podróże, wyprawy, relacje
ARTYKUŁYKRAJEGALERIEAKTUALNOŚCIPATRONATYTAPETYPROGRAM TVFORUMKSIEGARNIABILETY LOTNICZE
Geozeta.pl » Spis artykułów » Azja » [Recenzja] Bhutan. Podniebne królestwo
reklama
Judyta Syrek
zmień font:
[Recenzja] Bhutan. Podniebne królestwo
artykuł czytany 1698 razy
„Bhutan. Podniebne królestwo” to pierwsze polskie wydanie książki Francoise Pommaret i pierwsza publikacja w Polsce na temat tego pięknego zakątka ziemi. Książka ukazała się nakładem krakowskiego Wydawnictwa M. Nad redakcją naukową czuwał dr Marek Kalmus, tybetolog, podróżnik, autor książek.
Publikacja Francoise Pommaret uzyskała już w wielu krajach bardzo dobre recenzje. W New York Times została nazwana „biblią wiedzy o Bhutanie”.
Książka nie jest zwykłym przewodnikiem. Czytelnicy znajdą obok bazy adresowej i praktycznych wskazówek, jak podróżować po Bhutanie, obszerne informacje na temat kultury, sztuki, architektury, świąt oraz mapy z najważniejszymi szlakami turystycznymi w Bhutanie. Autorka w barwny sposób opisuje poszczególne krainy geograficzne (Bhutan Wschodni, Zachodni i Środkowy) i Parki Narodowe. W książce znajduje się też specjalny rozdział na temat buddyzmu tantrycznego, który wyznają mieszkańcy Bhutanu.
Polskie wydanie publikacji „Bhutan. Podniebne królestwo” jest rekomendowane miedzy innymi przez Jarosława Kreta i Grzegorza Micułę.

Rekomendacje

Nie chciałbym, żeby to był tylko przewodnik. Chciałbym, żeby dla każdego z nas podróż do Bhutanu zaczęła się i skończyła na kartach tej książki. Jest to najwspanialsze i najlepsze kompendium wiedzy o Bhutanie, jakie czytałem, a Bhutan to jeden z najpiękniejszych, najczystszych i nienaruszonych przez cywilizację zachodnią zakątków na ziemi.

Mam nadzieję, że ta książka będzie bestsellerem. Ufam, że informacja, którą niesie w sobie, i sposób, w jaki jest napisana, ustrzeże Bhutan przed zadeptaniem przez "stonkę turystyczną", czyli "nową klasę próżniaczą".

Jarosław Kret,
dziennikarz, prezenter TVP1, fotoreporter, z wykształcenia jest egiptologiem
* * *
Ogromnie ucieszyła mnie zapowiedź ukazania się polskiego wydania znanej w świecie książki o Bhutanie autorstwa F. Pommaret, o tym tajemniczym azjatyckim kraju, który do dziś mało kto potrafi zlokalizować na mapie. Nie mieliśmy bowiem dotąd żadnego przewodnika po Bhutanie.

Autorka - francuska podróżniczka i badaczka kultur południowej Azji - od lat mieszkająca w Bhutanie, ze znawstwem opisała ten ciekawy kraj życzliwych ludzi, pięknych gór i gęstych zwrotnikowych lasów, z fascynującą religią, ciekawą architekturą i oryginalną sztuką. W efekcie otrzymaliśmy doskonały przewodnik po tym najmniej chyba znanym państwie Azji, himalajskim królestwie buddyjskim, jednym z ostatnich miejsc na ziemi, gdzie masowa turystyka nie zabiła jeszcze oryginalnej i barwnej miejscowej kultury.

Grzegorz Micuła
podróżnik, fotograf, dziennikarz i autor przewodników

górapowrót
kursy walutkursy walut
[Źródło: aktualny kurs NBP]
ZDJĘCIA