podróże, wyprawy, relacje
ARTYKUŁYKRAJEGALERIEAKTUALNOŚCIPATRONATYTAPETYPROGRAM TVFORUMKSIEGARNIABILETY LOTNICZE
Geozeta.pl » Spis artykułów » Azja » Bollywood dance - czyli indyjski taniec filmowy na topie!
reklama
Daria Pawęda
zmień font:
Bollywood dance - czyli indyjski taniec filmowy na topie!
artykuł czytany 16375 razy

Badshah (król) Bollywood czyli boski Shah Rukh Khan

Niekwestionowanym królem Bollywood jest Shah Ruk Khan cieszący się niegasnącą popularnością wśród milionów fanów na całym świecie. Zagrał jak dotąd w ponad sześćdziesięciu filmach, z czego najbardziej znane polskim jego fanom to "Czasem słonce, czasem deszcz" ("Kabhi Khushi Kabhi Gham"), "Jestem przy Tobie" ("Main Hoon Na"), "Gdyby nie było jutra" ("Kal Ho Naa Hoo"), "Żona dla zuchwałych" ("Dilwale Dulhania Le Jayenge") oraz "Asoka Wielki" ("Ashoka the Great"). Shah Rukh Khan to szalenie przystojny, czarujący i błyskotliwy czterdziestojednoletni aktor, a także - chociaż obecnie mało kto o tym pamięta - absolwent Jamia Milia Islamia w Delhi na której otrzymał tytuł magistra komunikacji masowej. O uwielbieniu jakim cieszy się ten aktor w Indiach świadczy choćby fakt, że w zeszłym roku w dniu jego czterdziestych urodzin odbyły się z tej okazji oficjalne uroczystości państwowe a jeden z kanałów telewizyjnych cały program dnia poświęcił właśnie jemu.

Jak tańczą bohaterowie Bollywood

Taniec Bollywood jest bardzo żywiołowy i energiczny ale również zmysłowy i pełen gracji. Aktorzy tańczą w pięknych, kolorowych strojach, najczęściej na tle wspaniałych scenerii. Czasami aktorzy tańczą solo, jednak najczęściej są to opracowane do perfekcji układy taneczne, gdzie główny bohater tańczy razem z innymi tancerzami tej samej płci. Aktorzy oraz pozostali tancerze poświęcają bardzo dużo czasu aby układ taneczny wypadł jak najlepiej. Opowiada o tym m.in. Shah Rukh Khan w filmach biograficznych "The Inner Word of Shah Rukh Khan" oraz "The Outer World of Shah Rukh Khan".
Każdy taniec kręcony jest podczas wielu ujęć. Są jednak wyjątki, jak np. pierwsza piosenka w filmie "Jestem przy tobie" ("Main Hoon Na"), która została nakręcona w jednym ujęciu - co było spełnieniem marzeń reżyserki tego filmu i słynnej w Bollywood choreografki Farah Khan. Łatwo domyśleć się, że wszyscy tancerze musieli być doskonale przygotowani do kręcenia tego układu i nie mogli popełnić nawet najmniejszego błędu. Farah Khan jest nie bez powodu uznawana za najsłynniejszą choreografką w świecie Bollywood. Całkowicie zmodernizowała ona taniec, zniosła jej zdaniem zbędne, nadmiernie konserwatywne jego przejawy, czyniąc go rodzajem sztuki. Udało się jej wykreować własny styl oparty na nowoczesnej muzyce, dynamice, synchronizacji i charakteryzujący się wielkim - nawet jak na Bollywood - rozmachem. Farah Khan przyznaje, że niewątpliwie wpływ na to, że pokochała taniec miał Michael Jackson. Ponoć jako mała dziewczynka uwielbiała oglądać jego teledysk "Thiller" i była zachwycona wykonywanymi przez niego układami tanecznymi. Próbowała je naśladować i wychodziło jej to tak dobrze, że później założyła własną grupę taneczną, która wygrywała różne konkursy tańca. Farah Khan jest twórcą układów tanecznych do ponad 50 filmów bollywoodzkich, z czego w Polsce najbardziej znane to "Monsunowe wesele", "Czasem słońce, czasem deszcz" ("Kabhi Khushi Kabhi Gham") i "Gdyby nie było jutra" ("Kal Ho Naa Hoo").
Czasami taniec równa się akrobatycznym występom, z których najsłynniejszy to układ taneczny w filmie "Z całego serca" ("Dil Se") z 1998 r. ułożony przez wspomnianą już Farah Khan. Shah Rukh Khan tańczy w nim razem z Malaiką Arorą i innymi tancerzami do piosenki "Chaiyya Chaiyya" na dachu jadącego pociągu. Podczas kręcenia tej sceny niekorzystno ze wsparcia kaskaderów ani nawet z żadnych dodatkowych zabezpieczeń Układ ten uważany jest do tej pory za znak rozpoznawczy Bollywood oraz niedościgniony ideał układu tanecznego. (inną ciekawostką związaną z tą piosenką jest to reżyser Spike Lee wykorzystał "Chaiyya, Chaiyya" - jako rozpoczęcie i koniec swojego filmu "Plan doskonały" - "The Inside Man", który wszedł na ekrany polskich kin w tym roku).
Niestety na planie filmowym bywają rónież wypadki. Podczas kręcenia filmu "Mohabbatein" Jugol Hansraj złamał kostkę, podczas sceny gdy przeskakiwał nad tancerzem i miał zdjąć z ławki Kim Dharmę.
Aktorzy i tancerze pracują bardzo ciężko. Układ do jednej piosenki może być kręcony bardzo długo - wszystko zależy od ich zdolności a także m.in. strojów, które muszą zmienić bo najczęściej w jednym układzie tanecznym zmieniają kostiumy kilka razy oraz w jakiej scenerii muszą tańczyć bo np. na początku układu znajdują się w świątyni ale już w drugiej części na plaży a w trzeciej na tle malowniczych górskich pejzaży. Nie raz zdarzało się, że pozornie dobrze nakręcona scena kiedy bohaterowie zatańczyli dokładnie tak jak to wyobrażał sobie reżyser musiała być powtarzana bo np. w tle nagle pojawił się ktoś z poza planu filmowego... O tego typu zdarzeniach pisze m.in Shashi Tharoor w swojej książce "Show Business" przetłumaczonej w Polsce jako "Bollywood".
Czasami choreograf musi zmienić zaplanowane wcześniej kroki dopasowując je do indywidualnych możliwości danego tancerza czy aktora. Legendarny Amitabh Bachchan jest bardzo wysoki i aby móc w pełni wykorzystać tą jego zaletę a jednocześnie aby nie zaplątał się on o własne nogi zmieniano układy taneczne tak aby to jego heroina tańczyła wokół niego a nie odwrotnie a dodatkowo do układów tanecznych dodawano elementy walki np. wykopy nogą itp.
Strona:  « poprzednia  1  [2]  3  następna »

górapowrót
kursy walutkursy walut
[Źródło: aktualny kurs NBP]
ZDJĘCIA