podróże, wyprawy, relacje
ARTYKUŁYKRAJEGALERIEAKTUALNOŚCIPATRONATYTAPETYPROGRAM TVFORUMKSIEGARNIABILETY LOTNICZE
Geozeta.pl » Spis artykułów » Europa » Bawaria - baśniowa kraina
reklama
Joanna Cabała
zmień font:
Bawaria - baśniowa kraina
artykuł czytany 2503 razy
Docieramy do miejscowości Prien, skąd udajemy się promem do wysepki "mężczyzn" Chiemsee, gdzie ukryty jest trzeci zamek Ludwika- Herrenchiemsee - własna kopia Wersalu. A.D. 2004 - słoneczny dzień, żaglówki na jeziorze Chiemsee, wokół górują szczyty Alp Bawarskich i my skromni wędrowcy, próbujący rozwiązać tajemniczą zagadkę "być albo nie być" Bajkowego Szalonego Władcy. Król zbudował większą Salę Zwierciadlaną, bogatszą wersję sypialni Ludwika XIV zw. k.Słońce oraz ogrody w stylu francuskim. Po 7 latach prac pieniądze się skończyły i pałacu nigdy nie ukończono. Zarówno ogrody z fontannami jak i wnętrza wywołują uczucie bajkowego przepychu. Warto zajrzeć do muzeum, wśród eksponatów możemy m.in. podziwiać szaty koronacyjne Ludwika Bawarskiego.
Romantyczne twierdze, kaskady, świątynie dumania, grota, malowidła ścienne, wykwintne sypialnie, nowoczesne technologie, łabędzie i pawie, rycerz, wątek Świętego Graala - a co z obiektem westchnień? Otóż była i kobieta. Szczęśliwą lub nieszczęśliwą wybranką okazała się księżniczka bawarska Sophie Charlotte, siostra cesarzowej Elżbiety- Sisi. Zaręczyny ogłoszono 22.01.1867 r., ale daty ślubu zmieniano, aż w końcu Ludwik wycofał się z danego Sofi słowa. 09.06 1886 r. Ludwik II został pozbawiony tronu, następnie uwięziony w zamku Berg, nad jeziorem Starnberg, a po kilku dniach 13.06. ciało władcy oraz jego lekarza odnaleziono w jeziorze. Co stało się z ciałem Ludwika - to pozostaje nadal niewyjaśnioną zagadką.
Baśniowe zamki stanowią największy skarb Bawarii, a sumy przywożone przez turystów przewyższają koszty budowy rezydencji.

Kończymy naszą przygodę - śladami Ludwika, przed nami inne atrakcje Bawarii.

Warto przeczytać:
Cars Jean des, Ludwik II Bawarski
Hamann,B. Cesarzowa Elżbieta
Strona:  « poprzednia  1  [2] 

górapowrót
kursy walutkursy walut
Niemcy (euro) 1 EUR =  4,61 PLN
[Źródło: aktualny kurs NBP]
ZDJĘCIA