podróże, wyprawy, relacje
ARTYKUŁYKRAJEGALERIEAKTUALNOŚCIPATRONATYTAPETYPROGRAM TVFORUMKSIEGARNIABILETY LOTNICZE
Geozeta.pl » Spis artykułów » Ameryka Północna » Parki Narodowe w Stanach Zjednoczonych
reklama
Katarzyna Piraszewska
zmień font:
Parki Narodowe w Stanach Zjednoczonych
artykuł czytany 29073 razy
W Parku Yellowstone możemy spotkać spacerujące łosie, bizony oraz niedźwiedzie. Wilki także nie należą do rzadkości. Jednakże intrygujący jest fakt, iż bizon swoim wyglądem i zachowaniem przypomina polskiego żubra i podobnie jak on znajduję się pod ochroną, jest tylko nieco większy.
W Stanach Zjednoczonych na szczęście turysta zostaje obdzielony zaufaniem na samodzielnie zwiedzanie parku. Może również wynająć przewodnika na parę dni lub wykupić zorganizowaną wycieczkę. Najbardziej ekscytujące jednak wydaje się indywidualne zwiedzanie. Szczególnie dlatego, iż wjeżdżając do parku jesteśmy poinformowani o głównych atrakcjach i zagrożeniach. Dostajemy mapę z oznaczonymi punktami kempingowymi jak również najważniejszymi atrakcjami.
Przez park Yellowstone przepływa rzeka o identycznej nazwie, na której utworzone są dwa wodospady - przepiękny "Upper Falls" o wysokości 33 metry oraz ogromny "Lower Falls" (92 m)
Park ten niewątpliwie jest najstarszym i najciekawszym w Stanach Zjednoczonych. Dla miłośników przyrody chcę dodać, iż nie stanowi problemu znalezienie pracy letniej w obsłudze parku Yellowstone. Studenci zagraniczni są mile widziani. Przeprowadzana jest tylko z nimi rozmową o tym, czy będą w stanie wytrwać trzy miesiące bez cywilizacji. Ale w sąsiedztwie tak wspaniałej przyrody nie powinno to stanowić problemu. (Tutaj nawet wiewiórki biegają po wnętrzu kawiarni znajdującej się w centralnej części Parku w "Visitors Center"). Należy jednak pamiętać, aby mieć ze sobą wszystkie papiery dotyczące legalnego zatrudnienia - wizę J-1, jak również ubezpieczenie.

Yosemite National Park

W pobliżu Kalifornii znajduję się bardzo ciekawy pas przyrody podzielony na różnorodne parki i rezerwaty. Najbardziej wysuniętym na zachód jest "Yosemite National Park". Jego główną atrakcję stanowią skałki granitowe, które tworzą tutaj ogromny masyw o nazwie Yosemite. Cały park obejmuje dolinę o tej samej nazwie oraz wzniesienia o powierzchni 3100 km2 o genezie polodowcowej. Niezwykłe wrażenie na turystach sprawia bardzo jasny kolor tych skał, które dają wrażenie ośnieżonych gór. Poza tym ich wysokości są imponujące. Wznoszą się na wysokość 800 m i dzięki nim powstają bardzo wysokie wodospady. Jednym z nich jest "Bride veil Falls" - "Welon Panny Młodej". Największym ponoć skupiskiem granitu na świecie jest góra "El Capitan", która wznosi się na wysokość 1067m. Te ogromne różnice wysokości sprawiają, iż zwiedzanie parku pieszo stanowi ogromną przygodę. Park jest także przystosowany do poruszania się samochodem, stąd pojawiają się liczne, bardzo długie tunele wykute w skale. Na roślinność tego parku składają się dęby, cedry, świerki. A pozostały tutaj także liczne stada jeleni, kojotów oraz czarne niedźwiedzie.

Sequoia National Park

Wyjeżdżając z Yosemite National Park na stronę południowa, właściwie od razu dostajemy się do Sequoia NP. Najciekawsze jest to z jaką szybkością zmienia się flora. Od razu zauważamy gigantyczne drzewa, górujące nad okolicą. Należy więc szybko udać się do części parku o nazwie "Giant Forest"
Najwyższym drzewem na świecie jest znajdująca się w Parku sekwoja o nazwie "General Sherman Tree". Jej rozmiary są na prawdę imponujące. 84 metry wysokości i wiek - przeszło 3000 lat. Wokoło zauważamy podobne drzewa, które jednak są szersze lecz także niższe niż drzewo generała Sherman'a. Wydaję się zaskakujące, że akurat wszystkie ciekawostki przyrodnicze w Stanach musi być największe, najwyższe i najdłuższe.
Strona:  « poprzednia  1  [2]  3  następna »

górapowrót
kursy walutkursy walut
USA (dolar) 1 USD =  3,76 PLN
[Źródło: aktualny kurs NBP]