podróże, wyprawy, relacje
ARTYKUŁYKRAJEGALERIEAKTUALNOŚCIPATRONATYTAPETYPROGRAM TVFORUMKSIEGARNIABILETY LOTNICZE
Geozeta.pl » Aktualności
reklama
3. Festiwal Filmy Świata Ale Kino!
2007-11-12
Wyjątkowe filmy z Azji, Bliskiego Wschodu, Afryki i Ameryki Łacińskiej na 3. festiwalu FILMY ŚWIATA ALE KINO! już od 14 listopada w kinach w Warszawie, Krakowie, Gdańsku i Poznaniu.

W ramach Festiwalu będą mogli Państwo obejrzeć filmy z tak odległych zakątków świata jak Sri Lanka, Malezja czy Bhutan, a także z Chin, Japonii, Indii, Palestyny, Brazylii, Argentyny i Ruandy.

W programie m.in.:

MAŁŻEŃSTWO TUI / TUYA'S MARRIAGE
reż. Wang Quan'an; Chiny 2007; 96 min.
Złoty Niedźwiedź MMF Berlin 2007
Nagroda Jury Ekumenicznego MFF Berlin 2007

Niezwykła, nostalgiczna opowieść rozgrywająca się w Mongolii Wewnętrznej, prowincji rzadko pokazywanej w filmach. Film wyreżyserował chińczyk Wang Quan'an, którego matka pochodziła z tamtych obszarów. Chciał w ten sposób złożyć hołd silnym mongolskim kobietom, na których barkach często spoczywa obowiązek utrzymania domu i rodziny. Bohaterka filmu zmuszona jest rozwieść się z ciężko chorym mężem, ponieważ nie może sama utrzymać rodziny. Każdemu kandydatowi stawia warunek - żeby się z nią ożenić, musi zapewnić utrzymanie choremu mężowi.

DZIENNIKI KNUDA RASMUSSENA / THE JOURNALS OF KNUD RASMUSSEN
reż. Norman Cohn, Zacharias Kunuk; Kanada 2006; 112 min.
MFF Toronto 2007

W latach 1920-1924, duński badacz Inuitów Knud Rasmussen poprowadził pięć wypraw przez arktyczne tereny Ameryki Północnej. Po drodze naukowiec i jego towarzysze zaprzyjaźnili się z wielkim szamanem Avva i jego rodziną, a potem opisali wydarzenia, które okazały się momentem przełomowym w kulturze społeczności Iglulik. Okazało się, że wraz z ekipą naukowców do wioski wtargnęła cywilizacja: handel międzynarodowy, śledztwo w sprawie zabicia białego człowieka i niepowstrzymana ekspansja chrześcijaństwa. Wszystko to zmieniło miejscowe obyczaje i obaliło tabu, które istniały od setek lat.
"Dzienniki Knuda Rasmussena" to poetycki, eliptyczny obraz o pierwszym spotkaniu europejskich odkrywców z Inuitami. Jednocześnie pierwszy film, pokazujący to spotkanie z perspektywy tubylców. Wydaje się, że jego autorzy wykroczyli poza sferę sztuki i dokonali czegoś, co jest również wydarzeniem kulturowym i historycznym. Film w fenomenalny sposób łączy fikcję i dokument, etnografię i mit. Pozwala być świadkiem szczególnego życia bohaterów, a jednocześnie pokazuje dramat wykorzenienia, które zagraża temu światu. Przedstawia serię zdarzeń, które miały miejsce w 1922 roku, kiedy chrześcijaństwo zaczęło wypierać szamanizm, a równowaga życia Inuitów została zmieniona na zawsze.

STAN ŚWIATA / THE STATE OF THE WORLD
reż. Apichapong Weerasethakul (Tajlandia), Vincente Ferraz (Brazylia), Ayisha Abraham (Indie), Wang Bing (Chiny), Pedro Costa (Portugalia), Chantal Akerman (Belgia); Portugalia 2007; 105 min.
MFF Cannes 2007

Film nowelowy, będący syntezą współczesnego świata, do realizacji którego zaproszono sześciu reżyserów z różnych krajów. Każdy z nich podjął inny temat i przedstawił "kawałek świata" najbardziej mu bliski. Stosując odmienne metody filmowania, w kilkunasto-minutowej historii wszyscy nakreślili swoje krytyczne obserwacje na temat stanu współczesnego świata, pokazując obyczajowo-społeczne zmiany, jakie w nim zachodzą.

Więcej informacji na www.filmyswiata.pl oraz  www.manana.pl.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY
powrót
ARCHIWUM WIADOMOŚCI
Rok: 2005  2006  2007  2008  2009  2010  2011  2012 
Miesiąc: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 
Jeśli masz informację o wydarzeniu związanym z podróżami, turystyką, przyrodą, poinformuj nas o tym
Lista zwycięzcówWYŚLIJ ARTYKUŁ