podróże, wyprawy, relacje
ARTYKUŁYKRAJEGALERIEAKTUALNOŚCIPATRONATYTAPETYPROGRAM TVFORUMKSIEGARNIABILETY LOTNICZE
Geozeta.pl » Aktualności
reklama
[Wrocław] Spotkania z Górami: Ganges - z biegiem świętej rzeki
2009-03-03
Najbliższe Spotkania z górami odbędą się 10.03 br, gościć będziemy Kasię i Andrzeja Mazurkiewiczów, którzy przedstawią nam prelekcję pod tytułem "Ganges  - Z biegiem świętej rzeki". Prelekcja odbędzie się o godz. 19.00 w sali 329 gmachu głównego (A1) Politechniki Wrocławskiej przy Wybrzeżu Wyspiańskiego. Wstęp Wolny

Ganges jest niezwykłą rzeką. Od ilości wody, którą niesie rzeka zależą losy milionów mieszkających nad nią ludzi. Szczególnie ważny jest okres wiosenny gdy topnieją śniegi z górskich lodowców i okres letni gdy nadchodzą opady monsunowe. Ale przede wszystkim Ganges, albo Ganga, uważana jest przez wyznawców hinduizmu za świętą rzekę - boginię. Pielgrzymi z całych Indii przybywają do świętych miejsc położonych nad jej brzegami aby wykąpać się w jej wodach. Wierzą, że taka kąpiel oczyści ich z grzechów. O wschodzie słońca i tuż przed jego zachodem wierni modlą się do rzeki medytując, śpiewając mantry, puszczając na jej wody ofiary w postaci łódeczek z liści, czy dokonując rytualnych ablucji.

Naszą podróż rozpoczniemy od Himalajów Garhwalu gdzie z ośnieżonych gór biorą początek rzeki Bhagirati, Alaknanda i Mandakini, które po połączeniu tworzą rzekę Ganges. Ich źródła to sanktuaria stanowiące cel licznych podróży religijnych. Dotrzemy do nich wędrując szlakami pielgrzymów. Zjeżdżając na niziny zatrzymamy się w Riszikeszu - znanym centrum jogi i Haridwarze - mieście gdzie wartki nurt rzeki spływającej z gór na niziny ma silną moc obmywania grzechów. Następnie dotrzemy do Allahabadu, w którym łączą się trzy rzeki: Ganges, Yamuna i niewidzialna Saraswati, do fascynującego Varanasi, Kalkuty i wyspy Sagar w Zatoce Bengalskiej, do której wpadają wody świętej rzeki.

KATARZYNA i ANDRZEJ MAZURKIEWICZOWIE

Pasja podróżowania stała się dla nas sposobem na życie. Na wędrówkach po himalajskich regionach Indii i Nepalu, po Syberii (Jakucja, Buriacja), rosyjskim Dalekim Wschodzie (Kamczatka, Wyspy Kurylskie), Azji Środkowej, Mongolii, Pakistanie i Iranie spędziliśmy w sumie kilka lat.  Najwięcej czasu spędziliśmy na trekkingach w Himalajach indyjskich, które wciąż fascynują nas swoją różnorodnością.  Zajmujemy się zawodowo prezentacją slajdów i organizacją wypraw poznawczych i trekkingowych w Himalaje, na Syberię i do Mongolii.
powrót
ARCHIWUM WIADOMOŚCI
Rok: 2005  2006  2007  2008  2009  2010  2011  2012 
Miesiąc: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 
Jeśli masz informację o wydarzeniu związanym z podróżami, turystyką, przyrodą, poinformuj nas o tym
Lista zwycięzcówWYŚLIJ ARTYKUŁ