podróże, wyprawy, relacje
ARTYKUŁYKRAJEGALERIEAKTUALNOŚCIPATRONATYTAPETYPROGRAM TVFORUMKSIEGARNIABILETY LOTNICZE
Geozeta.pl » Spis artykułów » Inne » Międzynarodowe linie autokarowe
reklama
Krzysztof Bielawski
zmień font:
Międzynarodowe linie autokarowe
artykuł czytany 8249 razy
Po Europie można podróżować między innymi pociągiem czy samolotem. Coraz więcej osób decyduje się też na międzynarodowe linie autokarowe. Niczym słynne amerykańskie greyhoundy, autokary zapewniają dojazd do wielu zakątków naszego kontynentu.
Dlaczego warto korzystać z międzynarodowych linii autokarowych? Powodów jest wiele. Po pierwsze - ceny biletów autokarowych są o wiele niższe od cen biletów kolejowych czy lotniczych. Przykładowo jednostronny bilet kolejowy z Warszawy do Frankfurtu/M to wydatek około 500 zł. W warszawskiej Agencji Turystyki WIKEL (www.wikel.prv.pl) bilet autokarowy dwustronny na tej samej trasie kosztuje jedynie około 300 złotych. Dzieci, młodzież do 26 lat, posiadacze kart Euro26, ISIC, GO25, seniorzy powyżej 60 lat, inwalidzi pierwszej grupy oraz ich opiekunowie, grupy powyżej dziesięciu osób mogą dodatkowo liczyć na zniżkę.
W zależności od Twoich potrzeb, możesz nabyć bilet jednostronny lub dwustronny, przy czym termin powrotu może być nieokreślony (tzw. bilet otwarty, "open"). Bilety dwustronne są ważne z reguły sześć miesięcy od daty wyjazdu, a w niektórych przypadkach istnieje możliwość przedłużenia ważności do dwunastu miesięcy. Warto dodać, że cena biletu dwustronnego jest dużo niższa od sumy cen dwóch biletów jednostronnych. Przykładowo bilet jednostronny do Londynu kosztuje 250 - 300 zł, dwustronny - tylko 350 - 420 zł (dane z lipca 2003). W okresie wakacji i świąt ceny ulegają podwyżkom, natomiast w dalszym ciągu są niższe od taryf kolejowych i lotniczych. Jeśli będziesz miał szczęście, możesz trafić na atrakcyjną promocję, na przykład w Walentynki, Prima Aprilis czy w Dniu Kobiet.
Dzięki rozbudowanej sieci połączeń, możesz dojechać bezpośrednio do wielu miast i miasteczek. To duże ułatwienie, jeśli chcesz uniknąć kłopotliwych przesiadek w nieznanym Ci kraju. Pamiętaj więc, że możesz dojechać nie tylko do dużych miast, na przykład Stuttgartu, Monachium, Paryża, ale też do licznych mniejszych miejscowości, takich jak Rottweil, Kempten czy Billy-Montigny. Podaj pracownikowi biura podróży miejscowość docelową i poproś o odnalezienie najbliższego miasta, do którego możliwy jest dojazd autokarem rejsowym. Poza nielicznymi wyjątkami przystanki autokarów najczęściej zlokalizowane są przy dworcach kolejowych lub autobusowych, co stwarza szansę na kontynuację podróży lokalnymi środkami transportu. Większość linii obsługiwanych jest co najmniej trzy czy cztery razy w tygodniu, co znakomicie ułatwia optymalne kształtowanie okresu trwania pobytu za granicą.
Dla wygody pasażerów, autokary renomowanych marek wyposażone są w uchylne fotele, klimatyzację, toaletę, barek oraz aparaturę audio-wizualną. Dzięki temu podróż bez większego trudu znoszą zarówno młodsi, jak i ci trochę starsi podróżni. I tu garść uwag na temat wyszczególnionych wcześniej udogodnień.... Fotele wzorowane są na fotelach lotniczych, mają zagłówki, podłokietniki, uchylają się lekko do tyłu, a w niektórych modelach autokarów można je też rozsunąć na boki. Jeśli fotel został wyposażony w pas bezpieczeństwa, zapnij go... Ze względu na ograniczoną pojemność zbiornika oraz techniczne trudności z jego opróżnianiem po drodze, autokarowa toaleta udostępniana jest w przypadkach "awaryjnych", a podróżni proszeni o korzystanie z toalet na parkingach podczas postojów. W barku serwowane są standardowe napoje gorące, typu kawa i herbata, czasem też "gorące kubki" lub napoje zimne. Raczej nie kupisz w nim nic do jedzenia. Na video wyświetlane są filmy, ale z doborem repertuaru bywa różnie, choć z drugiej strony trudno trafić w gust 30 - 40 osób jadących w autokarze. Aparatura klimatyzacyjna często umożliwia indywidualne regulowanie siły nawiewu - nie przesadzaj z nim, w trosce o zdrowie nie baw się w eskimosa. Nagłe wyjście na parking w upalny dzień spod mocnego strumienia chłodnego powietrza z klimatyzatora już niejednemu podróżnikowi zafundowało kilka dni leżenia w łóżku.
W zależności od długości trasy, autokar prowadzi z reguły nie mniej niż dwóch kierowców, którzy pracują w systemie zmianowym. Podczas gdy jeden kierowca prowadzi, drugi odpoczywa w specjalnej kabinie sypialnej. Po czterech godzinach następuję zamiana ról... Przy dłuższych trasach praktykowane jest często wymienianie kierowców na przykład na granicy na drugą parę.
W czasie podróży z reguły jest dłuższy postój przy jednym z zajazdów na ciepły posiłek (dodatkowo płatny), a co cztery godziny są krótkie przerwy na parkingach. W autokarach obowiązuje bezwzględny zakaz palenia papierosów i picia alkoholu.
Poniżej znajdziesz garść praktycznych porad dotyczących międzynarodowych linii autokarowych. Przede wszystkim odpowiedzmy na podstawowe pytanie: którą firmę przewozową wybrać? Odpowiedź nie jest prosta. Obecnie linie autokarowe obsługuje wiele różnych firm, oferujących różne ceny, trasy, warunki przewozu itd. Jeśli nie masz jeszcze wybranego i sprawdzonego połączenia, spróbuj popytać w lokalnych biurach podróży, a najlepiej agencjach turystycznych, specjalizujących się w sprzedaży biletów autokarowych. Ideałem jest agencja, która oferuje kilka połączeń - masz wtedy możliwość porównania ofert różnych firm przewozowych. Nie obawiaj się przy tym, że korzystając z usług agenta przepłacisz - cena biletu na tą samą linię jest zawsze identyczna zarówno w biurze przewoźnika jak też u jego agenta.
Strona:  [1]  2  3  4  5  6  7  następna »

górapowrót