podróże, wyprawy, relacje
ARTYKUŁYKRAJEGALERIEAKTUALNOŚCIPATRONATYTAPETYPROGRAM TVFORUMKSIEGARNIABILETY LOTNICZE
Geozeta.pl » Aktualności
reklama
Projekt "Trójka przekracza granice"
2007-09-03
8. września na antenie Polskiego Radia rusza projekt "Trójka przekracza granice"
 
1. Ogólny charakter.

"Trójka przekracza granice" to największy projekt podróżniczy w historii radia w Polsce. Czterech reporterów Trójki na miesiąc rozjedzie się w cztery strony świata. To jednak nie projekt wakacyjny. To dziennikarskie, reporterskie wyzwanie, by zobaczyć, zrozumieć i opisać miejsca, kultury i zwyczaje, do których większość z nas nie ma na co dzień dostępu.

Nasi wysłannicy będą wyposażeni w nowoczesny sprzęt satelitarny, który pozwoli nam nie tylko wysłuchać ich relacji, ale i obejrzeć zdjęcia czy filmy z każdego etapu podróży, czytać blogi i śledzić na bieżąco trasę dzięki nadajnikom GPS.

Wojciech Cejrowski przejedzie Amerykę Płd. Dotrze m.in. do Iquitos, miasta w peruwiańskiej dżungli, do którego nie prowadzi żadna droga.

Michał Żakowski spróbuje zrozumieć istotę Indii, rozpędzonego gospodarczego słonia, kraju Bollywood, skrajnej nędzy i bajecznego bogactwa.

Dymitr Strelnikoff, Rosjanin mieszkający na stałe w Polsce, odbędzie podróż śladem rosyjskiej duchowości. Pokaże Matkę Rosję z unikalnej perspektywy, jednocześnie Rosjanina i obcokrajowca.

Dariusz Rosiak spróbuje odpowiedzieć na pytanie, co gnębi kontynent afrykański, przejeżdżając go w poprzek, od Tanzanii po Senegal.


2. Czemu ten projekt jest wyjątkowy?

- Rozmach: po raz pierwszy projekt wyjazdowy organizowany jest na taką skalę. Cztery podróże na raz, filmy, zdjęcia, relacje, blogi, budżet. Jest to najbardziej zaawansowany technicznie i logistycznie projekt podróżniczy, jaki odbywał się w polskich mediach (w niektórych przypadkach różnica czasu między poszczególnymi kontynentami wynosić będzie nawet 18 godzin). To też największa akcja antenowa Trójki w tym roku.
- Egzotyka: dajemy możliwość zobaczenia i zrozumienia miejsc, których większość z naszych słuchaczy nigdy nie zobaczy.
- Kanały dotarcia: radio, internet, telewizja, prasa, plakaty, inserty/gadżety
- Gwiazdy: przede wszystkim Wojciech Cejrowski i Dariusz Rosiak.
- Znane marki współpracujące: Nokia, TPSA, British Airways, Wirtualna Polska, Neostrada.

3. Finanse, sponsorzy i partnerzy.

Całościowy budżet projektu, z wliczonymi barterami, kosztem jego realizacji, łączeniami, promocją itp. to prawie 500 tys. zł

Partnerami "Trójka przekracza granice" są:
- TPSA, sponsor główny
- Wirtualna Polska i Wideostrada (jedna z usług Neostrady, oba - media TPSA)
- British Airways (80% połączeń lotniczych)
- Nokia (nowoczesne telefony komórkowe, wyposażone w GPS, aparaty i kamery)

4.Szczegóły realizacji.

Projekt będzie realizowany na następujących polach:
- antena Trójki, od poniedziałku do czwartku: jesteśmy przygotowani nawet na 14 połączeń dziennie, zawierających relacje na żywo, przygotowane materiały, rozmowy z gośćmi itp. Poniedziałki poświęcone będą Afryce, wtorki - Ameryce Południowej, środy - Indiom, a czwartki - Rosji.

Relacje są przewidziane o następujących porach:

6:45
7:45
8:45
9:20
ok. 10:40
11:30
13:20
13:45
14:30
15:20
16:35
17:35
18:35
19:35

- Antena Trójki, soboty 11-13 - specjalny program "Trójka przekracza granice", podsumowanie tygodnia. Najciekawsze relacje każdego z reporterów, muzyka świata, goście i - najważniejsze - równoczesne łączenia z dwoma kontynentami na raz. Poprowadzi go Tomek Michniewicz (wcześniej m.in. redaktor naczelny miesięcznika kulturalnego "Vaganzza", dziennikarz "Polityki" i prowadzący Radia Bis).
- www.polskieradio.pl/granice - specjalna podstrona poświęcona projektowi, zawierająca blogi, zdjęcia i filmy każdego podróżnika
- Portal Wirtualna Polska - zdjęcia, filmy, informacje
- Wideostrada (usługa Neostrady realizowana na telewizorach) - specjalna strona, filmy, zdjęcia, blogi.

5. Kto, dokąd i w jakim celu?

Wszystkie trasy mają charakter planu - mogą ulec zmianie, z wielu powodów (pogoda, trudności, możliwości, koszty).

Wojciech Cejrowski - Ameryka Płd.
Trasa: Trynidad i Tobago - Peru - Kolumbia

Na Trynidadzie nasz reporter odwiedzi buzujący Port Of Spain i sąsiednie Tobago, następnie uda się przez Wenezuelę do stolicy Peru, Limy. Stamtąd dotrze do Iquitos, miasta w środku dżungli, do którego można tylko dopłynąć lub dolecieć, gdyż nie prowadzą do niego żadne drogi. Iquitos stanowić będzie bazę dla dwutygodniowej ekspedycji do dżungli, śladami dzikich plemion. Będzie to prawdopodobnie pierwsza polska transmisja na żywo ze środka lasu tropikalnego. Przemierzając dżunglę, Wojciech Cejrowski przekroczy granicę Kolumbii i dotrze drogą wodną do miasta Leticia.

Wojciech Cejrowski - znany podróżnik, fotograf, pisarz i publicysta specjalizujący się w Ameryce Południowej. Autor wielu programów telewizyjnych i radiowych. W Trójce prowadzi sobotnią "Audycję podzwrotnikową".

Z Wojciechem Cejrowskim w podróż pojedzie Filip Jasieński, który jednak nie będzie obecny w jakiejkolwiek formie na antenie.

Dariusz Rosiak - Afryka.
Trasa: Zanzibar (należy do Tanzanii) - Tanzania - Ghana - Mali - Senegal.

Dariusz Rosiak przemierzy kontynent afrykański ze wschodu na zachód. Planuje zobaczyć dawny targ niewolników na Zanzibarze, a w Ghanie odwiedzić króla plemienia Ashanti, będącego ważniejszą osobą niż prezydent kraju. W Mali, płynąc Nigrem, dotrze do Timbuktu, a w Senegalu zostanie aż do zakończenia Ramadanu. Afrykę wciąż nęka bieda, choroby tropikalne (przede wszystkim malaria) i wewnętrzne konflikty. Nasz reporter spróbuje zrozumieć co tak naprawdę trawi ten konglomerat kultur, religii i sprzeczności.

Dariusz Rosiak - wieloletni pracownik francuskiego radia RFI, sekcji polskiej BBC i korespondent polskich mediów w Londynie. Wcześniej publikował m.in. w "Życiu" i "Tygodniku Powszechnym", dziś - w "Rzeczpospolitej". W Trójce prowadzi sobotni "Raport o stanie świata".

Michał Żakowski - Indie.
Trasa: Delhi - Waranasi - Agra - Radżastan - Kerala - Bombaj.

Indie są nazywane rozpędzonym słoniem gospodarczym, który może zagrozić azjatyckim tygrysom. Są też niezmiennie barwnym krajem, w którym niesamowite bogactwo sąsiaduje ze skrajną biedą. Michał Żakowski przejedzie je z północy na południe, od Delhi, przez święte miasto Waranasi, niewiarygodnie kolorowy Radżastan do Kerali oraz Dharavi, wielomilionowych slumsów w Bombaju. Być może da mu się też dotrzeć do Kashmiru, spornej prowincji, w której trwa ciągła wojna między Indiami i Pakistanem, a także próbuje uzyskać audiencję u Dalajlamy.

Michał Żakowski - wieloletni korespondent IAR-u, obsługujący m.in. konflikty zbrojne. Opisywał sytuację w Iraku, Libanie i Pakistanie po trzęsieniu ziemi. W Trójce jest reporterem, niedawno realizował znakomity "Dzień z Jamajki".

Dymitr Strelnikoff - Rosja.
Trasa: St.Petersburg - Moskwa - Ałmaty - Irkuck - Sachalin.

Stosunki polsko-rosyjskie z racji historycznych zaszłości obarczone są dużą dozą wzajemnej podejrzliwości i stereotypów. Dymitr pokaże Rosję w inny niż dotychczas sposób. Opisze ją Polakom oczami Rosjanina, który mieszka w Polsce. Zdemitologizuje ją i odczaruje, skupiając się na życiu zwykłych ludzi. Wypłynie łodzią na Bajkał, przetnie Syberię, przejdzie ulicami Moskwy i dotrze do Ałmat. W sumie przemierzy dziesięć stref czasowych, od St. Petersburga po wybrzeże Pacyfiku.

Dymitr Strelnikoff - dziennikarz i autor książek, jeden z bohaterów programu "Europa da się lubić". W Trójce pojawia się w "KOZIE" i "Zagadkowej niedzieli". Na stałe mieszka w Polsce.

6. Przygotowanie uczestników.

Każdy z reporterów jest wyposażony w:
- system łączności satelitarnej (Inmarsat Nera MPDS Worldcommunicator, kodek TLE)
- sprzęt nagraniowy Edirol i Nagra (lub MiniDisc Sony)
- nowoczesne telefony komórkowe Nokii, z nadajnikami GPS, kamerą i aparatem telefonicznym.
- słuchawki, mikrofony itp.
- laptop przygotowany do wielościeżkowego montażu dźwięku w warunkach polowych i łączenia z internetem z dowolnego miejsca świata.

Polskie Radio ubezpiecza zarówno sprzęt, jak i reporterów, rozbudowanymi pakietami, pokrywającymi wszystkie możliwe zagrożenia, z którymi mogą się spotkać na trasie. Oczywiście reporterzy przyjęli wszystkie konieczne szczepienia.

Wszystkie polskie placówki dyplomatyczne na terenie krajów, które odwiedzą nasi reporterzy zostały powiadomione o naszym projekcie. W sytuacji kryzysowej przeprowadzimy błyskawiczną akcję ratunkową przy pomocy MSZ, British Airways i innych instytucji, których ewentualny udział nie powinien zostać ujawniony. Jesteśmy przygotowani do ściągnięcia naszych reporterów z każdego miejsca na świecie, jak również dostarczenia im pieniędzy, udzielenia asysty technicznej lub innej pomocy, której mogą potrzebować.

Dyżury osób, odpowiedzialnych za udzielenie jakiejkolwiek pomocy lub koordynację większych akcji ratunkowych, będą pełnione w Warszawie 24/7.

Mamy zabezpieczoną rezerwę budżetową, gdyby któremuś z reporterów zabrakło pieniędzy. Będziemy albo zasilać ich konta, albo dostarczać pieniądze przelewem Western Union.
 
Więcej na stronie www.polskieradio.pl/granice
powrót
ARCHIWUM WIADOMOŚCI
Rok: 2005  2006  2007  2008  2009  2010  2011  2012 
Miesiąc: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 
Jeśli masz informację o wydarzeniu związanym z podróżami, turystyką, przyrodą, poinformuj nas o tym
Lista zwycięzcówWYŚLIJ ARTYKUŁ