podróże, wyprawy, relacje
ARTYKUŁYKRAJEGALERIEAKTUALNOŚCIPATRONATYTAPETYPROGRAM TVFORUMKSIEGARNIABILETY LOTNICZE
Geozeta.pl » Spis artykułów » Europa » Liptowskie Tatry
reklama
Ryszard Jakubowski
zmień font:
Liptowskie Tatry
artykuł czytany 3715 razy
Pomiędzy Doliną Suchą Sielnicką a Doliną Żarską znajduje się jedna z najdzikszych dolin tatrzańskich. Jest to Dolina Jałowiecka. Wprawdzie w pobliżu jej dna wiedzie znakowany szlak turystyczny, ale turyści korzystają z niego bardzo rzadko. Nie było tu nigdy żadnego schroniska, ani jakiejkolwiek drogi. Aż trudno uwierzyć, że przed wiekami właśnie tędy wiódł bardzo popularny pieszy szlak kupiecki, łączący Liptów z Orawą. Być może na nim grabił i mordował „dzielny" Janosik. Nie ma tu również żadnych pamiątek po tatrzańskich pasterzach. Trudno oprzeć się wrażeniu, że oto nagle trafiliśmy w nierealny, baśniowy świat, w którym za moment pojawią się duchy, wampiry i wilkołaki, a z chatki na kurzej nodze wyłoni się szkaradna wiedźma-starucha. Pełno tu tajemniczych zakamarków wśród skałek ukrytych w mrokach starego, pierwotnego lasu. Między nimi nasłonecznionym korytem toczy spienione wody Potok Parzychwost. O tym, że jesteśmy już w XXI wieku przypominają rozpadające się ze starości drewniane kładki nad potokami oraz trudne do odszukania, dawno nie odnawiane znaki szlaków turystycznych. Kontrastuje z nimi świeżo postawiona drewniana wiata z ławkami, w której można odpocząć i schronić się przed deszczem, a nawet spędzić noc.
Na wschód od Doliny Żarskiej znajduje się kolejna osobliwość tej części Tatr. Jest to system dwóch równoległych wielkich dolin -- Jamnickiej i Raczkowej, uchodzących do wielokrotnie od każdej z nich mniejszej Doliny Wąskiej. Tuż przy jej wylocie znajduje się kilka dawnych zakładowych domów wczasowych. Po przemianach ustrojowych część z nich znalazła nowych właścicieli, inne niszczeją opuszczone. Prawie w wylocie Doliny Wąskiej znajduje się duży kemping ATC. Niestety, jego recepcja bywa przy różnych okazjach zamykana na całe dnie, a wówczas o uzyskaniu noclegu mimo wolnych miejsc można tylko pomarzyć. Turyści górscy należą tu do rzadkości. A szkoda, bo atrakcji w tym rejonie nie brak. Można bez problemów wejść na słynący z niezwykle rozległych widoków wierzchołek Barańca (2184 m n.p.m.). Interesująca jest wycieczka skalistą granią Otargańców, której zwieńczeniem jest dostępny dla turystów drugi pod względem wysokości szczyt Tatr Zachodnich, - Raczkowa Czuba (2189 m n.p.m.). W Dolinie Jamnickiej znajduje się jeden z najwyższych wodospadów tatrzańskich, którego opisu próżno szukać w przewodnikach i encyklopediach. Jest nim- Jamnicka Siklawa. Jej wody z ogromnym hałasem spadają spod grani Otargańców. Amatorzy rekordów mogą zdobyć kilkoma szlakami najwyższy szczyt Tatr Zachodnich -- Bystrą (2248 m n.p.m.). Na jej niezbyt obszernym wierzchołku od prawie dwóch stuleci turyści spędzają noce tylko po to, aby o świcie napawać się widokiem wschodu słońca, który nie ma sobie równego w tej części Europy. Nie odstrasza ich nawet wprowadzony przed ok. 50 laty zakaz noclegów w Tatrach pod gołym niebem w miejscach nie wyznaczonych.
Choć w Dolinie Jamnickiej i sąsiedniej Dolinie Raczkowej turystów jak na lekarstwo, nie są one odludne. Późnym popołudniem można spotkać myśliwych, zupełnie nie przejmujących się tym, że swój proceder uprawiają na terenie słowackiego Tatrzańskiego Parku Narodowego.
Kilka kilometrów dalej na wschód oczekuje na turystów kolejny kontrast. Od południa wcina się w masyw Bystrej nasłoneczniona, chętnie odwiedzana przez spacerowiczów Dolina Bystra. Tuż obok niej, za grzbietem Kobyły leży mroczna i prawie zapomniana przez Boga i ludzi Dolina Kamienista - pierwsza od wschodu z grupy wielkich dolin liptowskiej części Tatr Zachodnich.
Wschodnia granica tej części Tatr wiedzie dnem Doliny Cichej Liptowskiej obok wąskiej, asfaltowej drogi, służącej głównie do wywozu drewna. Tu kończy się świat ciszy i spokoju. Nieopodal wznosi się tłumnie odwiedzany przez Słowaków Krywań (2494 m n.p.m.). Kilkanaście kilometrów dalej na wschód znajduje się jeden z największych tatrzańskich ośrodków turystyczno-narciarskich -- Szczyrbskie Jezioro.
Informacje o autorze: ryszard.jakubowski.wizytowka.pl
Strona:  « poprzednia  1  [2] 

górapowrót
kursy walutkursy walut
Słowacja (euro) 1 EUR =  4,61 PLN
[Źródło: aktualny kurs NBP]