Ilustrowany Atlas Dawnej Warszawy
Geozeta.pl » Atlas
reklama
Ilustrowany Atlas Dawnej Warszawy
Osoby, ktore zetknęły się w przeszłości z papierowym wydaniem Geozety pewnie pamiętają cykl "Warszawa na starej pocztówce". Autor - Robert Marcinkowski - pracował przez kilka lat nad opracowaniem atlasu mającego na celu porównanie obecnej zabudowy z tym, co miało miejsce w Warszawie w pierwszej połowie XX w. Całość została zilustrowana reprodukcjami przedwojennych pocztówek przedstawiajacych Warszawe, jakiej juz nie ma. Ich opisy to efekt doskonałej znajomości historii Warszawy, dociekliwości, a także wyobraźni i poczucia humoru autora.
Oto kilka zdań o atlasie z artykułu J.S. Majewskiego, który ukazał się w Gazecie Wyborczej:

"Takiego atlasu Warszawa jeszcze nie miała. Widać na nim niemal wszystko, co działo się z zabudową miasta między rokiem 1900 a 1945. (...) W atlasie punkt wyjścia stanowi plan Williama Heerleina Lindleya z początku XX w. opracowany w związku z rozbudową sieci kanalizacyjnej miasta. (...)
Autor atlasu oddzielnymi kolorami zaznaczył budynki istniejące przed rokiem 1900, domy zbudowane później do wybuchu drugiej wojny światowej i domy drewniane istniejące dłużej niż sto lat. Zaznaczył budynki, które przetrwały do dziś, te, które zostały kompletnie zniszczone w czasie wojny, te tylko wypalone, oraz takie, które zburzono już po roku 1945. Praca jest dziełem iście benedyktyńskim, znajdziemy na niej nawet takie szczegóły jak podwórka-studnie zlikwidowane po 1945 r., dawne przebiegi alejek w ogródkach i sadach oraz masę innych szczegółów. Na przedwojenną siatkę ulic nałożony jest też ich współczesny przebieg. (...)"
Formularz zamówienia
Imię i nazwisko:
Adres do przesyłki:
Telefon kontaktowy:
Adres e-mail:
Ilość egzemplarzy:
wersja polska, wyd. 2013
wersja angielska, wyd. 2008
Uwagi:
Odbiór osobisty na terenie Warszawy (po uzgodnieniu miejsca i terminu) - 49.00 PLN
Przesyłka pocztowa po przedpłacie - 59.00 pln
Dane odbiorcy zamowienia:
"Oliwka" Piotr Ziółkowski,
ul. Ciołka 13 lok. 125,
01-445 Warszawa

tel. 501-251-697, tel. (22) 533 62 92
Przykładowe strony atlasu