podróże, wyprawy, relacje
ARTYKUŁYKRAJEGALERIEAKTUALNOŚCIPATRONATYTAPETYPROGRAM TVFORUMKSIEGARNIABILETY LOTNICZE
Geozeta.pl » Spis artykułów » Ameryka Północna » Autem od Key West do Deadhorse
reklama
Maciej Dąbski
zmień font:
Autem od Key West do Deadhorse
Geozeta nr 2
artykuł czytany 6552 razy
Dwa lata temu odbyłem ciekawą podróż dookoła Stanów Zjednoczonych. Ten olbrzymi kraj posiada nie za dobrze, rozbudowaną sieć kolejową, więc jedynym środkiem lokomocji pozwalającym w miarę tanio przejechać od Atlantyku do Pacyfiku jest własny samochód bądź autobus. Samochód daje nam możliwość dotarcia do wszystkich prawie ciekawych zakątków kraju.
Liczne autostrady poprowadzone są w czterech kierunkach w sposób uporządkowany. Drogi o numerach parzystych prowadzą ze wschodu na zachód. Poczynając od biegnącej przy granicy kanadyjskiej autostrady nr. 94 numery spadają aż do nr. 8 oznaczającego autostradę tuż nad Meksykiem. Legendarna droga nr. 66 z piosenki Rolling Stonsów, łącząca wschód kraju z zachodem, nie spełnia już swojej funkcji - wzdłuż niej biegnie nowa autostrada.
Z najwyższym numerem nieparzystym - 95 do czynienia mamy przy wybrzeżu Atlantyku. Najbardziej na zachód poprowadzona autostrada o przebiegu południkowym ma numer 5. Dalej jest jeszcze przepiękna droga nr. 1 biegnąca nad stromym wybrzeżem Pacyfiku.
Przy przekraczaniu granic kolejnych stanów należy zwrócić uwagę na obowiązujące ograniczenie prędkości. Waha się ono od 65 mil/h (ok. 110 km/h), tak jest z reguły po wschodniej stronie Apallachów, do 75 mil/h - na 'Dzikim Zachodzie'. Tu najbardziej 'dzika' jest Montana, po której można za dnia jeździć z dowolną prędkością! Jest to zrozumiałe, bo często widzi się jeden, no może dwa samochody na horyzoncie. Dla amatorów szybkiej jazdy w innych stanach istnieje na szczęście przepis zabraniający policji stanowej pościgu poza swoim stanem, więc zawsze istnieje możliwość ucieczki.
Jeżeli chcemy zajechać najdalej na południe USA, naszym celem stanie się wyspa Key West - końcowa wyspa archipelagu Floryda Keys. Prowadzi na nią szereg mostów, z których najdłuższy ma aż 11 km długości! Na wyspie znajduje się dom Hemingwaya oraz wielki kawał betonu z napisem informującym, że oto od wybrzeży Kuby dzieli nas ok.90 mil. Odległość do Miami wynosi ok. 250 km. Najpiękniej wyglądają kolory wody: z jednej strony błękit Atlantyku, z drugiej turkusowa Zatoka Meksykańska.
Pamiętam jak jadąc na zachód, przez Teksas, nagle spostrzegłem, że lasy już daleko za mną i zaczęła się półpustynia. Jeszcze zanim wjechałem w teren wybitnie suchy, zawitałem do Panny Marii. Jest to najstarsza polska osada założona w połowie XIX w. przez chłopów, którzy przybyli tu ze Śląska. Krajobraz Dzikiego Zachodu zaczyna się z chwilą wjazdu w Kordyliery. Tu zaczyna się prawdziwa przygoda. Z miejsc, do których łatwo i warto dotrzeć wymienię tylko: Organ Pipe Cactus, Grand Canyon, Monument Valley - parki w Arizonie, oraz Bryce Canyon, Natural Bridges, Zion - Utah. Wszędzie, i to może jest aż nazbyt wygodne, można mnóstwo zobaczyć nie wysiadając z samochodu.
Stanem, znacznie różniącym się od reszty USA jest Alaska. Aby wybrać się tam radzę postąpić następująco: linie autobusowe Greyhound oferują tanie połączenia na dowolnych trasach. Podróż Nowy Jork - Seattle trwa ok. 70 godzin. Autobus jedzie dzień i noc. Przesiadamy się w Chicago i potem jeszcze w Billings, w stanie Montana. Podczas przesiadek trzeba się spieszyć z przeładowaniem bagażu, bo żadnych miejscówek nie ma. Jak się nie dostaniemy, albo nie zmieścimy, to pojedziemy następnym autobusem. Tu się nikomu nie śpieszy. W drodze są jeszcze krótkie, parominutowe przerwy na papierosa oraz nieco dłuższe - przy fast food'ach typu McDonald's. Podróż taka jest bardzo męcząca fizycznie i psychicznie, ale widzi się piękne krajobrazy i poznaje ciekawych, kolorowych Amerykanów.
W Seattle należy udać się do biura Alaska Airlines i kupić bilet do Anchorage za 100 $ w jedną stronę. Można wynająć cztery kółka na lotnisku w Anchorage. Są przy tym pewne kłopoty, np. trzeba mieć kartę kredytową i najlepiej ukończone 25 lat. Jeżeli się tych wymogów nie spełnia to należy pójść do schroniska młodzieżowego i tam skrzyknąć paru chętnych to będzie i taniej i weselej.
Strona:  [1]  2  następna »

górapowrót
kursy walutkursy walut
USA (dolar) 1 USD =  3,76 PLN
[Źródło: aktualny kurs NBP]
ZDJĘCIA