podróże, wyprawy, relacje
ARTYKUŁYKRAJEGALERIEAKTUALNOŚCIPATRONATYTAPETYPROGRAM TVFORUMKSIEGARNIABILETY LOTNICZE
Geozeta.pl » Spis artykułów » Azja » Abchazja - walka o raj
reklama
Marek Więckowski
zmień font:
Abchazja - walka o raj
Geozeta nr 4
artykuł czytany 25337 razy
Abchazja po krwawych walkach oderwała się od republiki Gruzji we wrześniu 1993 roku. Po krótkiej przerwie - zimą, walki zostały jednak wznowione. Gruzja nie mogła pozwolić na rozpad własnego państwa. Nie uznała oczywiście niepodległości Apsny. W końcowej rozprawie abchascy nacjonaliści wzięci zostali w obstrzał z dwóch stron - od południa przez Gruzinów, od północy przez Rosjan. Wydawało się, że konflikt częściowo został zażegnany. Z politycznego punktu widzenia sytuacja była napięta i nie do końca wyjaśniona. Oficjalnie Abchazja weszła oczywiście z powrotem w skład Republiki Gruzińskiej. Ludzie natomiast musieli zacząć żyć dalej. Hiperinflacja, prawie nieistniejąca gospodarka, świecące pustkami sklepowe półki, a kraj zaczął bardzo powoli leczyć rany po wojnie.
Czy Abchazja będzie niepodległym krajem? Co się będzie dziać na Kaukazie? Narody kaukaskie zawsze dążyły do samostanowienia i wątpliwe jest aby nagle tego zaniechały. Przypomnijmy pokrótce ostatnie walki w tym regionie: koniec lat 80-tych Armenia i Azerbejdżan, 1991 - Osetia, 1992 - Abchazja i wreszcie najświeższy konflikt od 1994 roku w Czeczenii. Czy ktoś wygrał którąś z tych wojen? Przecież nikt nigdy tak na prawdę nie wygrywa żadnej wojny. Pozostały zniszczenia, ból i łzy.
Abchazja na długo zostanie światową prowincją. Nawet ci, którzy wielce miłują ten skrawek Ziemi, nie odwiedzą jej w najbliższym czasie. Strach i niepewność tego co się tu dzieje zniechęcają chyba wszystkich. Niestety nawet i piękna przyroda kaukaska odżywająca każdej wiosny, niezależnie od ludzi, nie przyciągnie tutaj gości. Czyżby na długo utracony został raj w Abchazji?
Strona:  « poprzednia  1  2  [3] 

górapowrót
podobne artykułyPrzeczytaj podobne artykuły
»  Gruzja'2003
»  Cinquecento do Pakistanu i Kaszmiru 2005
fotoreportażfotoreportaż
» Expedycja Morze Czarne 2004 - Tomasz Kempa
wyróżniona galeria
górapowrót
kursy walutkursy walut
[Źródło: aktualny kurs NBP]
temperaturyaktualne temperatury
Gruzja
Tibilisi: -°degC , pogodnie
Batumi: 5.9°C , pogodnie
[Źródło: www.wunderground.com]