podróże, wyprawy, relacje
ARTYKUŁYKRAJEGALERIEAKTUALNOŚCIPATRONATYTAPETYPROGRAM TVFORUMKSIEGARNIABILETY LOTNICZE
Geozeta.pl » Spis artykułów » Afryka » Dotknąć Sahary
reklama
Rafał Reczkin
zmień font:
Dotknąć Sahary
artykuł czytany 1973 razy
Matmata - (Mátmátah) - Surrealistyczny, wręcz księżycowy krajobraz okolicznych wzgórz, domostw częściowo lub w całości wydrążonych w skale. To tutaj kręcono zdjęcia do sagi "Gwiezdne wojny". Wydrążone w skałach domostwa troglodytów są udostępnione turystom. Matmata znajduje się na jednym ze szczytów pasma Atlasu Tunezyjskiego, stąd rozpościera się przepiękny widok na odległą o 40 km zatokę. Zjeżdżamy do Medenine miasta rozlokowanego u stóp gór stąd już tylko krok na wydmy wschodniego ergu Sahary.
Oaza Ksar ghiliane - Sylwestra obchodzimy w oazie Ksar Ghiliane. Ta niewielka oaza, w której występują gorące źródła znajduje się na skraju wschodniego ergu Sahary. Tutaj spotykamy wszystkich "westmenów" z naszego promu. Nowy Rok obchodzimy włócząc się po okolicznych piachach Sahary gubiąc oazę z linii horyzontu.
Chott El Jerid - Po obu stronach drogi wiodącej 50 km w linii prostej przez pustynię, rozciąga się ogromna biało-niebieska przestrzeń. Nie widać gdzie kończy się jezioro, a gdzie zaczyna niebo. Nie ma horyzontu - to wielkie, częściowo wyschnięte, słone jezioro. Obecnie powierzchnia położona jest na wysokości ok. 17 m n.p.m. i z roku na rok coraz bardziej się zapada. To trzeba koniecznie zobaczyć.
Tamerza, Chebika - przepiękne górskie oazy w głębokich kanionach tryskająca woda (wodospad Tamerza) i wybujała roślinność, a wokół skały i piach.
Płaskowyż Jughurt'y - wznoszący się na wysokość 40 - 60 metrów płaskowyż, położony na wysokim wzgórzu. Płaskowyż od wieków zajmowany był przez osadę zamieszkałą przez około 1000 mieszkańców. Jedyne możliwe wejście bronione murem i wysoką bramą. Osada była ostatnim schronieniem plemion berberyjskich podczas podboju tych terenów przez wojska rzymskie w II wieku naszej ery.
Do dnia dzisiejszego pozostały ruiny domostw, świątynia z pięknymi pozostałościami kolumn oraz meczet wybudowany już ówcześnie. Teraz stanowi tylko raj dla turystów (chociaż rzadko tutaj docierają zorganizowane wycieczki) oraz ptaków. Znajdujemy tutaj kilka łat śniegu przypominającym nam o naszej zimie :)
Starożytna twierdza Al Kaf (Le Kef; po arabsku "skała") leży zaledwie 45 km od Algierii, na południowym zboczu Dżebel Dyr (1084 m). Nad miastem góruje potężna kazba - twierdza. Starówka pełna wąskich i spadzistych brukowanych uliczek i budynków z niebieskimi okiennicami skupia się wokół niewielkiego skweru. Z każdego miejsca roztaczają się piękne widoki na złoto-zielone pola i wzgórza, wznoszące się niczym wyspy z równiny.
Strona:  « poprzednia  1  [2]  3  następna »

górapowrót
kursy walutkursy walut
[Źródło: aktualny kurs NBP]