podróże, wyprawy, relacje
ARTYKUŁYKRAJEGALERIEAKTUALNOŚCIPATRONATYTAPETYPROGRAM TVFORUMKSIEGARNIABILETY LOTNICZE
Geozeta.pl » Spis artykułów » Ameryka Północna » Parki Narodowe w Stanach Zjednoczonych
reklama
Katarzyna Piraszewska
zmień font:
Parki Narodowe w Stanach Zjednoczonych
artykuł czytany 29073 razy

Grand Canyon National Park

Zlokalizowany jest w stanie Arizona i dla miłośników górskich wędrówek stanowi wspaniałe miejsce. Przede wszystkim dlatego, iż sam widok jaki ujrzymy schodząc w dół Wielkiego Kanionu odbierze nam dech w piersiach. Na początek chciałabym dodać, iż jest to doskonały sposób na zwiedzanie tego parku, jednak powinniśmy pamiętać o pewnych ograniczeniach. Nie powinno się chodzić po kanionie między godziną 11-18 w czasie miesięcy letnich.. Wynika to z bardzo wysokich temperatur jakie wówczas panują. Około 40-43°C w cieniu powinno trochę odstraszyć turystów. Jednak co roku zdarzają się wypadki wynikające z lekceważenia silnego słońca. Na wyprawę taką należy także brać duży zapas wody i jedzenia, mimo iż jej długość wycieczki nie przekracza dwóch dni.
Wielki Kanion ma głębokość około 2 kilometrów, szerokość zaś od 7 do 20 km. Dla mniej wytrzymałych oferowany jest także zjazd na grzbiecie muła w dół kanionu. Bardzo egzotyczne wydają się zwierzęta, które możemy spotkać. Oprócz swawolnych wiewiórek, które oswojone podbiegają do turystów prosząc o jedzenie żyją tutaj kozice, króliki, sępy, orły, pumy, skorpiony i węże.
Te ostatnie gatunki zwierząt nie powinny jednak odstraszać przyjezdnych, gdyż trzeba wykazać się dużą cierpliwością, aby je spotkać.

Mesa Verde National Park

Jako jedyny park w Stanach Zjednoczonych został założony po to, aby chronić znaleziska archeologiczne. Zlokalizowany jest w stanie Kolorado. Możemy tutaj znaleźć ruiny budowli wzniesionych przez Indian "Anasazi". Najlepszym rozwiązaniem, aby poznać historię i kulturę tego plemiona jest udanie się na zwiedzanie ruin indiańskiego miasteczka wykutego w skale. Sprawia ono niesamowite wrażenie, gdyż możemy obejrzeć z jaką precyzją wykonane są pokoje poszczególnych komnat. Miasteczko ukryte jest ze względów strategicznych w ogromnej niszy skalnej. W ten sposób plemię Anasazi mogło schować się przed atakującymi i przeprowadzić znakomitą defensywę. Dokładne losy plemienia nie są znane. Wiadomo jednak, iż nigdy miasto nie było atakowane. Opuszczone zostało najprawdopodobniej w wyniku wyjałowienia ziemi uprawianej przez Indian. Wśród ludu tego panował matriarchat to znaczy najważniejsze decyzje podejmowały kobiety. Może dlatego mieszkańcom żyło się dobrze i stronili od łamania prawa, a więc plemię Anasazi nie budowało więzień i nie było wśród nich skazanych.
Na wycieczkę po miasteczku możemy udać się tylko z przewodnikiem. Wynika to z faktu, iż misterne budowle muszą być cały czas chronione i znajdują się pod ciągłą opieką archeologów.
Strona:  « poprzednia  1  2  [3] 

górapowrót
kursy walutkursy walut
USA (dolar) 1 USD =  3,76 PLN
[Źródło: aktualny kurs NBP]