podróże, wyprawy, relacje
ARTYKUŁYKRAJEGALERIEAKTUALNOŚCIPATRONATYTAPETYPROGRAM TVFORUMKSIEGARNIABILETY LOTNICZE
Geozeta.pl » Spis artykułów » Europa » Droga na Nordkapp
reklama
Agata Kostrzewska, Kamil Poraziński
zmień font:
Droga na Nordkapp
Geozeta nr 2
artykuł czytany 15367 razy
"Oto stoję na przylądku Północnym - najdalszym punkcie Finmarku na krawędzi świata. Tutaj świat się kończy, tak jak i moja ciekawość i teraz, da Bóg powrócę do domu..." -- F. Negri
Wrażenia F. Negri stały się dla nas impulsem do zorganizowania wyprawy, podczas której mieliśmy przemierzyć prawie 20 stopni szerkości geograficznej, aby osiągnąć cel podróży - Przylądek Północny. Wyruszyliśmy z Gdańska do Oxelosend promem Polskiej Żeglugi Bałtyckiej m/s Rogalin. Dzięki uprzejmości kapitana bezpośrednio z mostku kapitańskiego obserwowaliśmy wyjście z portu. Następnego dnia ujrzeliśmy szkiery - zwiastun lądu. Wkrótce postawiliśmy pierwsze kroki na ziemi Wikingów. Do stolicy Szwecji dotarliśmy urzeczeni naturalnym krajobrazem Skandynawii oraz bezkonfliktowym współistnieniem natury i człowieka.
Sztokholm przywitał nas piękną, słoneczną pogodą, muzyką rozbrzmiewającą w centrum miasta na placu Sergiels Torgoraz licznymi imprezami kulturalnymi w związku z trwającym Wodnym Festiwalem oraz Świętem Raków. Wodny Festiwal to pokazy sztucznych ogni, odbywające się w sierpniowe noce. Są to prawdziwe arcydzieła sztuki, przepiękne kompozycje zaskakujące precyzją wykonania. Wieczorne niebo Sztokholmu staje się dynamicznym obrazem pozostającym na długo w pamięci widzów. Jednocześnie we wszystkich szwedzkich domach na stole królują raki. Organizowane są przyjęcia, na których goście ubrani są w "rakowe" czapeczki.
I. Bergman w wywiadzie udzielonym J. Baldwinowi powiedział o stolicy Szwecji: "To nie jest żadne miasto - to śmieszne, że uważa siebie za miasto. Jest raczej wielką wioską pośród lasów i jezior. Człowiek zastanawia się, czemu ono się tak puszy".
Sztokholm jest może nieco napuszony, ale przede wszystkim rzeczywiście niezwykły. Rzeki i kanały,lasy oraz zabytkowe budynki, nadają mu sędziwy wygląd, co stoi w sprzeczności ze statusem nowoczesnej, patrzącej w przyszłość metropolii.
Gamla Stan - wyrosłe z pierwotnej osady stare miasto, stanowi nastrojową i uroczystą część. Labirynt średniowiecznych uliczek otaczają tu reprezentacyjne budynki. Współczesna część pełna jest szerokich bulwarów, kompleksów sklepowych i przytulnych kawiarenek. Połacie wody i zieleni wyróżniają Sztokholm spośród nowoczesnych stolic. Jest to wielkie centrum kulturalne całej Skandynawii. Z ponad 50 muzeów i galerii największą i zasłużoną sławą cieszy się XVII - wieczny okręt wojenny Wazów oraz Skansen, pierwsze i najlepsze tego rodzaju muzeum w Europie.
Niezwykłe są również posągi w Millesgarden - zbiorze rzeźb Carla Millesa, jednego z najwybitniejszych rzeźbiarzy i kolekcjonerów szwedzkich. Statuły, bogowie, anioły i dzikie bestie ulokowane są na tarasach wykutych w skałach, na strzelistych kolumnach niebezpiecznie balansuje wiele pełnych życia, klasycznych postaci. Warto również odwiedzić pałac królewski w Drottningholm, największe osiągnięcie architektów N. Tessina oraz jego syna, oparte na założeniu wersalskim.
W centrum Sztokholmu zachwyciły nas oryginalne dwa obeliski rejestrujące w sposób ciągły stan zanieczyszczenia powietrza oraz wody. Świadczy to o zainteresowaniu Szwedów stanem środowiska oraz aktywnej walce ze źródłami skażenia przyrody.
Strona:  [1]  2  3  4  5  następna »

górapowrót
podobne artykułyPrzeczytaj podobne artykuły
»  Norwegia - rozważania o podróżach
»  Norwegia autostopem
»  Światów ile nie odkrytych wokół?
»  Jostedalsbreen – największy lodowiec stałego lądu Europy
»  365 dni na 77°N - korespondencja ze Spitsbergenu
»  Model zwany niedźwiedziem
»  Literackie miniatury globtrotera czyli: Smaki Świata. Kolory miedzi i kwaszony śledź.
»  Literackie miniatury globtrotera czyli Smaki Świata. Jak się je sieję
»  Majestat surowej przyrody Północy
»  Największy bubel - Wasa jak Titanic
»  Kto jeździ latem do Laponii?
»  Magia tej wyjątkowej nocy
»  Marsz, marsz, czyli płyń, płyń Polonia
»  Szwecja - podróże kulinarne
»  14 dni dookoła Skandynawii
»  Morska wycieczka kajakowa po okolicach Karlskrony
»  Oslo. Skandynawskie metropolie
»  Wielkie święto na Północy
»  Śladami Trolli
»  Trzy oblicza Norwegii - Fiordy, Lofoty, Nordkapp
»  Boże Narodzenie na Północy
»  Spitsbergen - dzika kraina ostrych gór, wody i lodu
»  Przylądek próżności
»  W poszukiwaniu zimy
»  Skandynawia 2008
»  Midsommar w Sofiero
»  Samochodem dookoła Północnej Europy
»  Czekoladowy kawałek Norwegii
»  Najwyższa kulminacja Gór Skandynawskich – Galdhøpiggen ( 2469 m n.p.m.)
fotoreportażfotoreportaż
» Skandynawia - Robert Remisz
» Norwegia - Agata Pospieszyńska
» Norwegia - Tomasz Ciesielczuk
wyróżniona galeria
» Lofoty - Leszek Janasik
» Spitsbergen - Mateusz Moskalik
wyróżniona galeria
» Norwegia 2006 - Marco Polo
» Przyroda Spitsbergenu - Mateusz Moskalik
wyróżniona galeria
» Zima na Lofotach - Leszek Janasik
górapowrót
kursy walutkursy walut
Norwegia (korona) 1 NOK =  44 grosze
Szwecja (korona) 1 SEK =  46 groszy
[Źródło: aktualny kurs NBP]