podróże, wyprawy, relacje
ARTYKUŁYKRAJEGALERIEAKTUALNOŚCIPATRONATYTAPETYPROGRAM TVFORUMKSIEGARNIABILETY LOTNICZE
Geozeta.pl » Spis artykułów » Azja » Miyar Himalaya Expedition 2006
reklama
Michał Apollo, Marek Żołądek
zmień font:
Miyar Himalaya Expedition 2006
artykuł czytany 1240 razy

St. Christopher Pass

Korzystając z okna pogodowego 27 sierpnia 2006 roku o godzinie 2 w nocy Michał Apollo wraz z Markiem Żołądkiem wyruszył na "podbój" najdalej wysuniętej na północ góry w Dolinie Tawa Valley. O godzinie 8 zespół osiągnął podstawę góry, jednakże po siedmio wyciągowej wspinaczce lodowo-skalnym kuluarem został zmuszony do odwrotu ze względu na gwałtowne załamanie pogody. Osiągnął jednak przełęcz o wysokości 5690 m n.p.m., którą nazwano St. Christopher Pass (Przełęcz Świętego Krzysztofa). Mgła, intensywne opady śniegu, spadek temperatury utrudniały zejście przez lodowiec. Po dotarciu do Bazy Wysuniętej okazało się, że drugi zespół Król-Wójcik jest ciągle w ścianie. Warunki atmosferyczne pogarszały się z minuty na minutę. Gęsta mgła, intensywne opady śniegu oraz ujemna temperatura znacznie utrudniała wspinaczkę w stylu klasycznym. O pierwszej w nocy Michał Król wraz z Przemysławem Wójcikiem zeszedł do Obozu.

Geruda Peak

Dolna część drogi wytyczonej przez zespół Michał Król - Przemysław Wójcik prowadziła najpierw terenem mikstowym, by później przejść w pionowe kominy i rysy. Trzy wyciągi przed szczytem warunki pogorszyły się, śnieg i deszcz ze śniegiem utrudniły wspinanie, co przyczyniło się do tego, że Michał Król na przedostatnim wyciągu zmuszony został do przyazerowania. Szczyt został nazwany Geruda Peak. Droga o długości około 900 m została pokonana w 21 godzin (VII+, 1 x A0, lód 50-60 stopni, ok. 900 m, 21h).
Dalsze dni przyniosły ciągłe pogarszanie się pogody, co zmusiło ekipę do odwrotu. Po dotarciu do BC zdecydowano o wcześniejszym zejściu do miejscowości Tingrat. Pozostawiono żywność oraz część sprzętu przebywającym tam pasterzom, resztę około 160 kilogramów zniesiono na własnych barkach w dół doliny. Do Manali zespół dotarł samochodem terenowym Himalajach do Delhi autobusem.

Po Himalajach

Upalną atmosferę indyjskiej stolicy opuszczono kilka godzin później na pokładzie samolotu lecącego do Mumbaju (dawny Bombaj). Miasto to, położone na malowniczym półwyspie, wywarło bardzo duże wrażenie na członkach expedycji. Odwiedzono pobliską wyspę Elefanta Cave położoną na Morzu Arabskim. Tamtejsze liczne stare świątynie wykute w skale, uświadamiają potęgę starożytnych Indii. Dalszy etap podróży to dotarcie linią kolejową zwaną Konakan do plaż stanu Goa. Na odpoczynek po himalajskim wysiłku wybrano osadę Parolem. Tam, wśród palm, w końcu zespół oddał się surfowaniu, nurkowaniu i połowom z miejscowymi rybakami. Lokalne restaurację doskonale trafiały w kulinarne upodobania, więc menu wyglądało mniej więcej tak: banana pancake, banana shake, fruits of the sea, shark… Po kilku dniach wyruszono na południe do największych wodospadów w Indiach - Jogg Falls, z których najwyższy swobodny spadek wody liczy 263 m. Kolejnym etapem był najdalej wysunięty na południe punkt wyprawy - miasto Murdeshwar z ogromnym posągiem Shivy nad Morzem Arabskim. Po drodze do leżącego w stanie Goa Panaji, zespół zatrzymał się w znanym kurorcie Gokarna, gdzie każdy mógł wybrać coś dla siebie: plaże zarówno piaszczyste jak i skaliste, a do tego prawie 4 metrowe fale. Na koniec pobytu w tej byłej portugalskiej kolonii udano się do historycznej miejscowości Vasco da Gama, miejsca gdzie kilkaset lat wcześniej przybył znany podróżnik. Pozostałe kilka dni do powrotu przeznaczono na zwiedzanie miasta Delhi, "wycieczkę" do Agry, gdzie znajduje się Taj Mahal. A podczas kilkugodzinnego lotu do Polski w głowach uczestników wyprawy zaczęły kiełkować plany na kolejne ekspedycje…
Sponsorzy główni: Polski Związek Alpinizmu, KW Zakopane, Instytut Geografii Akademii Pedagogicznej w Krakowie.

Sponsorzy wspierający: Marmot, Vasque, Marabut, Tendon, Kantory Gold&Merr Krosno, Gmina Moszczenica Małopolska, Gmina Niedźwiedz, Koło Naukowe Geografów AP, Społem Zakopane, Montano, Extreme Sport, DUO Zakopane, Free Rajdy.

Patroni: Roxy fm, Magazyn "Góry", Tatry TPN, Spotkania z Filmem Górskim.

Serdeczne Podziękowania: Prof.dr hab. Jan Lach, Mr. Ashok Singh, Dana Travel Kraków.
Strona:  « poprzednia  1  [2] 

górapowrót
kursy walutkursy walut
[Źródło: aktualny kurs NBP]
ZDJĘCIA