podróże, wyprawy, relacje
ARTYKUŁYKRAJEGALERIEAKTUALNOŚCIPATRONATYTAPETYPROGRAM TVFORUMKSIEGARNIABILETY LOTNICZE
Geozeta.pl » Aktualności
reklama
W kręgu obrzędów. Azja i Oceania - wystawa fotografii Karoliny Sypniewskiej
2010-08-13
Otwarcie wystawy: 23.08.2010, godz. 19.00, Traffic Club, ul. Bracka 25, Warszawa
 
Obrzędy mają stałe miejsce w kalendarzach i ludzkich sercach na całym świecie. Choć festiwale i rytuały zakorzenione są w przeszłości, nadają sens teraźniejszości. W poszukiwaniu dzikich rytuałów wciąż praktykowanych w XXI-wieku wybrałam daleką Oceanię i Azję. Fascynacja odległymi kulturami, ich obyczajami i życiem codziennym była od zawsze obiektem moich pragnień. Celem mojej podróży było przeniesienie się w świat, który w minimalnym stopniu został dotknięty przez zachodnią cywilizacje.

Pojęcie XXI wieku w krajach rozwijających się ma zupełnie inne znaczenie niż w Europie. Życie bez bieżącej wody, elektryczności, technologii czy sklepów. Każdy codziennie zdobywa dla siebie jedzenie łowiąc, polując na dziki, krokodyle czy wspinając się na palmy po kokosy, banany i inne owoce. Koncept znanej nam 'higieny' praktycznie nie istnieje, a toalety, jeżeli są, to często drewniane chatki budowane nad wodą, w której tubylcy zarazem kąpią się czy myją naczynia... Podróżowanie w takich miejscach to wielkie wyzwanie i niecodzienna przygoda.

Wysoki poziom adrenaliny nie ulegał zmianie przez 2 lata trwania mojej podróży. Obcowanie z tubylcami, doświadczanie ich obyczajów, obserwacja stylów życia zostały przedstawione na tej wystawie. Festiwale oraz problemy życia codziennego skontrastowane zostały z innymi zakątkami naszego ekscytującego świata. Plemiona, z którymi obcowałam przez ostatnie miesiące nauczyły mnie, że można żyć szczęśliwie posiadając niewiele, ponieważ posiadanie zbyt wiele przysłania nam szczęście codzienności.

Wystawa została podzielona na trzy części- rytuały, ludzie, style życia. Podczas otwarcia wernisażu 23 sierpnia o 19.00 zostanie zaprezentowana multimedialna prezentacja z podróży oraz aukcja zdjęć, z której dochód będzie przeznaczony na społeczność Papui Nowej Gwinei.

Karolina Sypniewska to pasjonatka dalekich wypraw na własną rękę. Swoją przygodę z podróżami rozpoczęła jako 7-latka wyjeżdżając z rodzicami do Meksyku. Od kilku lat pełna pozytywnej energii spełnia swoje marzenia poznając najdalsze zakamarki naszego świata z jednym plecakiem. Podróżowanie to jej żywioł; stopem, na niskim budżecie, mieszkając u tubylców, Karolina najbardziej w wojażach ceni sobie kontakt z lokalnymi mieszkańcami. Nie potrafi usiedzieć w jednym miejscu i po kolejnej podróży w głowie planuje następną. Fascynacja dzikimi kulturami i miejscami nietkniętymi w dużym stopniu przez kulturę zachodu doprowadziła ją np. na wyspy Vanuatu, Papuę Nową Gwinee, Bangladesz, Birmę, Mongolie, Pakistan, Iran czy Indie. Rosja i Australia na dłużej zagościły w jej kalendarzu- studia i praca pozwoliły na głębsze zagłębienie się w tamtejszą kulturę i okoliczne miejsca.

Karolina niedawno wróciła do Polski, którą opuściła w lipcu 2008 rozpoczynając swoją 2-letnią podróż z Bydgoszczy lądem w stronę Australii. Jechała stopem do Iranu, przemierzyła dziki Pakistan, wspięła się na ponad 5500m n.p.m., aby ujrzeć najwyższą górę świata Everest (Nepal). Wojaże w Indiach, Bangladeszu, Sri Lance i południowo-wschodniej Azji były jej celem przed podjęciem podyplomowych studiów na antypodach. Podróżniczka nigdy nie wyjeżdża z domu bez aparatu fotograficznego. To właśnie fotografia, dziennikarstwo, języki obce i nurkowanie to niektóre z zainteresowań młodej bydgoszczanki. Podczas wyprawy Karolina prowadziła internetowy dziennik podróżniczy www.sypkarola.geoblog.pl , w którym dzieliła się wrażeniami z drogi.
powrót
ARCHIWUM WIADOMOŚCI
Rok: 2005  2006  2007  2008  2009  2010  2011  2012 
Miesiąc: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 
Jeśli masz informację o wydarzeniu związanym z podróżami, turystyką, przyrodą, poinformuj nas o tym
Lista zwycięzcówWYŚLIJ ARTYKUŁ