podróże, wyprawy, relacje
ARTYKUŁYKRAJEGALERIEAKTUALNOŚCIPATRONATYTAPETYPROGRAM TVFORUMKSIEGARNIABILETY LOTNICZE
Geozeta.pl » Aktualności
reklama
[Warszawa] 5. Festiwal Kultury Brazylijskiej
2007-08-23
Stowarzyszenie Kultury Brazylijskiej zaprasza na 5. Festiwal Kultury Brazylijskiej, który odbędzie się w Warszawie w dniach 1-8 września 2007. Motywem przewodnim tegorocznego festiwalu jest Rio de Janeiro - A Maravilha do Brasil (Rio de Janeiro - Cud Brazylii)
 


Brazylia to bardzo różnorodny pod względem kulturowym kraj. Rok temu zaprezentowaliśmy stan Bahia i jego afrykańskie korzenie, a w tym roku chcemy pokazać jak najwięcej z tego, co ma do zaproponowania Rio de Janeiro. Przedstawimy różne aspekty kulturowe i społeczne Cudu Brazylii. Odbędą się pokazy znakomitych filmów, warsztaty, wykłady, koncerty, parada karnawałowa i imprezy klubowe. Zadbaliśmy o to, aby każdy znalazł wśród przygotowanych atrakcji coś dla siebie i rozsmakował się w bogactwie kultury Rio." - mówi Dyrektor Artystyczny Festiwalu, Paweł Kucharczuk.

Festiwal oficjalnie rozpocznie się 4 września ceremonią z udziałem Ambasadora Brazylii i występem chóru Uniwersytetu Ceara z Brazylii, a zakończy w sobotę 8 września spektakularną Paradą Karnawałową na Nowym Świecie i klubową Festą.

W dniach 1-2 września oraz 5-7 września znakomici instruktorzy z Brazylii i Polski poprowadzą warsztaty samby, języka portugalskiego oraz gry na bębnach i gitarze akustycznej, a także capoeira w wydaniu familijnym, czyli dla dzieci i rodziców.

O różnych obliczach Cudu Brazylii opowiedzą specjaliści podczas panelu edukacyjnego "Prawda i mity o Rio". Renata Siuda-Ambroziak, brazylianistka z Centrum Studiów Latynoamerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego, przybliży kulisy największego karnawału na świecie, a Artur Domosławski, reporter i publicysta ?Gazety Wyborczej" - życie w dzielnicach nędzy zwanych favelami. Wykłady połączone z dyskusją odbędą się we czwartek, 6 września, na Uniwersytecie Warszawskim. Wstęp wolny.

W piątek, 7 września, w warszawskim kinie Luna odbędzie się maraton filmów. O godz. 20.30 jako pierwszy wyświetlony zostanie obraz autorstwa Heleny Solberg: "Carmen Miranda: Bananas is My Business" - filmowa biografia wielkiej brazylijskiej gwiazdy filmowej lat '40. Kolejny punkt programu to wybitny debiut fabularny Nelsona Pereiry dos Santos z 1955 roku - "Rio, 40 graus" ("Rio, 40 stopni"). Obraz okrzyknięto zapowiedzią nadejścia brazylijskiego kina zaangażowanego społecznie - cinema novo. Maraton zamknie dzieło Georgesa Gachota "Maria Bethânia, música é perfume". Francuski reżyser zaprosi nas do czarodziejskiego świata dźwięków jednej z najwybitniejszych brazylijskich wokalistek - Marii Bethânii. W przerwach będzie można delektować się brazylijskim poczęstunkiem, kawą i yerba mate. Cena biletu na maraton: 30 zł.

W sobotę, 8 września, ulica Nowy Świat na kilka godzin zamieni się w Rio. O godz. 11.00 otworzy swoje podwoje miasteczko festiwalowe, a o godz. 15.30 z Ronda de Gaulle'a wyruszy imponująca Parada Karnawałowa złożona ze znakomitych orkiestr perkusyjnych, najlepszych polskich i brazylijskich tancerek samby oraz reprezentacji licznych w Polsce szkół capoeira. Do wieczora na scenie przy Ordynackiej odbywać się będą koncerty zespołów perkusyjnych i tanecznych, prezentacje grup capoeira oraz występy gwiazd - znakomitego brazylijskiego projektu muzycznego Os Cara de Pau i rewii Espirito da Danca Lecio Leala.

Sobotni wieczór zakończy całonocna impreza w 5 warszawskich klubach: Organza, Shot Bar, Lemon, Sheesha i Surf, gdzie zaprezentują się najlepsi w Polsce DJe grający muzykę brazylijską, a wśród nich Ed Szynszyl - znakomity DJ, znawca i miłośnik Brazylii oraz propagator kultury tego kraju. Jedyna okazja na pełny przegląd muzycznej strony Rio - Funky Rio, Samba Pagode, Batucada, Brazil House...
Wstęp do klubów płatny.

Więcej informacji: www.5festiwal.festabrasil.pl
powrót
ARCHIWUM WIADOMOŚCI
Rok: 2005  2006  2007  2008  2009  2010  2011  2012 
Miesiąc: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 
Jeśli masz informację o wydarzeniu związanym z podróżami, turystyką, przyrodą, poinformuj nas o tym
Lista zwycięzcówWYŚLIJ ARTYKUŁ