podróże, wyprawy, relacje
ARTYKUŁYKRAJEGALERIEAKTUALNOŚCIPATRONATYTAPETYPROGRAM TVFORUMKSIEGARNIABILETY LOTNICZE
Geozeta.pl » Spis artykułów » Azja » Bollywood dance - czyli indyjski taniec filmowy na topie!
reklama
Daria Pawęda
zmień font:
Bollywood dance - czyli indyjski taniec filmowy na topie!
artykuł czytany 16482 razy
Bollywood dance to jeden z najbardziej gorących i ekspresyjnych tańców na świecie. Rytm, energia, dynamiczne a jednocześnie pełne gracji ruchy sprawiają, że podbija on szkoły tańca i kluby fitness w Europie i Stanach Zjednoczonych Ameryki. Coraz większą popularnością zaczyna cieszyć się również i u nas.
Bollywood dance to podstawowy element każdego bollywoodzkiego przeboju filmowego. Jest połączeniem tradycyjnych i klasycznych tańców indyjskich takich jak Bharata Natyam, Odissi, Kathak, Bhangra, Dandyia czy Garba z elementami tańca arabskiego, tańca nowoczesnego, jazzu, a nawet hip-hopu. W filmie "Bride and Prejudice" - bardzo dobrze znanym polskim fanom bollywoodzkiego kina - Kiran (Indira Varma), gdy jej brat Balraj (Naveen Andrews) zaczyna tańczyć, mówixk żartobliwie do Darciego (Martin Henderson) - kolegi Balraja - "Zaraz zobaczysz hinduskiego Mc Hammera".
W filmach Bollywood taniec jest sposobem opowiedzenia jakiejś historii, pokazania uczuć, wyrażenia emocji. Często za pomocą tańca główni bohaterowie wyznają sobie miłość. Warto pamiętać, że muzyka i taniec mają długą artystyczną tradycję w Indiach a ta tradycja znalazła kontynuację w indyjskiej kinematografii. W starszych filmach najczęściej pokazywano układy klasycznych tańców indyjskich a czasami również orientalnych. W nowoczesnych produkcjach są to coraz częściej bardzo skomplikowane układy taneczne i to właśnie one mogą decydować o sukcesie filmu.
Bollywood dance to żywiołowa forma ruchu, która angażuje wszystkie części ciała dając świetny trening mięśniom a sformułowanie Bollywood workout czyli trening Bollywood na stałe zagościło wśród tych, którzy chcą być zdrowi, sprawni i "fit" a przy tym choć na chwilę pragną uciec od rzeczywistości do kolorowego, roztańczonego świata Bollywood i poczuć się jak boski Shah Rukh Khan czy piękna Aishwaryia Rai - megagwiazdy Bollywodzkich produkcji.

Co to jest Bollywood?

Bollywood to nazwa indyjskiej kinematografii pochodzącej z Bombaju (obecna nazwa miasta to Mumbai). Nazwa powstała z połączenia nazw "Bombaj" i "Hollywood". Chociaż wciąż wiele osób sprzeciwia się tej nazwie, twierdząc, że sugeruje ona, że Bollywood jest jedynie "ubogim krewnym" Hollywood, to nazwa ta już na stałe przylgnęła do indyjskiego przemysłu filmowego i znajduje się nawet w oxfordzkim słowniku języka angielskiego (The Oxford English Dictionary).
Filmy bollywoodzkie najczęściej tworzone są w konwencji "masala movie". Masala w języku hindi oznacza mieszankę (najczęściej mieszankę indyjskich przypraw). W przypadku Bollywood jest to więc mieszanka różnych stylów filmowych, doprawiona bardzo dużą ilością śpiewu oraz wspaniałego tańca. W większości filmy te opowiadają historie miłosne ale młodzi twórcy filmowi coraz częściej poruszają bardziej ambitne tematy takie jak problemy współczesnych Indii.
Bollywood to największy przemysł filmowy na świecie. Produkuje się tam około 1000 filmów rocznie (dla porównania w Stanach Zjednoczonych Ameryki produkuje się ok. 720 filmów rocznie). W Indiach codziennie ok. 45 milinów widzów odwiedza sale kinowe. Jest to dużo więcej niż liczba wszystkich widzów odwiedzających rocznie polskie kina.
Szacuje się, że aktorzy w Bollywood zarabiają ok. 40 % budżetu przeznaczonego na wyprodukowanie filmu. Są oni prawdziwie uwielbiani przez swoich fanów. Miliony wielbicieli Shah Rukh Khana modliło się publicznie o jego zdrowie gdy przebywał on na kuracji zdrowotnej w Wielkiej Brytanii.
Strona:  [1]  2  3  następna »

górapowrót
kursy walutkursy walut
[Źródło: aktualny kurs NBP]
ZDJĘCIA