podróże, wyprawy, relacje
ARTYKUŁYKRAJEGALERIEAKTUALNOŚCIPATRONATYTAPETYPROGRAM TVFORUMKSIEGARNIABILETY LOTNICZE
Geozeta.pl » Aktualności
reklama
The Tall Ships' Races 2007
2007-06-28
Regaty i zloty żaglowców odbywają się w Europie od kilkudziesięciu lat. Pomysł wyścigów statków żaglowych zrodził się w Anglii na początku lat 50. XX w. W ten sposób próbowano uratować "białe ptaki oceanów" wypierane ze szlaków handlowych przez statki parowe. Pierwsze regaty rozegrano w 1956 r. pod patronatem księcia Edynburga, a na trasie z angielskiego Torbay do Lizbony ścigało się 21 żaglowców. Sukces imprezy spowodował przekształcenie komitetu organizacyjnego w The Sail Training Association (STA) - brytyjskie Stowarzyszenie Szkolenia pod Żaglami. Tak też narodziła się idea "sail training" - edukacji młodych ludzi na pokładach statków żaglowych oraz regat i zlotów. Kiedy w 1972 r. sponsorem imprezy został producent szkockiej whisky z wizerunkiem "Cutty Sark" - najpiękniejszego i najszybszego klipra herbacianego XIX w., przyjęła nazwę "The Cutty Sark Tall Ships' Races".

Regaty i zloty to wielkie święto żeglarzy - zwłaszcza młodych, bo przepisy wymagają, aby połowa załogi była w wieku 15-25 lat. Dla międzynarodowej braci otwierają się miasta, a sportowe zmagania, marynarskie gry i zabawy, biesiady w pubach i na ulicach wciągają także mieszkańców i turystów, którzy specjalnie przyjeżdżają na zloty. Bo jest to wyjątkowa okazja do poznania tradycji, poczucia klimatu pracy oraz życia na dawnych i współcześnie budowanych żaglowcach, przeżywających dzisiaj swój renesans. A "poczuć wiatr w żaglach" można również śpiewając szanty, słuchając "morskich opowieści" czy oglądając parady żaglowców żegnających gościnne porty.

The Tall Ships' Races 2007 na Bałtyku rozpoczną się w Arhus w Danii (5-8 lipca). Stamtąd armada jachtów będzie się ścigać do Kotki w Finlandii (18-21 lipca). Później zaplanowano etap towarzyski (cruise-in-company) do Sztokholmu (27-30 lipca) połączony z wymianą załóg pomiędzy jednostkami. Kolejny etap regatowy odbędzie się na trasie Sztokholm - Szczecin.
W Szczecinie (4-7 sierpnia) będzie finał, zakończenie regat i przyznanie nagród.

The Tall Ships' Races 2007 na Bałtyku to:

* 100 żaglowców i jachtów z całego świata z otwartymi dla gości pokładami
* 5000 żeglarzy z każdego zakątka świata
* koncerty i imprezy
* wiele innych atrakcji

Więcej informacji:
www.szczecin2007.pl
www.tallshipsraces.pl

Zapraszamy do lektury artykułu Łukasza Cypriana Zboralskiego o zeszłorocznej edycji regat zamieszczonego w naszym serwisie
powrót
ARCHIWUM WIADOMOŚCI
Rok: 2005  2006  2007  2008  2009  2010  2011  2012 
Miesiąc: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 
Jeśli masz informację o wydarzeniu związanym z podróżami, turystyką, przyrodą, poinformuj nas o tym
Lista zwycięzcówWYŚLIJ ARTYKUŁ