podróże, wyprawy, relacje
ARTYKUŁYKRAJEGALERIEAKTUALNOŚCIPATRONATYTAPETYPROGRAM TVFORUMKSIEGARNIABILETY LOTNICZE
Geozeta.pl » Spis artykułów » Europa » Deutsches Eck, miejsce niemieckiej dumy
reklama
Basia i Łukasz Marcoll
zmień font:
Deutsches Eck, miejsce niemieckiej dumy
artykuł czytany 2275 razy
Jednym z bardziej znanych niemieckich miast jest Koblencja. Leżące w Nadrenii-Palatynacie miasto liczy trochę ponad sto tysięcy mieszkańców, ma blisko dwutysięczną historię (zostało założone przez Rzymian w 14 w. n.e.) i słynie nie tyle z pięknych zabytków, ile ze swojego położenia. Usytuowane u ujścia Mozeli do Renu zachwyca pięknym widokiem mieszających się wód obu rzek i stanowi jedno z takich miejsc na mapie Niemiec, które niezmiennie przyciąga i fascynuje podróżników z całego świata. Tutaj znajduje się bowiem tzw. "Deutsches Eck", czyli Niemiecki Róg: miejsce, w którym Mozela malowniczo wpada do Renu.
Do Koblencji dotarliśmy samochodem, autostrada prowadzi prawie do samego centrum miasta. W okolicach Deutsches Eck jest mnóstwo parkingów, nie ma więc problemu ze znalezieniem miejsca do zaparkowania. Ceny - w porównaniu np. z Frankfurtem - bardzo rozsądne: w weekendy 60 centów za godzinę, w tygodniu: 1 euro. Do miasta można również dotrzeć pociągiem i autobusami - znajdują się tu dworce kolejowy i autobusowy, które są usytuowane w pobliżu centrum miasta.
Nabrzeże Renu i Mozeli przekształcone jest w teren turystyczny: idąc wzdłuż obu rzek po wypięlegnowanych alejach dochodzi się do "Rogu", miejsca do złudzenia przypominającego dziób statku, którego burtę obmywają wody Mozeli i Renu. Wyraźnie widać, jak ciemniejsze wody Mozeli mieszają się z jaśniejszymi wodami Renu. Kiedy odwrócimy się plecami do rzeki zobaczymy majestatyczny, ogromny pomnik jeźdźca na koniu poświęcony Wilhelmowi I - monument zbudowany w 1897 roku, został zniszczony w czasie II wojny światowej i odbudowany w imię idei zjednoczenia Niemiec. Na pomnik można się wspiąć i warto to zrobić, gdyż z góry rozciąga się piękny widok na obie rzeki i miejsce ich połączenia. Nie tylko nam widok z pomnika przywiódł na myśl porównanie do statku i słynnej sceny z filmu pt. "Titanic" z Kate Winslet i Leonardo di Caprio w rolach głównych!
Warto wiedzieć, że znajdujące się na drugim brzegu Renu twierdza Ehrenbreitstein (jedna z najpotężniejszych na świecie) i zamek Stolzenfels zaliczają się wraz z legendarną skałą "Lorelei" oraz z romantycznymi zamkami i pałacami położonymi na stromych nadreńskich zboczach do światowego dziedzictwa UNESCO Doliny Środkowego Renu (Oberes Mittelrheintal).
Deutsches Eck znajduje się blisko centrum Koblencji, to tylko kilka przecznic do pokonania i jest się na miejscu - wśród staroświeckich uliczek i historycznych placów z pięknymi wystawami galerii i sklepów z antykami oraz niezliczonych restauracji i kawiarni. W niedzielne popołudnie jest tutaj gwarno i tłoczno, a wielu turystów z różnych stron świata (jak wszędzie mnóstwo Japończyków z aparatami w ręku) miesza się z rodowitymi mieszkańcami miasta.
Koblencja jest urokliwym miastem, którego starówka urzeka pięknie odbudowanymi i odnowionymi zabytkami. Miasto zostało zniszczone podczas wojny, ale ocalałe budynki odrestaurowano z wielką dbałością o szczegóły, stanowią więc one miły akcent w architekturze miasta. Jednak w naszej zgodnej opinii największą atrakcją miasta i tym, co czyni je wyjątkowym jest właśnie Deutsches Eck, bez tego atrybutu, Koblencja byłaby tylko jeszcze jednym nadreńskim miasteczkiem, jakich pełno w okolicy.

górapowrót
kursy walutkursy walut
Niemcy (euro) 1 EUR =  4,61 PLN
[Źródło: aktualny kurs NBP]
ZDJĘCIA