podróże, wyprawy, relacje
ARTYKUŁYKRAJEGALERIEAKTUALNOŚCIPATRONATYTAPETYPROGRAM TVFORUMKSIEGARNIABILETY LOTNICZE
Geozeta.pl » Aktualności
reklama
Festiwal w Krynicy na finiszu
2007-07-14
W sobotę 14.07 odbędzie się wielki finał IV Ogólnopolskiego Festiwalu Fotografii Przyrodniczej i Krajobrazowej. Na zwiedzających wciąż jeszcze czeka 47 wystaw z całego świata, które można zobaczyć w zabytkowych obiektach Krynicy – Zdroju. Na zakończenie przewidziano szereg atrakcji z pożegnalnym piknikiem integracyjnym włącznie.

Krynica już po raz czwarty gości najlepszych fotografów przyrody z Polski i zagranicy. Nasz festiwal ukierunkowany jest wyłącznie na fotografię przyrodniczą i krajobrazową, z zaznaczeniem wszystkich jej odmian – mówi Grzegorz Bogusz, Dyrektor Biura Organizacji Festiwalu. Prezentujemy zatem zarówno zdjęcia dzikich zwierząt, odległych zakątków świata, pejzaże, fotografię makro, jak i zdjęcia artystyczne, które stanowią ciekawy kontrapunkt w fotografii przyrodniczej, w większości nastawionej na walory dokumentalne i poznawcze – dodaje.

Talenty na start


Głównym celem festiwalu jest wyłanianie talentów spośród osób, które zgłaszają się do części konkursowej – to oni są najważniejszymi bohaterami tego wydarzenia. W tym roku główną nagrodą w konkursie było wydanie autorskiego albumu fotograficznego w wydawnictwie "Pascal". To trofeum zdobył Maciej Duczyński za cykl zdjęć zatytułowany "Światła Północy". Na laureatów pozostałych nagród i wyróżnień czekały nagrody rzeczowe. Nagroda w postaci autorskiego albumu jaką opracowaliśmy wraz z wydawnictwem "Pascal" to znacząca nowość pośród nagród przyznawanych w konkursach fotograficznych. To cenna nagroda, szczególnie w tym kontekście, że wielu znakomitych fotografów latami poszukuje wydawców swoich prac, a kolejne wydawnictwa, działające na rynku przesyconym nadmiarem obrazów, odsyłają ich z kwitkiem – tłumaczy Agnieszka Kantaruk, pomysłodawca festiwalu. O tą nagrodę walczyło w tym roku 33 autorów zakwalifikowanych do II etapu konkursu. Każdy z nich pokazał na festiwalu swoją wystawę. Wszystkie ekspozycje oceniło Jury, następnie rozdzielając nagrody.

Zawodowcy uczą

Profesjonaliści, których na festiwalu też nie brak, prowadzą zajęcia plenerowe i warsztaty stacjonarne, podczas których wszyscy zainteresowani mogą zdobywać wiedzę i nowe umiejętności. Przez osiem dni jakie upłynęły od rozpoczęcia festiwalu odbyło się takich spotkań kilkanaście. Prócz tego publiczność wzięła udział w kilkudziesięciu wernisażach i pokazach slajdów. W ramach festiwalu przygotowałem pokaz slajdów z wypraw w Alpy i na Elbrus – mówi Piotr Major, jeden z fotografów uczestniczących w Festiwalu. Ze mną, publiczność pojechała do Australii – dodaje Andrzej Kulka, fotograf z Krakowa, który wczoraj zaprezentował w Krynicy prezentację multimedialną z kraju kangurów. W trakcie trwania imprezy atrakcje fotograficzne łączono też z muzycznymi. Już po raz drugi bierzemy udział w festiwalu fotografii, specjalnie dla jego uczestników przygotowaliśmy recital najpopularniejszych arii operowych i operetkowych – mówi prof. Feliks Widera z Akademii Muzycznej w Katowicach, który wraz ze swoimi studentami wystąpił na koncercie połączonym z pokazem slajdów z Islandii przywiezionych przez fotografa Włodzimierza Planetę. W tym pokazie, który miał miejsce w zabytkowej sali balowej Starego Domu Zdrojowego, wzięło udział blisko 200 osób – biorąc pod uwagę nikłe zainteresowanie sztuką, znamienne we współczesnym społeczeństwie, są to liczby prawdziwie imponujące.

Zapraszamy podróżników!

Chociaż tegoroczna edycja festiwalu powoli dobiega końca to myliłby się ten, kto sądzi, że do kolejnej pozostał cały rok. Oczywiście dla zwiedzających kolejny festiwal rozpocznie się dopiero w lipcu 2008, ale dla organizatorów i uczestników przygotowania do V edycji przypadną na początek tegorocznej jesieni – zaznacza Grzegorz Bogusz. Tej wielkości impreza wiąże się bowiem nierozerwalnie z cyklem drobiazgowych przygotowań rozłożonych na przestrzeni całego roku. Agnieszka Kantaruk, pomysłodawca imprezy żartuje: Za festiwalem nie zdążymy się stęsknić, po IV edycji czeka nas jakieś dwa tygodnie urlopu i zaczynamy V! Tym samym już z początkiem września do organizatorów mogą zgłaszać się osoby, które chciałyby wziąć udział w kolejnej edycji. Festiwalowy konkurs dla autorów nie zajmujących się fotografią zawodowo prawdopodobnie zostanie ogłoszony na przełomie roku (jego zasady pozostaną niezmienne względem minionych edycji, zmianie ulegają jedynie daty nadsyłania i oceny prac), zaś wszyscy, którzy chcieliby przyłączyć się do tej inicjatywy poza konkursem mogą pisać do organizatorów już teraz. Nasz festiwal jest dla wszystkich. Serdecznie zapraszamy przyrodników, podróżników, fotografów-artystów, wszystkich, którzy mogą i chcą przedstawić naszej publiczności coś interesującego – zaprasza Grzegorz Bogusz. A zatem, do zobaczenia w Krynicy za rok!

Dokładny program imprezy jest dostępny na: www.foto-festiwal.org
 
powrót
ARCHIWUM WIADOMOŚCI
Rok: 2005  2006  2007  2008  2009  2010  2011  2012 
Miesiąc: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 
Jeśli masz informację o wydarzeniu związanym z podróżami, turystyką, przyrodą, poinformuj nas o tym
Lista zwycięzcówWYŚLIJ ARTYKUŁ