podróże, wyprawy, relacje
ARTYKUŁYKRAJEGALERIEAKTUALNOŚCIPATRONATYTAPETYPROGRAM TVFORUMKSIEGARNIABILETY LOTNICZE
Geozeta.pl » Spis artykułów » Azja » Miyar Himalaya Expedition 2006
reklama
Michał Apollo, Marek Żołądek
zmień font:
Miyar Himalaya Expedition 2006
artykuł czytany 1240 razy
W okresie 2 sierpnia - 24 września 2006 przebywał w Indiach zespół "Miyar Himalaya Expedition 2006", którego skład stanowili członkowie Studenckiego Koła Naukowego Geografów Akademii Pedagogicznej w Krakowie: Michał Apollo, Michał Król, Przemysław Wójcik oraz Marek Żołądek. Głównym celem wyjazdu była eksploracja słabo poznanej Doliny Miyar Valley oraz wytyczenie nowych dróg wspinaczkowych na sąsiadujące z nią, wybrane dziewicze szczyty.
Dolina Miyar, leżąca w indyjskiej części Great Himalaya, ciągnie się na długości ponad 100 kilometrów - od okolic miejscowości Udaipur do przełęczy Kang La. Miejscowa ludność - Tharangowie, zajmująca się pasterstwem i uprawą roli, chętnie pomaga nielicznym ekspedycjom odwiedzającym ten teren. Autochtoni nie odmówili jej także "Miyar Himalaya Expedition 2006" - drugiej polskiej ekspedycji do tej doliny.
Po uzupełnieniu brakującego ekwipunku, pierwszy etap wyprawy obejmował 18-sto godzinną podróż autobusem z Delhi do Manali, a następnie całodzienny przejazd krętymi, kamienistymi drogami samochodem terenowym z Manali do Tingrat leżącego w dolinie Miyar Valley.
Po pokonaniu trudności związanych z zerwanymi mostami na rzece Miyar (wynik wezbrania wody po wiosennych roztopach), a w związku z tym niemożliwością wynajęcia koni do transportu ekwipunku, po wynajęciu 11 tragarzy, którzy przeprawili się przez rzeke po rozwieszonej linie, po dwóch dniach wędrówki wśród dzikich koni i jaków osiągnięto Bazę Główna Doliny Miyar Valley (3950 m n.p.m.). Po szybkiej aklimatyzacji, ze względu na trudne warunki (obrywy skalne) panujące w dolinie, zdecydowano się na działanie w dwóch zespołach: Michał Apollo, Marek Żołądek oraz Michał Król, Przemysław Wójcik.
Zespół Apollo-Żołądek udał się na dziewiczą górę o wysokości około 6000 m n.p.m., leżącą po południowej stronie doliny. Po kilkudniowym biwaku na wysokości około 5000 m n.p.m., zespół został zmuszony do odwrotu z powodu ciągłego pogarszania się pogody.

Tama Donog

W tym czasie Michał Król z Przemysławem Wójcikiem wytyczyli nową drogę wspinaczkową na szczycie Tama Donog (około 5250 m n.p.m.), którą nazwali "skazani na Miyar". Było to prawdopodobnie drugie wejście; pierwszego dokonali Hiszpanie w 2002 roku. Przejście około kilometrowej drogi zajęło 32 godziny i zmusiło do przymusowego biwaku na eksponowanej półce skalnej (VIII-, OS, ok. 1000 m, 31 h).

Masala Peak

Po powrocie do BC i krótkiej regeneracji sił czteroosobowy zespół wyruszył 24 sierpnia 2006 roku z całym ekwipunkiem do bazy wysuniętej na lodowcu Tawa Glacier (około 4950 m n.p.m.). Pokonanie tej trasy zajęło 2 dni. Pierwszy dzień, po osiągnięciu bazy, wypełnił rekonesans na lodowca. Po gruntownym zlustrowaniu warunków panujących w ścianie zrezygnowano z założonych w Polsce celów. Korzystając z dobrej pogody 24 sierpnia 2006 zespół Apollo - Żołądek, po 14 godzinach akcji górskiej zdobył dziewiczy szczyt w grani rozdzielającej Lodowce Tawa Glacier i Thunder Glacier. Szczyt został ochrzczony Masala Peak (5650 m n.p.m.). Droga ma charakter mikstowy, liczy około 800 m, a stopień trudności określono na WI4. Podczas zejścia nastąpiło znaczne pogorszenie pogody, trwające kilka dni (WI4, lód 80st., ok. 800 m, 14h)
Strona:  [1]  2  następna »

górapowrót
kursy walutkursy walut
[Źródło: aktualny kurs NBP]
ZDJĘCIA