podróże, wyprawy, relacje
ARTYKUŁYKRAJEGALERIEAKTUALNOŚCIPATRONATYTAPETYPROGRAM TVFORUMKSIEGARNIABILETY LOTNICZE
Geozeta.pl » Spis artykułów » Europa » W Alpeczki
reklama
Joanna Widlarz
zmień font:
W Alpeczki
artykuł czytany 2772 razy
Jedyne ostrzeżenie, jakie nasuwa mi się odnośnie wspinania to lepiej zabrać szpej do założenia przelotów. Austriacy dość niefrasobliwie podchodzą do bicia przelotów; jeden, drugi i bach! przerwa na 20 metrów.
Na koniec zapraszam jeszcze na bajkową ferratę w Bucklige Welt także związaną z Turkami.
Dojazd: Z autostrady A2 (kierunek Graz) zjeżdżamy na Seebenstein/Pitten. Drogą nr 17 jedziemy dalej na południe aż do miejscowość Gleisenfeld.
Nad Gleisenfeld wznosi się dumnie ściana, na której szczycie sterczą ruiny zamku Turkensturz. Zamek strzeże głównego traktu Graz- Wiedeń. Jak wiadomo w średniowieczu Austria była nękana przez najazdy Turków. Zgodnie z legendą, jeśli złapano Turka w okolicy Gleisenfeld, odstawiano go do zamku, skąd, zapewne po torturach, zrzucano przez specjalne okno w trzystumetrową przepaść. Obecnie tą "przepaścią" wiedzie bardzo eksponowana ferrata Pittentaler- steig C/D. Oczywiście pierwsze kilkanaście metrów drogi jest pozbawiona liny ubezpieczającej- zamontowano tam tylko drabinę i pręty. U podnóża ferraty napisano na tablicy, że jest tylko dla tych, którzy nie mają leku wysokości. Skoro tak napisali, to tak musi być!
Opisane ferraty nie są ekstremalnie trudne, ani długie, mogą jednak być ciekawą alternatywą dla tych, którzy uciekają przed deszczem z wyższych gór, albo stanowić dobry początek fascynującej przygody z ferratami.
"Klettersteige und Leichter Fels - Osterreich Ost" Kurt Schall
"Genuss - kletteratlas - Osterriche Ost" Kurt Schall
Strona:  « poprzednia  1  2  [3] 

górapowrót
kursy walutkursy walut
Austria (euro) 1 EUR =  4,61 PLN
[Źródło: aktualny kurs NBP]