podróże, wyprawy, relacje
ARTYKUŁYKRAJEGALERIEAKTUALNOŚCIPATRONATYTAPETYPROGRAM TVFORUMKSIEGARNIABILETY LOTNICZE
Geozeta.pl » Aktualności
reklama
Pełny program "V Raciborskiego Festiwalu Podróżniczego - WIATRAKI"
2008-10-20
Piątek 24 października

Blok Szkolny

8.30 – Wojciech Grzesiok: "Patagonia – wertykalny koniec świata"

Patagońskie Turnie działają na wyobraźnie wspinaczy na całym świecie.
Sezon Letni, który w tamtych rejonach przypada w czasie, gdy na północnej
półkuli panuje zima, sprawia że wielu tych, dla których marzeniem jest widzieć gdzieś w dole miasteczko el Chalten i wielki lodowiec kontynentalny, styczeń i luty spędza w cieniu Fitz Roy'a.

Wspinaczka w Patagonii to nie tylko walka o pokonanie kilometrów pionowego granitu, to przede wszystkim ciągła ruletka z pogodą, gdyż zmiany warunków są tam
najgwałtowniejsze na świecie.

W styczniu tego roku do El Chalten zawitała grupa wspinaczy Klubu Wysokogorskiego Gliwice z zamiarem zdobycia Fitz Roy'a. Oto ich przygody...


10.00 – Leszek Szczasny: "Syria: starożytność i ramadan z dyktaturą w tle"

Slajdowisko jest zapisem miesięcznego pobytu w Syrii we wrześniu 2008 roku. Autor przedstawia nie tylko słynne miejsca starożytne (np. Palmyra, Apamea, Bosra) czy średniowieczne (np. zamek krzyżowców w Krak de Chevaliers). Maluje również obraz życia codziennego i religijnego w czasie muzułmańskiego postu – ramadanu. Zaprasza także do dwóch syryjskich metropolii – Aleppo i Damaszku, nie stroniąc od komentarzy dotyczących smutnej rzeczywistości politycznej tego zniewolonego kraju. Osobny krótki dział stanowi prezentacja Syrii jako skansenu starych samochodów – 30, 40-letnich mercedesów, volvo i fordów. Wszystko to przeplecione jest relacją z zaskakujących przygód (których autostopowiczom nigdy nie brakuje) i spotkań z ludźmi.
 
11.30 – Dawid Wacławczyk: "Kambodża – Laos – Tajlandia"

Relacja z ostatniej rosynanckiej podróży, która odbyła się na przełomie listopada i grudnia 2007 roku, w czasie której podróżując w rytmie prawdziwie ekspresowym (3 tygodnie), wykorzystując dany czas do granic możliwości (5 lotów w samej Azji...), łącząc się, dzieląc i tworząc zmienne składy czasowo – osobowe udało nam się przetoczyć przez 3 piękne kraje Azji Południowo – Wschodniej...

W czasie pokazu slajdów dowiecie się nieco o każdym z tych krajów oraz zobaczycie to, co zdążyliśmy zobaczyć i sfotografować: historyczne i trampingowe centrum Bangkoku, pełną życia i ducha Azji, ale też skąpaną w tragicznej przeszłości stolicę Kambodży Phnom Penh, niesamowite, ogromne, misterne, wyjątkowe i niezapomniane świątynie Angkoru, najważniejszą żyłę życia Azji Południowo – Wschodniej – czyli potężny Mekong, plantacje kawy na Płaskowyżu Bolaven w cudownie spokojnym Laosie, oraz bajeczne, białe plaże maleńkiej wyspy Ko Lipe, położonej na lazurowym Morzu Andamańskim...


18.00 – oficjalne otwarcie V Raciborskiego Festiwalu Podróżniczego WIATRAKI

GOŚCIE SPECJALNI: Asia i Edi Pyrek "Wyprawy na drugą stronę lustra
– rzecz o duchach, magii, rytuałach i poszukiwaniu mocy"

Asia i Edi – kultowe postacie na mapie polskiego globtrotteringu, opowiedzą nam o tym, że podróżowanie to nie sprawa geografii tylko stan umysłu. Że podróżować można zawsze i wszędzie. Nie ma więc znaczenia gdzie się jest – ważne jest nasze nastawienie. Podejście do życia – specyficzny i na poły mistyczny stan skupienia i uważności. W tym stanie człowiek czuje jak płynie. Świat nagina się do jego marzeń i pragnień. Stan ten ich zaprzyjaźnieni Indianie nazywają "Wędrówką w pięknie".
I o tym będzie ten pokaz – o sposobie podróżowania, który jest bardziej filozofią
życia niż sposobem na przemieszczanie się z jednego miejsca do drugiego.


ok. 19.00 - Wyprawa MOTOSYBERIA.COM

Motocyklowa wyprawa na "koniec świata" – do Magadanu, położonego na wschodnim krańcu Rosji. Dużo błota, surowego mięsa, bratania się z tubylcami i ekstremalne emocje: od zwątpienia do totalnej ekstazy. W 3 miesiące, 3 śmiałków, na 3 motocyklach przejechało 23 tys. km przez Polskę, Ukrainę, Gruzję, Armenię, Azerbejdżan, Turkmenistan, Uzbekistan, Tadżykistan, Kirgistan, Kazachstan, Mongolię i Rosję, by zrealizować marzenie, które przerodziło się w obsesję: dotarcie do Magadanu.

W trakcie podróży MotoSyberia, jak to często bywa, okazało się jednak, że to nie cel był najważniejszy, ale droga i wszystko, co po drodze.

Motosyberzyści: Maciej Swinarski, Marcin Safranow, Mirosław Kolerski

Wyprawa uzyskała wyróżnienie w kategorii "Wyczyn Roku" podczas gali rozdania "Kolosów 2007" w Gdyni.


20.00 – koncert zespołu SOOMOOD

Soomood prezentuje niesamowite połączenie arabskiego folku z gitarowym europejskim brzmieniem oraz elektroniką. Udaje się to dzięki połączeniu sił wielu znakomitych muzyków krakowskich i wrocławskich z niesamowitym głosem pochodzącej z Jemenu wokalistki i poetki Rasm Al-Maschan, która wykonuje pieśni w języku angielskim i ... arabskim!Sobota 25 października

13.00 – ROWEROWA MASA KRYTYCZNA (akcja stowarzyszenia ASK)
 - spotkanie koło baru KLEPKA – przy rondzie Opawska / Łąkowa

13.00 – 15.00 Wyścig Slajdów Podróżniczych - zgłoszenia: dawid(małpa)rac.pl

15.00 – Anna Piasek: "Śladami Pawła Edmunda Strzeleckiego – Australia" (film)

Film zrealizowany dla Discovery - Historia TVN. Głównymi bohaterami dokumentu są Monika i Norbert Oksza Strzeleccy, którzy podróżują po świecie szlakiem swojego znanego przodka, Pawła Edmunda Strzeleckiego. Ich poszukiwania przeplatają się z retrospekcyjnymi scenami (XIX-wiecznymi) z życia Strzeleckiego. O wielkim polskim podróżniku  i jego osiągnięciach opowiadają też wybitni polscy naukowcy - prof. Lech Trzeciakowski - historyk, prof.Aleksander Posern - Zieliński – etnograf i podróżnik Marek Tomalik. który przejechał Australię szlakiem Strzeleckiego pokonując bardzo trudny szlak trakingowy. Przeżycia Tomalika, fragmenty jego wyprawy, zwłaszcza przejazd przez pustynny interior Australii dopełniają obraz zmagania, jaki musiał pokonać największy z polskich podróżników – Sir Paweł Edmund


16.00 – Romek i Jonasz Zańko: "Jedziemy na wycieczkę, bierzemy misia w teczkę" (autostopem przez Rosję, do Mongolii, Chin i do Tybetu)

Romek Zańko od 7 lat wraz z synem Jonaszem, co roku wyruszają na wycieczki po świecie. Tym bliższym i trochę dalszym. Gdy Jonasz miał 6 lat, przeszli pieszo ze Świnoujścia na Hel bez namiotu i pieniędzy. W kolejnych latach autostopem pojechali do Francji, Szkocji, Indii. W roku 2006, autostopem przemierzyli Rosję, Mongolię i Chiny. Często wyruszają bez pieniędzy lub ich bardzo małą ilością. Gdy ich potrzebują siadają na ulicy i sprzedając swoje rysunki zarabiają na: "OBIAD I LODY".
Jeżdżąc w świat, do plecaków, oprócz podstawowego ekwipunku pakują kilkaset pluszaków, zebranych głównie od znajomych. Wysłane w daleką podróż misie i inne maskotki są prezentem dla napotykanych dzieci.

Za swoje nietypowe wyprawy nietypowy sposobami Romek zdobył wyróżnienie oraz Nagrodę Dziennikarzy w prestiżowym konkursie KOLOSY 2006, podczas IX Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów.

17.00 - Lech Flaczyński: "Z czekanem i pagajem – Alaska 2007"

Prezentacja z nietypowej wyprawy na Alaskę w 2007 r. Lecha i Wojciecha Flaczyńskich, ojca i syna, chcących zmierzyć się z żywiołami ziemi i wody. Wyprawa obejmowała zarówno wejście w skrajnie trudnych warunkach pogodowych na McKinleya (6194 m), jak i dokonanie pierwszego polskiego spłynięcia trudno dostępną, dziewiczą i nieskażoną cywilizacją rzeką Kuskokwim. Było to niezwykle ambitne i znakomicie zorganizowane logistycznie przedsięwzięcie – a co warte podkreślenia zaplanowane i zrealizowane na własną rękę. Głównym celem wyprawy dla Lecha miało być spłynięcie rzeką Kuskokwim, a dla Wojtka zdobycie najwyższego szczytu Ameryki Północnej, ale swoje "własne Fitzcarraldo" przeżyli przebijając się pieszo ze 150 kg ekwipunkiem i canoe przez dziewiczą alaskańską tundrę znad jeziora Lake Minchumina nad rzekę Kuskokwim. Wyruszyli na szlak pełen niedźwiedzi i innych niebezpieczeństw, znany tylko jednemu z tamtejszych traperów, który na swojej starej mapie odręcznie wyrysował im drogę.
Pod szczytem McKinleya warunki gwałtownie się pogorszyły i wszystkie wyprawy przeczekiwały załamanie pogody. Polacy, mający jeszcze w planie spływ rzeką i ograniczeni czasowo, zdecydowali się na atak szczytowy przy -40o C i wietrze 70 km/h.

Na tegorocznym festiwalu w Gdyni Kapituła doceniła ten wysiłek, przyznając im
KOLOSA w prestiżowej kategorii Wyczyn Roku, a ich prezentacja została wyróżniona Nagrodą Dziennikarzy.


18.00 – Marta i Wojciech Grzesiok: "Kirgizja - marzenie o własnej górze"

Prelekcja będzie wspomnieniem o tym jak Marta i Wojtek (rodzeństwo) zrealizowali marzenie zdobycia dziewiczego szczytu. Cztery kolejne sezony górskie spędzali w dolinie Kaindy w górach Tien-Shan, na pograniczu Kirgisko-Chińskim, by kształtować znajomość wschodu, gór, ludzi, jazdy konnej, a także zasad mechaniki;)

Były to podróże, podczas których musieli pokonać nie tylko śniegi i ściany
Tien-Shan, ale i piaski stepów Kazachstanu, zmagać się z narowistymi końmi
rasy kirgiskiej, których także reanimować konie mechaniczne starego VW Transportera. Holować, być holowanym, pomagać i oczekiwać na pomoc...
Jednym słowem - przeżyć przygody z których ostateczne upragnione zdobycie "własnego" szczytu wcale nie było największą.


19.00 – Anna i Jakub Urbańscy:
"Ludzie, duchy, drzewa - wśród łowców głów z plemienia Asmat"

"Ludzie, duchy, drzewa" to historia wyprawy na tereny plemienia Asmat, owianych ponurą sławą łowców głów z południa Papui. Wyprawa do kraju bagien namorzynowych, malarycznej dżungli, do podniebnych domów kanibali z plemienia Korowai i zagubionych w ostępach wsi Asmatów – najbardziej znanych rzeźbiarzy Oceanii.

Owocem tej wyprawy, oprócz setek zdjęć była pokaźna kolekcja rękodzieła i rzeźb
rytualnych, eksponowana niedawno w Muzeum Azji i Pacyfiku. Wyprawa przyniosła autorom prestiżową nagrodę Kolos 2007 w kategorii "Podróże."


20.00 (w przerwie między slajdami a koncertem): pokaz Raciborskiej Grupy Rowerzystów Extremalnych oraz pokaz fire-show

20.30 – CELTIC MOTION PROJEKT
- widowisko grup Beltaine (muzyka) i Glendalough (taniec)

BELTAINE & GLENDALOUGH CELTIC MOTION PROJECT to niezwykłe zderzenie irlandzkiej i bretońskiej muzyki oraz irlandzkiego tańca na żywo. Całość oparta jest na tradycyjnej muzyce celtyckiej ubranej jednak we współczesne brzmienia i aranżacje.

Tradycja, nowoczesne brzmienia, efektowny taniec na żywo, instrumenty charakterystyczne zarówno dla muzyki irlandzkiej, bretońskiej ale także co ciekawe - hiszpańskiej i indyjskiej - to mieszanka która tworzy wyjątkowe i niezapomniane widowisko.

Specjalnie na poczet projektu stworzono także wizualizację multimedialną tworzącą rodzaj scenografii podczas widowiska.

22.30 – Zbigniew Piotrowicz – Nocny Blok Filmowy
/autorski wybór filmów z Przeglądu Filmów Górskich - Lądek Zdrój 2008

Przegląd Filmów Górskich im. Andrzeja Zawady w Lądku Zdroju, to największa impreza środowiska górskiego w Polsce. Przegląd od wielu lat ma już rangę imprezy międzynarodowej, gromadzi dziesiątki najlepszych filmów o tematyce górskiej i podróżniczej, dzieła najlepszych reżyserów i świetnych debiutantów. Ojcem i głównym mózgiem całego przedsięwzięcia jest Zbigniew Piotrowicz, który od 3 lat wybiera co lepsze kąski z ostatniej edycji swojej imprezy i przyjeżdża do Raciborza, by zaprezentować je na Wiatrakach. Czeka nas więc skondensowany górski cukierek:)

Niedziela, 26 października

10.00 – RACIBORSKI KLUB KAJAKOWY "JOOONYYY" zaprasza:
             "Spływ Odrą" na odcinku RAFAKO (zbiórka) - ZAMEK

15.00 – Niedzielny Blok Filmowy

             najlepsze filmy z Przeglądu Filmów Górskich - Lądek Zdrój 2008

18.00 – Dominik Włoch: "Piesza pielgrzymka z Gdańska do Jerozolimy"

Pięćdziesiąt dolarów w kieszeni, szesnaście kilogramów na plecach oraz... cztery i pół tysiąca kilometrów przebytych pieszo w ciągu stu dwudziestu pięciu dni. To w największym skrócie opis pieszej pielgrzymki z Gdańska do Jerozolimy, którą odbył 24 letni Dominik. Szedł przez Polskę, Słowację, Węgry, Rumunię, Bułgarię (w Sofii dołączył do niego jego 16-letni brat, Karol) i Grecję. Z Aten promem przeprawił się do Efezu, by następnie przez Turcję, Syrię, Jordanię i Izrael dotrzeć do upragnionego celu. Okazało się, że od zawartości portfela ważniejsza była wiara, że się uda...


19.00 – AINU - SHOW

Niecodzienność koncertu "Ainu" poruszającego się po kręgu World Music, polega na charakterze i atmosferze widowiska , w którym oryginalne zaśpiewy, brzmienia muzyki Aborygenów; Indian północno i południowoamerykańskich, połączone są z nastrojowymi melodiami granymi na fletniach pana, harmonijce ustnej, fletach i gitarze (na żywo). Całość pulsuje w egzotycznych rytmach afrykańskich, czy tanecznych rytmach latynoamerykańskich, do których wyśpiewywane są wokalizy etniczne. Nowością na skalę światową są niezwykłe instrumenty stworzone przez samego artystę jak metalowe specjalnie strojone fletnie pana o unikalnych brzmieniach, bębny, aborygeńskie Digieridu, czy harfa elektroniczna. W roli dobrego ducha koncertu występuje przyjaciel Ainu - Pies Husky.

Wizualizacji widowiska dopełniają dwa wideoskopy z ruchomymi obrazami o tematyce podróżniczej i ekologicznej, a 7 wideo-clipów rzucanych na dwa wielkie ekrany, sprawia że Ainu - Show dostarcza nie lada wrażeń ...

Dorobek artystyczny Ainu obejmuje ponad 1000 koncertów w 17 krajach świata, 7 video-clipów i 6 profesjonalnie wydanych płyt CD, które można będzie zakupić podczas koncertu.

Internautów zapraszamy na multimedialną i trójwymiarową stronę: www.ainu.pl
 
powrót
ARCHIWUM WIADOMOŚCI
Rok: 2005  2006  2007  2008  2009  2010  2011  2012 
Miesiąc: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 
Jeśli masz informację o wydarzeniu związanym z podróżami, turystyką, przyrodą, poinformuj nas o tym
Lista zwycięzcówWYŚLIJ ARTYKUŁ