podróże, wyprawy, relacje
ARTYKUŁYKRAJEGALERIEAKTUALNOŚCIPATRONATYTAPETYPROGRAM TVFORUMKSIEGARNIABILETY LOTNICZE
Geozeta.pl » Spis artykułów » Europa » Oslo. Skandynawskie metropolie
reklama
Wilhelm Karud
zmień font:
Oslo. Skandynawskie metropolie
artykuł czytany 14759 razy

Polonica

Do niedawna w Oslo wydawany był miesięcznik dla norweskiej Polonii. Redaktorzy Z. Tyszko i B. Strażyński z entuzjazmem prowadzili Kronikę - periodyk pełen informacji, literatury, publicystyki i porad przydatnych rodakom na obczyźnie. Zrezygnowali , gdy okazało się, że maleje grono abonentów pisma. Norweska Polonia jest nieliczna, rozproszona i szybko się asymiluje. W Oslo działa Polska Szkoła Sobotnia, a w każdą niedzielę w katedrze św. Olava odprawiane są msze w języku polskim. Także w ośmiu innych norweskich miastach raz w miesiącu Polacy mogą uczestniczyć w takich nabożeństwach.

Ciężkie życie piwosza i palacza

To, że piwo w Norwegii jest drogie wiedzą nie tylko mieszkańcy tego kraju. Niedawno jednak analityczna firma Datamonitor obwieściła, że kufelek chmielowego napoju wypijany nad Oslofjordem jest najdroższy na świecie. Średnio miarka nazywana pint (0,55 l.) kosztuje tutaj 41,17 NOK. Od kilku lat we wszystkich miejscach publicznych obowiązuje także absolutny zakaz palenia tytoniu. Decyzja ma chronić osoby niepalące, które już po pięciu minutach przebywania w zadymionym pomieszczeniu odczuwają skutki usztywnienia aorty.

Czas wolny

Przeciętny mieszkaniec Oslo na czytanie prasy codziennej, kolorowych pism i książek poświęca dziennie około 50 minut. Radia słucha przez 92 minuty a w szklany ekran patrzy przez prawie 2 godziny. Przy komputerze siedzi ponad godzinę a aktywność na powietrzu zajmuje mu jedynie 33 minuty. Rośnie na szczęście grono osób uprawiających sport dla zdrowia. 2600 km zadbanych tras narciarskich, setki wyciągów i torów saneczkarskich zapełniają się podczas zimowych weekendów. Te same miejsca latem służą jako szlaki rowerowe, ścieżki zdrowia i trasy spacerów.

Jak dojechać do Oslo

Najwygodniej samolotem z Warszawy, Krakowa lub Gdańska. Tanie linie lotnicze Norwegian w promocjach oferują przelot w obie strony nawet za 40 euro. Trzeba śledzić ceny i rezerwować z wyprzedzeniem. Bilety Lot - u lub SAS kosztują o wiele drożej, nawet 1400 zł (www.norwegian.no)
Samochodem: promem ze Świnoujścia do Ystad a następnie do Malmő i trasą E-6 do Oslo (ok. 620 km). Ceny zależą od różnych opcji. Im więcej pasażerów w samochodzie, tym taniej. Np. samochód + 5 osób w obie strony kosztuje ok. 830 zł. Na prom można wsiąść z rowerem, który przewożony jest za darmo. Zapłacimy wtedy jedynie za bilet pasażerski - ok. 300 zł w obie strony (www.unityline.com.pl)
Ceny benzyny w Skandynawii jedynie nieco droższe niż w Polsce. Drogi wspaniałe a autostrady wolne od opłat. Za wjazd samochodem do strefy aglomeracji Oslo trzeba jednak zapłacić. Zależnie od wariantu podróży (tunele, przeprawy promowe lub obwodnica) wydamy od 18 do 46 NOK. Średni kurs 1 NOK = 0,47 zł.
Samochodem można wybrać się przez Niemcy i Danię a następnie skorzystać z licznych promów albo mostu Oresund łączącego Kopenhagę z Malmö (16 km długości). Promy z Niemiec i Danii płynące do Oslo są nieco droższe, niż polskie, a bilet przez most w jedną stronę w 2006 roku kosztuje 32 euro dla samochodu osobowego o długości do 6 m.
Strona:  « poprzednia  1  2  [3]  4  następna »

górapowrót
podobne artykułyPrzeczytaj podobne artykuły
»  Droga na Nordkapp
»  Norwegia - rozważania o podróżach
»  Norwegia autostopem
»  Światów ile nie odkrytych wokół?
»  Jostedalsbreen – największy lodowiec stałego lądu Europy
»  365 dni na 77°N - korespondencja ze Spitsbergenu
»  Model zwany niedźwiedziem
»  Majestat surowej przyrody Północy
»  Kto jeździ latem do Laponii?
»  Magia tej wyjątkowej nocy
»  14 dni dookoła Skandynawii
»  Śladami Trolli
»  Trzy oblicza Norwegii - Fiordy, Lofoty, Nordkapp
»  Spitsbergen - dzika kraina ostrych gór, wody i lodu
»  Przylądek próżności
»  W poszukiwaniu zimy
»  Skandynawia 2008
»  Samochodem dookoła Północnej Europy
»  Czekoladowy kawałek Norwegii
»  Najwyższa kulminacja Gór Skandynawskich – Galdhøpiggen ( 2469 m n.p.m.)
fotoreportażfotoreportaż
» Skandynawia - Robert Remisz
» Norwegia - Agata Pospieszyńska
» Norwegia - Tomasz Ciesielczuk
wyróżniona galeria
» Lofoty - Leszek Janasik
» Spitsbergen - Mateusz Moskalik
wyróżniona galeria
» Norwegia 2006 - Marco Polo
» Przyroda Spitsbergenu - Mateusz Moskalik
wyróżniona galeria
» Zima na Lofotach - Leszek Janasik
górapowrót
kursy walutkursy walut
Norwegia (korona) 1 NOK =  44 grosze
[Źródło: aktualny kurs NBP]