podróże, wyprawy, relacje
ARTYKUŁYKRAJEGALERIEAKTUALNOŚCIPATRONATYTAPETYPROGRAM TVFORUMKSIEGARNIABILETY LOTNICZE
Geozeta.pl » Aktualności
reklama
[Kraków] Spotkania Podróżników i Eksplorerów
2007-10-11
Miejsce: Kraków, Centrum Kultury "Dworek Białoprądnicki", Zajazd Kościuszkowski, ul. Białoprądnicka 3
Termin: 24-25 listopada 2007
Kontakt: spotkania@kolosy.pl
Oficjalny serwis: www.kolosy.pl
Wstęp wolny

Wszystkich ludzi ciekawych świata i spragnionych autentycznych, soczystych opowieści o podróżach zapraszamy pod koniec listopada do Krakowa na wyjątkową imprezę. Spotkania Podróżników i Eksplorerów to wydarzenie, którego głównymi bohaterami będą nie ograne telewizyjne gwiazdy, ale prawdziwi pasjonaci i poszukiwacze przygód. Wśród nich postaci znane i cenione w podróżniczym środowisku - m. in. autorzy najwybitniejszych przedsięwzięć eksploracyjnych XX wieku - ale przede wszystkim młodzi i ambitni globtroterzy, żeglarze i alpiniści również mający w swoim dorobku znakomite dokonania, nierzadko światowej rangi.

"Otwarte głowy"
Spotkania Podróżników i Eksplorerów w Krakowie to impreza organizowana z myślą o ludziach z "otwartymi głowami". Tacy są jej gospodarze - prelegenci oraz autorzy prezentowanych zdjęć i filmów - i do takiej publiczności jest adresowana. Dlatego na Spotkania zapraszamy nie tylko podróżników, ale wszystkich, którzy chcą posłuchać ciekawych historii, obejrzeć oryginalne, autorskie filmy i porozmawiać o swoich wrażeniach w dobrej, bezpretensjonalnej atmosferze - wstęp wolny. Dajemy gwarancję, że będzie interesująco.

Wszystkie strony podróżowania
W ciągu dwóch dni Spotkań o swoich podróżach i doświadczeniach opowiedzą ludzie przemierzający niemal wszystkie zakątki świata i to na najprzeróżniejsze sposoby: od Bhutanu po Karaiby, od Wyspy Wielkanocnej po Islandię; kajakiem, pieszo, pociągiem i na czworakach; eksplorujący najgłębsze systemy jaskiniowe Chin i wspinający się w dziewiczych rejonach Karakorum; włóczący się od domu do domu w Sudanie i zdobywcy jednej z najmniej dostępnych gór świata - patagońskiego Fitz Roya.

Na miarę zdobycia Mount Everestu
Gościem specjalnym imprezy będzie Piotr Chmieliński, bohater słynnej książki Joe Kane'a "Z nurtem Amazonki", wyróżniony w 2001 roku - wraz z pozostałymi członkami grupy Canoandes - Super Kolosem za zdobycie 20 lat wcześniej najgłębszego kanionu na kuli ziemskiej, kanionu Colca w Peru. W Krakowie opowie jednak nie o tym, lecz - cytując "The New York Times" - o "jednym z największych wyczynów XX wieku, porównywalnym ze zdobyciem Bieguna Północnego i Mount Everestu", czyli o przepłynięciu kajakiem Amazonki od jej źródeł aż do Atlantyku. Ta niesamowita, trwająca blisko pół roku ekspedycja, to 170 dni walki z żywiołem, rwącymi andyjskimi bystrzami i tropikalną dżunglą; niezwykła szkoła pokonywania własnych ograniczeń, przekraczania barier i nauka wytrwałości w dążeniu do celu. Spośród 10 uczestników tej wyprawy tylko jeden, jako pierwszy człowiek na świecie, pokonał każdy z prawie siedmiu tysięcy kilometrów największej rzeki świata - Piotr Chmieliński, posiadacz dwóch rekordów Guinnesa, gość specjalny Spotkań Podróżników i Eksplorerów.

Kolosy i fotoplastykon
Oprócz prelekcji zapraszamy również na pokazy filmów laureatów Kolosów z lat 2005-2007 w kategoriach "Żeglarstwo" (przepłynięcie jachtu "Nekton" przez Przejście Północno-Zachodnie w Arktyce), "Podróże" (wyprawa 30-letnią ciężarówką z pogranicza pakistańsko-afgańskiego do Polski) oraz "Wyczyn Roku" (niezwykłe, niewiarygodne przedsięwzięcie - samotne pokonanie rowerem najdłuższego szlaku terenowego świata, przez cztery australijskie pustynie).
Wydarzeniem zamykającym Spotkania będzie fotoplastykon. Jego formuła jest otwarta - wszystkich, którzy chcieliby pokazać na nim swoje zdjęcie i slajdy z podróży, gorąco do tego zachęcamy. Wystarczy przygotować krótki pokaz i zgłosić się do organizatora Spotkań. Jedyne kryterium: musi być ciekawie.

Organizator
Pomysłodawcą i organizatorem Krakowskich Spotkań Podróżników jest Janusz Janowski, człowiek świetnie znany w środowisku podróżniczym. To on wymyślił, stworzył i od ponad 10 lat organizuje co roku cieszącą się nieustającym powodzeniem ogromną ogólnopolską imprezę, jaką jest przyznanie Kolosów - prestiżowych nagród za wybitne dokonania podróżnicze i eksploracyjne.

Zobacz szczegółowy program festiwalu
powrót
ARCHIWUM WIADOMOŚCI
Rok: 2005  2006  2007  2008  2009  2010  2011  2012 
Miesiąc: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 
Jeśli masz informację o wydarzeniu związanym z podróżami, turystyką, przyrodą, poinformuj nas o tym
Lista zwycięzcówWYŚLIJ ARTYKUŁ