podróże, wyprawy, relacje
ARTYKUŁYKRAJEGALERIEAKTUALNOŚCIPATRONATYTAPETYPROGRAM TVFORUMKSIEGARNIABILETY LOTNICZE
Geozeta.pl » Aktualności
reklama
„Werner Herzog – Wizjoner dokumentu” na Włóczykiju w Gryfinie
2011-02-17
Osiem filmów dokumentalnych wybitnego niemieckiego reżysera Wernera Herzoga będzie zobaczyć na 5. Gryfińskim Festiwalu Miejsc i Podróży w Gryfinie.  Werner Herzog to autor ponad 50 filmów, twórca nieposkromiony, od lat tworzący swoje filmy często na antypodach cywilizacji. Wielokrotnie koncentrował się na badaniu granic ludzkiej wytrzymałości oraz walce człowieka z naturą.  Swoje filmy często poświęcał postaciom samotników, outsiderów i szaleńców. Projekcje odbywać się będą w Gryfińskim Domu Kultury od 24 lutego do 2 marca 2011.

Retrospektywa Wernera Herzoga jest jednym z kilkudziesięciu wydarzeń towarzyszących festiwalowi "Włóczykij" w Gryfinie.
 
"Werner Herzog – Wizjoner dokumentu" na Włóczykiju w Gryfinie

Osiem filmów dokumentalnych wybitnego niemieckiego reżysera Wernera Herzoga będzie zobaczyć na 5. Gryfińskim Festiwalu Miejsc i Podróży w Gryfinie.  Werner Herzog to autor ponad 50 filmów, twórca nieposkromiony, od lat tworzący swoje filmy często na antypodach cywilizacji. Wielokrotnie koncentrował się na badaniu granic ludzkiej wytrzymałości oraz walce człowieka z naturą.  Swoje filmy często poświęcał postaciom samotników, outsiderów i szaleńców. Projekcje odbywać się będą w Gryfińskim Domu Kultury od 24 lutego do 2 marca 2011.

Retrospektywa Wernera Herzoga jest jednym z kilkudziesięciu wydarzeń towarzyszących festiwalowi "Włóczykij" w Gryfinie.

24 lutego, godz. 20.30
"Koło Czasu"
"Wheel of Time"

Produkcja: Niemcy/Austria/Włochy 2003, 80 min

Bodhya to święte miejsce hinduizmu - centrum obrzędu "kalahari", zwanego inaczej "kołem czasu". Wyznawcy buddyzmu z różnych stron świata, najczęściej z Indii, Pakistanu, Tajlandii, Chin lub Sri Lanki, chętnie w nim uczestniczą. Tłumnie pielgrzymują do miejsca kultu. Wędrówce towarzyszy spory wysiłek, post i umartwianie, a nierzadko również okaleczanie. Podczas drogi wierni na gołej ziemi oddają pokłony Buddzie. Kluczowym punktem święta "kalahari" jest medytacja, modlitwa, a także mandala, którą mnisi sypią z piasku przez kilka dni. To ulotny symbol buddyzmu, a także metafizycznego kręgu narodzin i śmierci.
Obrzęd kalahari jest organizowany również poza Indiami. W Europie odbywa się w wielu miejscach, w tym w austriackim Graz. Atmosfera nie jest tu jednak ani tak uroczysta, ani tym bardziej tak podniosła, jak w krajach azjatyckich.

"Poruszający wizualnie i muzycznie film Herzoga to kolejny dowód na jego talent do portretowania duchowego świata. Reżyser, który już jako nastolatek odczuwał religijne impulsy, z empatią i zrozumieniem zobrazował symbolikę buddyzmu. Istotę obrzędu "kalahari", a także religijne i kulturowe podstawy buddyzmu przedstawiają w filmie Dalai Lama oraz Takna Jigme Zangpo - tybetański więzień polityczny, który od 37 lat przebywa w chińskim wiezieniu za wsparcie Międzynarodowego Ruchu na Rzecz Wolnego Tybetu."
(Planete Doc Review)

28 lutego, godz. 16.00
"Wodaabe, pasterze słońca"
"Wodaabe - Die Hirten der Sonne. Nomaden am Sudrand der Sahara"

Prod. Niemcy 1989, 43 min

"Wodaabe, pasterze słońca" to dokument opowiadający o plemieniu saharyjskich nomadów - pasterzy, których proste życie podporządkowane jest kaprysom natury. Herzog ukazuje życie codzienne koczowników zmagających się z morderczą, czteroletnią suszą. Bohaterowie pomimo surowych warunków przygotowują się do corocznego... konkursu piękności.


28 lutego, godz. 21:00
"Pod wulkanem"
"Soufriere - Warten auf eine unausweichliche Katastrophe"

Prod.: Niemcy 1977, 31 min

W 1977 roku naukowcy przewidzieli ogromny wybuch wulkanu Soufriere na Gwadelupie. Mieszkańców stolicy wyspy Basse Terre ewakuowano. Pozostali jedynie najubożsi. Herzog udaje się z dwójką kamerzystów na Gwadelupę, by odszukać tych, co czekają na śmierć. W wymarłym Basse Terre zapalają się jedynie drogowe światła. Po ulicach snują się zagłodzone psy. Panuje wszechogarniająca cisza oraz widmo zbliżającej się zagłady. Na sąsiadującej z Gwadelupą Martynice w 1902 roku doszło do potwornego kataklizmu: z wulkanu Mount Pelee zeszły gorejące chmury, które zrównały z ziemią miasteczko Saint Pierre i zabiły ponad 30 000 ludzi, co obrazują mroczne czarno-białe fotografie. Herzog jako narrator stwierdza, iż znalazł się w świecie science fiction, świecie, w którym wszyscy ludzie nagle zniknęli, a działają jedynie urządzenia elektryczne, radio odbiorniki i telewizory. Węże w obawie przed wybuchem uciekły topiąc się w wodach oceanu, jedynie trzech ubogich mężczyzn pozostało w mieście oczekując na śmierć.


1 marca, godz. 16:00
"Biały diament"
"White Diamond" 

Prod. Niemcy 2004, 83 min

"Bohaterem "Białego diamentu" jest inżynier-wynalazca, dr Graham Dorrington. Dorrington organizuje wyprawę do Gujany Brytyjskiej z zamiarem przetestowania opracowanego przez siebie mini-sterowca. Przy jego pomocy naukowiec pragnie zbadać górne partie lasu tropikalnego. W takim przedsięwzięciu nie może się jednak obejść bez ryzyka. 12 lat wcześniej, podczas podobnej wyprawy, Dorrington przeżył tragiczną śmierć swego przyjaciela, operatora filmowego Dietera Plage. Zachwycony możliwościami maszyny i urodą niezbadanego terenu, reżyser sam realizuje zdjęcia. Oblatywanie sterowca to dla Herzoga okazja do ponownego dotknięcia tematów obecnych w jego wcześniejszej twórczości. Reżyser zastanawia się nad mitem Ikara i - w szerszym planie - odwieczną potrzebą konfrontacji techniki z dziką przyrodą. Stawia też pytanie o cenę, jaką należy zapłacić za realizację swoich marzeń. Ponad wszystkim pozostaje jednak wyraźne pragnienie ucieczki od intelektualizmu i zwrócenie się w stronę kontemplacji. Dzięki temu powstała niezwykła, impresyjna kronika wyprawy w głąb dzikiej puszczy."
(Planete Doc Review)

1 marca,  godz. 17:45
"Dzwony z głębi"
"Glocken aus der Tiefe"

Produkcja: Niemcy 1993, 60 min

Dokument, którego podtytuł brzmi: "Wiara i przesądy w Rosji", jest zbiorem niezwykłych historii z różnych stron Rosji i zapisem rytuałów. W filmie występują obok siebie: szaman leczący ludzi z syberyjskiej wioski, odpowiednik Chrystusa, przekazujący innym słowo boże, egzorcysta wykonujący obrzędy oczyszczające a nawet specjalista od kosmicznej energii. Herzog słucha z uwagą ludzi bez pośpiechu rejestrując historie na temat zła czającego się na ludzi po zmroku i cudownego jeziora, kryjącego w sobie wielkie miasto. Daje się uwieść urodzie rosyjskich legend i ich wielkiej żywotności.

1 marca, godz. 19:00
"Fata Morgana"
Muzyka: Popol Vuh
Prod. Niemcy 1971, 79 min

"Fatamorgana" to film eksperymentalny, którego tematem są krajobrazy afrykańskie, księga Popol Vuh i muzyka. Krytycy filmowi uznali dzieło Herzoga nie tylko za jedno z najznakomitszych i najdziwniejszych jego dzieł, ale i w ogóle nowego kina niemieckiego, określając go mianem "nie-narracyjnego dokumentalnego poematu". Fatamorgana składa się z trzech części: "Stworzenie", "Raj" i "Złoty wiek", każda z tych sekwencji "symfonii obrazowej" opatrzona jest komentarzem z Popol Vuh - świętej księgi Indian Quiche z Gwatemali, czytanym przez Lotte Eisner.


2 marca, godz. 16:00
"Odległa błękitna planeta"
"The Wild Blue Yonder"

Produkcja: Francja/Niemcy/Wielka Brytania 2005, 81 min

"Odległa błękitna planeta" to filmowy esej posiłkujący się elementami kina science-fiction i reportażu. Herzog po raz kolejny stawia pytania o sens ludzkiej egzystencji, wiarę w postęp nauki i przyszłość naszej planety. Film otwiera hipotetyczna sytuacja: grupa astronautów okrąża Ziemię statkiem kosmicznym, ale nie może na niej wylądować. Okazuje się, że nasza planeta jest niezamieszkana przez ludzi.
Film wyróżniony nagrodą FIPRESCI na MFF w Wenecji.

2 marca, godz. 17:30
"Grizzly Man"
Prod. USA 2007, 100 min

Timothy Treadwell, doskonale znany obrońca niedźwiedzi grizzly, podróżujący z wykładami na ich temat, zginął w październiku 2003 roku. Został zabity i częściowo pożarty razem z jego dziewczyną Amie Huguenard przez niedźwiedzia grizzly w Parku Narodowym Katmai na Alasce. Werner Herzog zdobył dostęp do 100 godzin materiału filmowego, jaki stworzył Treadwell przez ponad 13 sezonów, jakie spędził pośród niedźwiedzi na archipelagu Kodiak. Treadwell nie miał broni i wcielił się w rolę przyjaciela i obrońcy tych okrutnych i dzikich zwierząt.


Organizacja festiwalu: Gryfiński Dom Kultury

Projekt jest wspierany przez : Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej, Sieć Kin Studyjnych, Filmotekę Narodową, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Gminę i Miasto Gryfino, Powiat Gryfiński, Towarzystwo Przyjaciół Stargardu, Muzeum Stargardu, Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych, Bang BGŻ, PGE Zespół Elektrowni Dolna Odra, Fabrykę Reklamy, Museum der Stadt Penkun, MCTKiS Banie, Restaurację Shanghay, Piekarnię Bagietka, Ramirent, ABCathering, Mediadruk

Patroni medialni imprezy: Gazeta Wyborcza, Polskie Radio Szczecin, Onet.pl, Telewizja Polska Szczecin, Stopklatka.pl, Oddysei.com, Gazeta Gryfińska, 7 Dni Ziemi Stargardzkiej, Gazeta Chojeńska, Etnosystem.pl, Geoblog.pl, Bezdroża, Imprezy Podróżnicze, Obieżyświat, Infoludek.pl, Ekspres Gryfiński, Góry, Extremium, Travelbit, Polska Wita, Rowertour, N.P.M., Geozeta.pl

 
powrót
ARCHIWUM WIADOMOŚCI
Rok: 2005  2006  2007  2008  2009  2010  2011  2012 
Miesiąc: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 
Jeśli masz informację o wydarzeniu związanym z podróżami, turystyką, przyrodą, poinformuj nas o tym
Lista zwycięzcówWYŚLIJ ARTYKUŁ