podróże, wyprawy, relacje
ARTYKUŁYKRAJEGALERIEAKTUALNOŚCIPATRONATYTAPETYPROGRAM TVFORUMKSIEGARNIABILETY LOTNICZE
Geozeta.pl » Aktualności
reklama
[Warszawa] Dzień Kultury Syryjskiej - Syria Kolebką Cywilizacji
2009-03-30
Ambasada Syryjskiej Republiki Arabskiej w Warszawie we współpracy z Arabskim Stowarzyszeniem Syryjczyków w Polsce oraz Komitetem Organizacyjnym Dni Kultury Syryjskiej w Polsce mają zaszczyt zaprosić na: Dzień Kultury Syryjskiej - Syria Kolebką Cywilizacji.

Zorganizowany z okazji sześćdziesiątej trzeciej rocznicy niepodległości Syrii, który odbędzie się w dniu 18 kwietnia 2009 w Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki.

My obywatele polscy pochodzenia syryjskiego odczuwamy głęboką potrzebę poważnej działalności mającej na celu wzmocnienie wzajemnego szacunku, zaufania, zrozumienia i zbliżenia, służącej dialogowi i obopólnym interesom Polski i Syrii. Chcielibyśmy zapoznać polskich współobywateli z naszym dziedzictwem kulturalnym liczącym sobie kilka  tysięcy lat i szczególnie zasłużonym dla ogólnoludzkiej cywilizacji.

Odczuwamy tę potrzebę zwłaszcza w obliczu konsekwencji wydarzeń z 11 września 2001 w USA. i towarzyszącej im kampanii medialnej. Wskutek rozpowszechniania i propagowania negatywnych stereotypów i uogólnień wynikających najczęściej z braku znajomości prawdziwych faktów,  stworzono klimat zwątpienia i braku zaufania. Na konsekwencje tych uogólnień i stereotypów nie trzeba było długo czekać. Wyniki sondaży przeprowadzonych wśród Polaków ukazują ich stosunek do innych narodowości. Okazuje się,  że najmniejszą przychylnością cieszą się Arabowie. A jeszcze do niedawna kultura arabska i jej wkład w cywilizację Europy i ludzkości były dobrze znane w społeczeństwie polskim. Jednak uporczywe propagowanie negatywnego wizerunku Arabów w różnych mediach doprowadziło do zmian opinii publicznej. Jako Polacy pochodzenia syryjskiego czujemy, że na naszych barkach spoczywa odpowiedzialność za przedstawienie autentycznego wizerunku naszej rodzimej kultury , naszej tożsamości , historii i wkładu cywilizacji syryjskiej w  cywilizację ogólnoludzką . Pierwszym krokiem w tym kierunku powinna być szeroko zakrojona działalność kulturalna. Społeczność syryjska w Polsce zamierza zorganizować w ciągu 2008-2009 Dni Kultury Syryjskiej w Polsce które mają na celu pogłębić wiedzę o kulturze pierwszej naszej ojczyzny, poprawić jej i nasz wizerunek wśród naszych polskich rodaków. Dni te obejmują :

-wystawy sztuki syryjskiej, starej i nowej, i rzemiosła artystycznego.
-wystawy fotograficzne o przyrodzie, zabytkach , pierwszych kościołach w Syrii.
-filmy fabularne i dokumentalne o Syrii.
-występy artystyczne , współczesne i folklorystyczne
-kuchnia syryjska.
 
Wszystkim imprezom towarzyszyć będą broszury lub  wykłady w języku polskim.

Większość materiałów do tych imprez zostanie sprowadzona z Syrii, dzięki współpracy i pomocy ambasady Syrii w Warszawie.

W celu realizacji Dni Kultury został powołany komitet organizacyjny .

Komitet zwraca się z prośbą do naszej społeczności, jej przyjaciół i wszystkich, którym bliska jest idea pojednania i porozumienia między kulturami  i dziedzictwo międzynarodowe, o poparcie i współpracę w celu realizacji naszych zamierzeń.

Komitet Organizacyjny
www.syriablizejpolski.pl
powrót
ARCHIWUM WIADOMOŚCI
Rok: 2005  2006  2007  2008  2009  2010  2011  2012 
Miesiąc: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 
Jeśli masz informację o wydarzeniu związanym z podróżami, turystyką, przyrodą, poinformuj nas o tym
Lista zwycięzcówWYŚLIJ ARTYKUŁ