrzymanie pokoju. Podkreślił jednak, że jeśli ktokolwiek zagrozi państwu, potężna armia pokona wroga.

Egipski 1 Maja

Egipt należy do krajów, gdzie 1-majowe Święto Pracy jest nadal obchodzone, ale nie urządza się pochodów. Wszyscy świętują w domowym zaciszu, przeważnie przed telewizorem, gdyż tego dnia program jest szczególnie urozmaicony. Oczywiście Prezydent Mubarak wygłasza specjalne orędzie. Dziękuje za dobrze wykonywaną pracę i roztacza optymistyczne wizje dotyczące przyszłości. Obiecuje wzrost płac i spadek cen oraz ogólne podwyższenie stopy życiowej.
Egipcjanie ciągle coś świętują. Nic więc dziwnego, że w kwietniu co najmniej połowa szkolnych zajęć po prostu się nie odbyła. Dzieci miały zatem dodatkowe wakacje.
Strona:  « poprzednia  1  2  [3] 

górapowrót
kursy walutkursy walut
[Źródło: aktualny kurs NBP]