podróże, wyprawy, relacje
ARTYKUŁYKRAJEGALERIEAKTUALNOŚCIPATRONATYTAPETYPROGRAM TVFORUMKSIEGARNIABILETY LOTNICZE
Geozeta.pl » Aktualności
reklama
[Gdynia] XI Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów oraz Kolosy (za)2008
2009-03-13
Ucieczki przed szarżującymi słoniami w trakcie kilkutygodniowego marszu przez afrykańską dżunglę, zdobycie przez Kingę Baranowską dwóch ośmiotysięczników w ciągu jednego roku oraz wyprawa z udziałem Leszka Cichego i Marka Kamińskiego na najwyższy szczyt Arktyki to ledwie ułamek tego, o czym będzie mowa podczas 11. Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów. Odbędą się od 20 do 22 marca w Gdyni. Na ich zakończenie po raz dziesiąty wręczone zostaną Kolosy – pierwsze i najbardziej prestiżowe polskie nagrody za podróżnicze dokonania roku. Wstęp wolny.

OSPŻiA to zdecydowanie największa tego typu impreza w Polsce. Odbędzie się w ogromnej, nowo oddanej Hali Sportowo-Widowiskowej "Gdynia", której wielka sala mieści 1500 osób. Program jest bardzo bogaty i urozmaicony. W ciągu trzech dni (od wczesnych godzin porannych do późnych wieczornych) swoje dokonania zaprezentuje publiczności ponad 60 prelegentów, wśród nich najwybitniejsi obecnie polscy podróżnicy, żeglarze i alpiniści. Zapowiada się kilkadziesiąt godzin pasjonujących historii oraz znakomitych zdjęć i filmów: pełny przegląd najciekawszych i najbardziej ambitnych polskich dokonań podróżniczych roku 2008.

Zobaczymy i posłuchamy m.in., jak zdobywa się 7 lodowców w 40 dni w czasie ekstremalnej podróży przez dzikie ostępy Alaski i Jukonu, dokonuje spływu kajakiem dziewiczym dopływem Amazonki, zagubionym wśród indiańskich Terras Indigena, czy wreszcie jak to jest dojechać ciężarówką na koniec świata, gdzie nie dotarł wcześniej żaden kołowy pojazd mechaniczny. Ci, którzy mają odwagę realizować nawet najbardziej nieprawdopodobne marzenia opowiedzą o przepłynięciu wpław jeziora Bajkał, o wyprawie "maluchami" (fiatami 126p) do Mongolii, a także o trawersie największej wyspy świata, Grenlandii, i trwającym 35 dni 665-kilometrowym marszu przez zrytą tysiącem szczelin lodową pustynię, zmaganiach z lodem, śniegiem, wodą, wiatrem, mrozem i ciężarem 300-kilogramowego bagażu.

Będzie też o niezwykłej podróży poślubnej dookoła świata, z której małżonkowie wrócili z "pasażerem na gapę", zdobywaniu dziewiczych i arcytrudnych ścian wspinaczkowych w Himalajach i Pamiro-Ałaju, polskim rekordzie w dziedzinie eksploracji jaskiń, wejściu na dwa ośmiotysięczniki przez znakomitą alpinistkę młodego pokolenia oraz o żeglarskim wyczynie 78-letniego byłego koncertmistrza szczecińskiej Opery i Operetki, który samotnie opłynął Europę na niewielkim jachcie. Naprawdę różnorodnie.

A ponadto Afryka: pionierska ekspedycja w gabońską dżunglę Minkebe i dziewicze dorzecze Mvoung, opowieść o trudach pracy i życia na Saharze, które poznać można tylko przyłączając się do tradycyjnej karawany transportującej sól do Timbuktu, a także wyprawa rowerowa przez Zachodnią i Środkową część kontynentu. Zakończona niespodziewanie i nagle. Ślubem podróżnika z poznaną w Kinszasie Afrykanką.

Nie zabraknie i innych przedsięwzięć rowerowych. Prezentacje z wypraw przez bezdroża, pustynie i wyżyny Ameryki Południowej (z wjechaniem na dwóch kółkach pod sam szczyt wulkanu Aucanquilcha w Andach przy dwudziestopięciostopniowym mrozie włącznie), powinny zadowolić nawet najbardziej wybrednych. Podobnie jak i relacja z ekspedycji na Madagaskar, której uczestnicy przedzierali się przez porośnięte gęstą dżunglą rejony wyspy, by dotrzeć do ludzi pamiętających jeszcze Arkadego Fiedlera i poznać dalsze losy bohaterów jego książek. Udało im się.

Rocznicowy charakter całego wydarzenia stanowi okazję do przypomnienia osiągnięć i prelekcji, które na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat tworzyły charakter i historię Kolosów. Gośćmi imprezy będą laureaci prestiżowych statuetek z lat 1999-2008.


Oficjalny serwis Kolosów - www.kolosy.pl

Spotkania na stronie Gdyni - www.gdynia.pl/spotkania
powrót
ARCHIWUM WIADOMOŚCI
Rok: 2005  2006  2007  2008  2009  2010  2011  2012 
Miesiąc: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 
Jeśli masz informację o wydarzeniu związanym z podróżami, turystyką, przyrodą, poinformuj nas o tym
Lista zwycięzcówWYŚLIJ ARTYKUŁ